V Turecku nám odmítli doplnit palivo, tvrdí izraelská aerolinka El Al
PROBLÉMY V TURECKU
Izraelská aerolinka El Al uvedla, že jí v neděli po nouzovém přistání kvůli nemocnému pasažérovi odmítli v turecké Antalyi doplnit palivo, napsal server The Times of Israel (ToI). Podle tureckého diplomatického zdroje agentury AFP nebylo doplnění paliva odmítnuto, ale bylo zapotřebí dokončit řádné procedury, na což odmítl pilot letounu čekat a rozhodl se s letadlem odletět.
Let LY4102 z Varšavy do Tel Avivu palivo nakonec před odletem do Izraele doplnil na řeckém ostrově Rhodos, uvedl izraelský letecký dopravce El Al. V prohlášení společnost napsala, že turecký personál letiště v Antalyi letadlu palivo doplnit odmítl. Nemocný pasažér, kvůli němuž letoun v Turecku nouzově přistál, byl evakuován.
Turecký diplomatický zdroj AFP tvrzení El Al zpochybnil. „Palivo mělo být doplněno do letadla (...), ale právě ve chvíli, kdy měla být příslušná procedura dokončena, se kapitán sám rozhodl odletět,“ řekl.
Podle izraelských médií turecké úřady ujistily izraelské ministerstvo zahraničí, že letadlu bude umožněno doplnit palivo, ale v praxi se tak nestalo. Protože letadlo spalovalo palivo na letištní ploše, aby udrželo v provozu klimatizaci a další systémy, rozhodlo se, že stroj odletí na 40 minut letu vzdálený Rhodos a doplní palivo tam. Podle izraelských médií také v Turecku hrozilo, že by letoun čekal na letištní ploše několik hodin a cestujícím by nebylo umožněno vystoupit.
Lety mezi Izraelem a Tureckem byly pozastaveny krátce po začátku izraelské ofenzivy v Pásmu Gazy zahájené v reakci na teroristický přeshraniční útok Hamásu a jeho spojenců na Izrael loni v říjnu.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan učinil řadu prohlášení na podporu Hamásu, který USA či EU považují za teroristickou organizaci, a odsoudil izraelskou operaci v Pásmu Gazy. V květnu Ankara oznámila, že kvůli izraelské ofenzivě v Pásmu Gazy zastavila obchodování s Izraelem.
Při útoku, který Hamás provedl 7. října, zahynulo asi 1200 lidí, převážně civilistů. Izraelská odveta si dosud podle podle údajů ministerstva zdravotnictví vlády vedené Hamásem vyžádala životy nejméně 37.900 lidí, rovněž převážně civilistů.