„Nechci předat klíče od moci krajní pravici.“ Macron se pustil do LePenové i levice
FRANCIE PŘED VOLBAMI
Vypsání předčasných parlamentních voleb byl jediný způsob jak vyjasnit směřování Francie po vítězství nacionalistického Národního sdružení (RN) v evropských volbách, řekl francouzský prezident Emmanuel Macron, když poprvé od překvapivého nedělního oznámení promlouval k voličům. Vymezil se při tom vůči nepřirozeným spojenectvím, která podle něj vznikají na pravici i na levici a vyzval Francouze, aby ve volbách těmto extrémům řekli ne. O projevu informuje například Le Monde či France24.
Macron se na tiskové konferenci, která se konala v kongresovém centru v Paříži a nikoliv v Elysejském paláci, snažil vysvětlit, proč rozpustil dolní komoru parlamentu a vypsal nové volby na 30. června a 7. července, když jeho koalici podle průzkumů hrozí výrazné oslabení. "Lidé cítí, že nejsou respektováni, že nejsou slyšet. K těmto signálům nemůžeme zůstat neteční," vysvětloval Macron proč rozpustil parlament a vyvolal předčasné volby.
"Nechci předat klíče od moci krajní pravici v roce 2027," uvedl také Macron. Právě tehdy končí jeho druhý prezidentský mandát a na další, už z ústavy nemá nárok. Proti Národnímu sdružení Marie LePenové se v projevu ostře vymezoval. V úterý oznámené spojenectví konzervativních Republikánů s Národním sdružením Marie Le Penové označil Macron za "Pakt s ďáblem". "Během několika hodin se otočili zády k dědictví generála De Gaullea a prezidentů Jacques Chiraca a Nikolase Sarkozyho," uvedl ke spojenectví Macron.
Podobně kritizoval spojení menších levicových stran s extrémně levicovou Nepoddajnou Francií v čele s Jean Lucem Mélenchonem. Ten v minulosti proti Macronovi neúspěšně kandidoval v prezidentských volbách. Mezi pilíře jeho programu patřil i návrh na 100% zdanění nejbohatších, či vystoupení z NATO. Macron v projevu varoval před antisemitismem levice a nebezpečným a radikálně odlišným pohledem na konflikty na Ukrajině a Blízkém východě.
"Na obou krajích spektra máme nepřirozené aliance, které nebudou schopny prosazovat jakýkoliv program," uvedl k novým předvolebním spojenectvím Macron.
"Doufám, že až nastane ten okamžik, ženy a muži dobré vůle, kteří dokážou společně říct ne extrémům, se spojí a budou usilovat o vytvoření společného upřímného projektu, který bude užitečný pro stát," uvedl Macron.
Rozpuštění Národního shromáždění nicméně podle Macrona bylo nutné, protože jeho vláda, která neměla ve sněmovně většinu, měla problémy s prosazováním programu a protože výsledek evropských voleb není možné ignorovat. Pouze nové volby umožňují "věci vyjasnit", prohlásil Macron, který svůj postup označil za "jediné republikánské rozhodnutí" v dané situaci.
Zároveň reagoval na vývoj na francouzské politické scéně, kterou v úterý otřáslo oznámení lídra Republikánů (LR) Érica Ciottiho, o koaličním volebním spojení Národního shromáždění. Proti tomu se ohradila řada seniorních politiků uskupení, které stálo za řadou bývalých konzervativních prezidentů. Politický výbor strany jednohlasně ve středu rozhodl o vyloučení Ciottiho. Ten uvedl, že k tomu výbor nemá dle stanov žádnou pravomoc, a že se nadále považuje za předsedu republikánů.
Republikáni už s Macronem do jisté míry po posledních parlamentních volbách spolupracovali a zatím není jasné, zda se s RN skutečně spojí. Řada představitelů strany se proti Ciottiho výzvě ostře vymezila a vedení na dnešek svolalo krizové jednání. Na levici se naopak proti pokračování dřívější koalice staví někteří socialisté.
Macron doufá, že se mu podaří najít spojence na obou stranách, napsala agentura AFP. Do konce jeho pětiletého mandátu zbývají ještě tři roky a pokud chce mít nadále vládu, která mu bude nakloněná, bude téměř jistě potřebovat partnery mimo uskupení vedené jeho stranou Obnova. Tomu zatím průzkumy přisuzují třetí místo za RN a levicovou koalicí.