Klaus: Amerika může válku snadno zastavit. Češi mají mindrák roku 1968. Naše zahraniční politika neexistuje

PODCAST ECHO PORADA

Klaus: Amerika může válku snadno zastavit. Češi mají mindrák roku 1968. Naše zahraniční politika neexistuje 1
EchoPorada
Echo24
Sdílet:

Václav Klaus byl hostem Echo Porady. Vášnivá debata se vedla ohledně války na Ukrajině, Václav Klaus tvrdí, že se nemáme bavit o tom, co se stalo před dvěma lety, ale je nutné analyzovat, co se dělo na Ukrajině a v regionu před vypuknutím války. Podle Klause se musí jednat, ale nejde to jen podle ukrajinských podmínek, to je podle bývalého prezidenta „dětinský názor“. Putin je uvažující člověk a asi tuší, že válka nemůže skončit deset nula. Na jinou variantu konce konfliktu by podle něj ruský prezident možná přistoupil, ale není si jistý, zda by toho byla schopna druhá strana. Na dnešní Echo Poradu přišli i její obvyklí účastníci Dalibor Balšínek, Daniel Kaiser, Jiří Peňás a Ondřej Šmigol.

Kompletní audio a videoverzi Echo Porady najdete ZDE.

Klaus také mluví o českém mindráku z událostí roku 1968, doslova říká, že „ten konflikt zatemňuje uvažování a Češi, zamindrákovaní, že se nevzpouzeli v roce 1968, jsou teď největšími podporovateli Ukrajiny, že to teď těm Rusům nandají za nás". Podle Klause zásadně absentuje vážná debata o Ukrajině před válkou. Klaus tvrdí, že Ukrajina před válkou byla „failed state“, nejméně úspěšný postsovětský stát, a současný stav země je i následkem dlouhých let ekonomické i národní nestability a roztříštěnosti.

Na Echo Poradě Klaus mluvil také o úterním setkání s Viktorem Orbánem, se kterým se sešel po jednání Visegrádské čtyřky v Praze. „Přišel v naprostém laufu, takového jsem ho nikdy neviděl, jednání muselo být dramatické,“ řekl a dodal, že politici vládní koalice si udělali sport z otírání si podrážek o Maďarsko. Bývalý prezident mluvil také o české zahraniční politice, která podle Klause neexistuje a ani nikdy neexistovala. Je to pouze poklonkování Západu, nebo Východu.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články