Němečtí politici hrozí Slovákům: mají se rozhodnout mezi Orbánem a setrváním v EU
NĚMECKO VS. PELLEGRINI
Mimořádně ostře se vyjádřili někteří němečtí politici k výsledku slovenských prezidentských voleb, v nichž o víkendu porazil provládní kandidát Peter Pellegrini bývalého diplomata Ivana Korčoka. Zahraničněpolitický expert německé opoziční CDU Norbert Röttgen s poukazem na proruské směřování Bratislavy dokonce naznačil, že by Slovensko, ale také Maďarsko, mohly odejít z Evropské unie. Slovensko se podle poslance musí rozhodnout, zda následovat maďarského premiéra Viktora Orbána, nebo zůstat v EU. Expert německých vládních Zelených na evropskou politiku, poslanec Anton Hofreiter, zase pohrozil, že Slovensku by mohly být seškrtány peníze z EU.
Zatímco Korčok prosazoval rozhodnou vojenskou podporu Ukrajiny, Pellegrini nabádal k opatrnosti a výslovně se odvolával na postoje německého sociálnědemokratického (SPD) kancléře Olafa Scholze. Kromě toho dal Pellegrini jasně najevo, že Kyjev by měl zahájit mírové rozhovory s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, píše německý deník Der Tagesspiegel a cituje vyjádření obou německých poslanců na adresu Bratislavy.
Röttgen naznačil, že Slovensko, stejně jako Maďarsko, by nemuselo zůstat v EU. Pellegrini a slovenský premiér Robert Fico "otevřeně sympatizují" s Putinem a Orbán je "Putinův trojský kůň v EU", řekl Röttgen novinám ze skupiny Funke Mediengruppe. "EU to nesmí dále tolerovat," řekl Röttgen.
Ruská válka proti Ukrajině má podle německého politika pro EU i existenciální rozměr. "Kdo se staví na stranu agresora, nepatří do EU," prohlásil Röttgen. Orbánova "vyděračská politika" nesmí být odměňována a "je třeba mu ukázat dveře", zdůraznil konzervativní politik. "Slovensko se pak musí rozhodnout, zda budou Orbána následovat, nebo zda chtějí zůstat v EU," dodal Röttgen.
Znovu se v pondělí Röttgen k této otázce vyjádřil i na platformě X. "Orbán delegitimizuje EU zevnitř tím, že ji finančně odírá, ale jejími hodnotami pohrdá. Pokud se Slovensko chce vydat stejným směrem, mělo by vidět, kam to vede," napsal Röttgen.
Autoritarismus in Ungarn braucht man nicht boosten, der ist mit #Orban längst da. Orban delegitimiert die EU von innen heraus, indem er sie finanziell ausnimmt, aber ihre Werte verachtet. Wenn die 🇸🇰 sich nun auf den gleichen Weg machen will, sollte sie sehen, wohin er führt! https://t.co/LXJqftueFR
— Norbert Röttgen (@n_roettgen) April 8, 2024
Poslanec za Zelené Anton Hofreiter zase naznačil, že by Slovensko mohlo přijít o peníze z unijních fondů. "Je důležité, aby slovenská vláda dostala zřetelný varovný signál z Berlína a Bruselu," řekl listům z Funke Mediengruppe Hofreiter, který je zároveň předsedou parlamentního výboru pro záležitosti Evropské unie. Pokud Fico a Pellegrini "použijí na slovenský právní stát sekeru a otevřou dveře korupci, nesmí tam dál proudit peníze z unijních fondů", řekl Hofreiter.
Pellegrini chce podle Hofreitera Ficovi umožnit přebudovat justici a veřejnoprávní rozhlas k jeho obrazu. "EU může v těchto těžkých časech navenek jednat silně jen tehdy, pokud si uvnitř zachová demokracii a zásady právního státu. Nemůžeme si dovolit druhého Orbána," prohlásil Hofreiter.