„Po covidu jsem radikálně změnila život,“ říká autorka jedné z nejlepších knih roku

SPISOVATELKA IVA HADJ MOUSSA

„Po covidu jsem radikálně změnila život,“ říká autorka jedné z nejlepších knih rokuROZHOVOR
"Kamil Fila psal, že je přesvědčen o tom, že být autorem je zodpovědná práce a měl by psát jen o tom, co sám dobře zná. Ale mně tohle přijde naprosto absurdní. Co pak budeme dělat třeba s celou science fiction?" směje se Iva Hadj Moussa. Foto: Michal Čížek
2
Rozhovory
  • Jakub Peřina
Sdílet:

Když se o nějaké knize řekne, že je to ideální „čtení k vodě“, působí to až pejorativně. Jako něco oddechového, banálního a rozhodně velmi zapomenutelného. Iva Hadj Moussa nemá problémy s tím, když se její knihy označují za „střední proud“. Letos vydala svůj nový, zatím nejlepší román Těžké duše, a kdyby takhle byla napsána každá česká kniha, která se dobře prodává, budeme žít v literárním ráji. Pokud jste ji ještě nečetli, udělejte to klidně i u té vody. Zábavnější (a zároveň nikterak povrchní či banální) knihu jsem od českého spisovatele roky nečetl.

Těžkým duším jsme se věnovali v nedávné recenzi Jiřího Peňáse i v jednom z dílů kulturního podcastu Muži na pultem, její obsah proto připomeňme jen stručně. Hlavnímu antihrdinovi táhne na padesát, má za sebou rozvod a ve střídavé péči dospívající dceru, velmi progresivní. Taky má na krku menší sexuální skandál, a především tři kamarády, s nimiž ho spojuje láska k hudbě i frustrace ze současného světa, kterému z různých důvodů přestávají rozumět. Je to román o střetu boomerů s mladou generací.

Vy jste asi za poslední dobu jako jediná dokázala názorově spojit redakci Echa a Alarmu. Na vaši knihu jsou totiž pochvalné recenze takřka všude. I když tedy v podcastu Alarmu neopomněli zdůraznit, že nejsou zrovna spokojení s prací vašeho manžela, Radka Hadj Moussy, který vede volební marketing Spolu.

Pan Bělíček tam dokonce řekl, že mu to zkazilo náladu, když zjistil, jaké zaměstnání má můj manžel. Přišlo mi to takové zvláštní. Na druhou stranu on pak dodal, že mu to opravdu zkazilo jen tu náladu. Knížku pochválili, to mě potěšilo. Co dělá můj manžel, je hlavně jeho věc. Recenzenti mají hlavně trošku problém s tím, kam mě zařadit. Moje kniha Havířovina je na pomezí thrilleru a hororu, Těžké duše jsou taky trochu hraniční. Asi by to mohl být humoristický román, ale na to jsou moc depresivní.

Četla jste i těch pár negativních recenzí?

Tak třeba pan Bílek napsal v Respektu, že to nepřipomíná metalový song, ale spíš nízkorozpočtovou operetu. To trošku zabolelo. Psal, že to ztrácí energii v druhé půlce.

Co v životě neztrácí energii v druhé půlce, že?

No, to máte asi pravdu. Nemyslím si, že bych měla patřit do nějaké intelektuální elity ve zdejší literatuře, třeba takovou knížku, jako je Hella od Aleny Machoninové, bych nezvládla nikdy napsat.

Iva Hadj Moussa (1979) se narodila se a vyrostla v jihočeské vesnici kousek od Milevska. Vystudovala psychologii na Masarykově univerzitě v Brně. Je autorkou knih Šalina do stanice touha (2020), Démon ze sídliště (2021), Havířovina (2022) a Těžké duše (2024). Kromě psaní se věnuje psychoterapii dětí a dospívajících, občas píše reklamní texty a pokouší se kreslit vtipy.

Celý rozhovor si můžete přečíst na ECHOPRIME nebo v digitální verzi časopisu. Od čtvrtka je na stáncích v prodeji i tištěné vydání Týdeníku Echo. Týdeník Echo si můžete předplatit zde.

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články