ONLINE: Babiš nečekaně přišel do Superdebaty v České televizi

ONLINE: Babiš nečekaně přišel do Superdebaty v České televizi
Andrej Babiš při superdebatě v ČT Foto: ČT
1
Onlines
Jan Křovák
Sdílet:

22:05 Debata skončila. Oba kandidáti se utkají znovu ve středu a ve čtvrtek, Pavel je nemocný
Kandidáti na závěr třicet vteřin mluvili o tom, proč by je lidé měli volit. Řezníček následně poděkoval oběma za účast. Oba kandidáti se znovu utkají ve středu na CNN Prima News a ve čtvrtek na TV Nova. Pavel si zatím zrušil podle dostupných informací program na pondělí kvůli nemoci.

21:55: Babiš nezná žádné extremistické elementy v Česku
Babiš řekl, že žádné „extremistické elementy“ na české politické scéně nezná. Dodal, že si nevzpomíná, že by četl četl zprávy BIS o extremismu v České republice, řešil prý hlavně korupci, v níž říkal ministrům své vlády, co mají dělat.

21:50 Pavel: Nebudu plnit příkazy vlády.
Petr Pavel zopakoval, že není vládním kandidátem. „Já nebudu plnit příkazy vlády, vnímám tuto roli jako nezávislou. Budu jednat jak s vládou, tak s opozicí,“ řekl Pavel. „Sejdu se se všemi stranami včetně opozice, aby všichni viděli, že mi jde o reálné řešení problémů. Dodal, že jde sice o problematickou oblast, ale vyslyšeny by měly být i extremistické strany.

21:45 Šedesát procent lidí vás nechce, nemáte schopnost spojovat, řekl Pavel
Pavel připomněl, že zhruba 60 procent lidí Babiše zcela odmítá. „Vy kdybyste se stal prezidentem, tak máte okamžitě proti sobě většinu národa. Vy pořád tvrdíte, že někdo označil vaše voliče jako nedemokratické, nikdo nic takového neřekl, já tedy určitě ne. Jestli někdo rozděloval společnost, tak jste to vy. Jak se snažíte využívat strachu a vy jste ten mírotvůrce, který jako jediný je schopen zabránit válce. Vy určitě nejste schopen spojovat společnost,“ řekl Pavel.

21:40 Zemana hodnotit nebudu, řekl Babiš. Společnost chci spojovat
Babiš odmítl hodnotit Miloše Zemana a jeho dva prezidentské mandáty. „Není na mě abych pana prezidenta hodnotil, podle mě ho zhodnotí historici, já určitě budu jiný prezident. Určitě to byl geniální rétor, dělal ekonomickou diplomacii,“ řekl Babiš.

21:35 Jmenování šéfa Ústavního soudu není na stole, řekl mi to Zeman, informoval Babiš
Jmenování nového šéfa Ústavního soudu není na stole, řekl Babiš. „Já doufám, že se to nestane, já jsem s panem prezidentem o tom mluvil a ten mi říkal, že to není na stole, řekl Babiš s tím, že pokud by se to stalo, tak by se poradil s odborníky, jak dál postupovat. Mandát nynějšímu šéfovi ÚS končí v srpnu. Pavel by jmenování vnímal jako vykrádání pravomocí prezidenta. „Pokud by to Miloš Zeman udělal, tak by to bylo podnětem právě pro ÚS nebo spíše Nejvyšší správní soud,“ řekl Pavel.

21:30 „Budu mladým vysvětlovat, co mají studovat,“ řekl Babiš
Další část debaty se týkala mladší části populace. Petr Pavel uvedl, že nejlepším krokem, jak pomoci mladým lidem s tématy, která je trápí, je přizvat je k řešení. Prezident podle něj může mnoho věcí ovlivnit i jenom tím, že jim bude věnovat pozoronost. Babiš řekl, že ho mrzí, že stát nemá možnost ovlivňovat, jaké obory země potřebuje pro svůj rozvoj. „Budu mladým vysvětlovat, co mají studovat,“ řekl Babiš.

21:25 Má se vrátit superhrubá mzda? „Byla to anomálie,“ řekl Pavel
Superhrubá mzda ušetřila občanům ČR miliardy, tehdejší změna legislativy (kterou mimochodem kromě vládnoucí koalice před dvěma lety podpořila i ODS) ale měla být časově omezená právě na dva roky. Babiš to tehdy slíbil Miloši Zemanovi. Nyní se ale podle něj změnila situace lidé potřebují mít větší úspory. Proto by Babiš superhrubou mzdu nevracel. Navrhuje to mimo jiné i NERV, respektive navýšit daně na tehdejší úroveň. Podle Pavla byla superhrubá mzda z mezinárodního hlediska anomálií a její zrušení vítá.

21:15 Jste chaotický mikromanažer, armáda vás musela zachraňovat, míní Pavel
Pavel označil Babiše za chaotického mikromanažera v souvislosti s pandemií koronaviru. „Pokud by resort zdravotnictví fungoval tak, jak měl, tak ho nemusela zastupovat armáda. Vy jste vytvořil ten chaos. Když mluvím o chaotickém řízení, tak mluvím o vás jako o osobě,“ řekl Pavel. Babiš to označil za lži a řekl, že makal 24 hodin 7 dní v týdnu.

21:10 „Vrchní velitel ozbrojených sil ve skutečnosti nevelí“
Řezníček se zeptal Pavla, zda by mu zkušenost s armádou pomohla v pozici vrchního velitele ozbrojených sil. „Vrchní velitel, i když se jmenuje velitel, tak nevelí. Není to ten, kdo by schvaloval armádní plány. Od zajišťování obrany máme vládu. Jsme ale také členy NATO, takže většina těch plánů je již předpřipravených. V tomto ohledu je sice dobře, když prezident armádě rozumí, ale není to nezbytný předpoklad,“ řekl Pavel. Podle Babiše Pavel rozumí armádě a „to je tak všechno“. „My potřebujeme prezidenta, který rozumí sociálním věcem, zdravotnictví a všemu, co se týká našich lidí.“ řekl Babiš.

20:55 Podpora Ukrajině? Vláda dělá málo pro naše lidi, řekl Babiš. Je to i naše válka, reaguje Pavel
Řešilo se klíčové geopolitické téma, tedy válka na Ukrajině. Moderátor se zeptal, do jaké míry má pokračovat podpora Ukrajině. Babiš reagoval s tím, že vláda Petra Fialy zapomíná na české občany a dělá pro ně málo. „A dělá to pozdě a jen pod tlakem opozice. My jsme se postarali o ukrajinské uprchlíky a pan premiér slíbil, že získá nějaké miliardy v Evropě, zase nezískal nic. Není důvod snižovat komfort českých občanů, to dělá jen tato asociální vláda,“ řekl Babiš.

Pavel připomněl slova Andreje Babiše z knihy O čem sním, když náhodou spím, že by se NATO mělo z obranné aliance změnit na útočnou. „Je tady věc, která je vám cizí, a to je solidarita. Válka na Ukrajině je i naší válkou. To, že nejsme fyzicky v tom boji, neznamená, že v ní nejsme vůbec. Jedná se o budoucnost mezinárodních vztahů, nám nikdo nezabíjí naše lidi, nikdo neničí naše města. My musíme pokračovat v podpoře a dotáhnout tu válku do takové fáze, aby Rusko ustoupilo,“ řekl Pavel.

20:50 Opět se řeší komunistická minulost. Chci aspirovat na jistou míru odpuštění, řekl Pavel
Řezníček otevřel diskusi na téma, že ve finále prezidentské volby jsou dva bývalí komunisté. Babiš zopakoval, že nikdy nebyl agentem StB, což ale vyvrací jeho dřívější výroky a také několik různých dokumentů, které jeho členství potvrzují. Babiš přiznal, že nebyl hrdina. Pavel zopakoval svou omluvu a řekl, že za poslední desítky let si snad své chyby odpracoval a aspiruje alespoň na nějakou míru odpuštění.

20:47 Klíčová témata? Pro Pavla inflace, pro Babiše akcie ČEZu
Kandidáti měli uvést jedno klíčové téma, které by se snažili v pozici prezidenta prosazovat. Pavel řekl, že by chtěl dostat pod kontrolu inflaci. „Prezident v omezování inflace má omezené pravomoce. S vládou bych mohl jednat více než s Českou centrální bankou,“ řekl Pavel. Pro Babiše by prioritou bylo „získání sto procent akcií ČEZu a zlevnění elektřiny pro naše lidi.“ „Přesvědčoval bych pana premiéra a pana Stanjuru, aby vykoupili zbytek akcií. ČEZ se topí v ziscích,“ řekl Babiš.

20:45 Babiš si znovu stěžuje na formát debaty
Bývalý premiér Babiš si postěžoval na to, že nedostává prostor na své odpovědi. „To je zas jak v těch komunálních volbách, vy m nenecháte domluvit,“ řekl Babiš Řezníčkovi. Ten kontroval tím, že před komunálními volbami měl Babiš nejvíce promluv a i nyní se mu snaží dávat úplně stejný prostor jako Pavlovi. Babiš uvedl, že ho mrzí, že debata nedisponuje časomírou.

20:42 Děti lidí, které jste si chtěl koupit, zaplatí vaše dluhy, řekl Pavel Babišovi
Pavel s Babišem se střetli ohledně tvorby rozpočtu. „Lidem jste rozdával cukrátka a zadlužil jste tuhle zemi nejvíce v historii. Vůbec jste lidem neřekl, že ty dluhy bude muset někdo zaplatit a budou to děti těch lidí, které jste si teď chtěl koupit. Neříkejte, co jste udělal pro naše lidi,“ „Vy ani nevíte, co jste teď řekl, vaše vláda před lety...“ reagoval Babiš. „Já jsem žádnou vládu neměl,“ dodal Pavel.

20:37 Nejsem vládní kandidát, kontruje Pavel
„Já bych se proti tomu chtěl odradit. Vláda je složena z trojkoalice a Pirátů s hnutím STAN. Já jsem dostal podporu pouze od koalice SPOLU,“ řekl Pavel. „Vás podpořil prezident Miloš Zeman a KSČM a také neříkám, že jste komunistickým kandidátem. Tohle už, prosím, nechme stranou,“ řekl Pavel. LOni vás tak vycvičili jako toho rozvědčíka,“ říká Babiš.

20:32 Já jsem hlasování o nedůvěře vládě nevyvolal, řekl Babiš. „Pavel je vládní kandidát“
Babiš uvedl, že on sám po hlasování o nedůvěře vládě ve sněmovně nevyvolal ani se ho nezúčastnil. Zopakoval svá slova o tom, že vláda Petra Fialy je asociální a že Pavel je kandidát vládní koalice. Dříve Babiš hovořil o tom, že po zvolení Pavla dojde v Česku k „nové totalitě“.

20:30 Vrbětice byly aktem státního terorismu Ruska proti ČR, shodují se kandidáti
Útok na areál ve Vrběticích byl aktem terorismu Ruské federace proti Česku, řekl Pavel, který byl v době útoku šéfem generálního štábu. S tím souhlasí i Babiš a dodal, že armáda neměla nikdy sklady pronajmout soukromé firmě. „Stálo nás to miliardu,“ řekl tehdejší ministr financí Babiš.

20:25 Pan generál Pavel vítal sovětskou invazi, řekl Babiš. Zkuste mluvit pravdu, bude to fajn, řekl Pavel
Babiš obvinil Petra Pavla z toho, že vítal sovětskou okupaci ve svém životopise, který napsal v 80. letech. V životopise Pavel psal, že mu otec a jeho přátelé ze SSSR vysvětlili situaci, která byla s invazí spojena. Babiš připomněl rozhovor serveru Seznam Zprávy, kde Pavel odpovídal vyhýbavě. Pavel na Babiše reagoval v debatě s tím, že je to lež. Dodal, že média dezinterpretovala formulaci, která v životopise zaznívá.

20:15 Billboardy a válka. Proč lžete, pane Babiši? ptá se moderátor
Debatu moderuje stejně jako před prvním kolem Martin Řezníček. Ten odstartoval dotazy ohledně toho, že Petr Pavel mluví o nefér útocích ze strany Andreje Babiše. Babiš tvrdí, že Pavel po svém zvolení bude chtít ČR zatáhnout do války. „Proč lžete, pane Babiši?“ zeptal se moderátor Babiše s tím, že Pavel ani netvrdí, že by chtěl válku, ani nemá pravomoc ji vyhlásit. „Pan generál řekl, že nevěří v trvalý mír,“ kontruje Babiš.

20:10 Do debaty ČT překvapivě dorazil i Andrej Babiš
Do debaty České televize dorazili oba finalisté prezidentské volby, tedy Andrej Babiš i Petr Pavel. Babiš přitom opakovaně účast v ČT odmítal s tím, že moderátoři veřejnoprávní televize nenechají domluvit. „Já po křesťansku odpouštím České televizi,“ řekl Babišm který se v posledních týdnech začal obracet na věřící voliče.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz