Polsko mění kurz. V4 a Trojmoří jsou mrtvé projekty. „Biden je darem z nebes“
ZMĚNA POLSKÉ POLITIKY
V Polsku dochází k obratu v zahraniční politice, kdy dříve prosazované projekty jako Visegrádská čtyřka (V4) nebo Iniciativa Trojmoří, ustupují do pozadí na žebříčku důležitosti. Náměstek ministra zahraničí Andrzej Szejna v rozhovoru pro deník Rzeczpospolita nerozporuje tvrzení novináře, že „Visegrád a Trojmoří jsou mrtvé“. Polsko se má podle náměstka polské diplomacie orientovat především na spolupráci s Německem a Francií v rámci tzv. Výmarského trojúhelníku. „Joe Biden je pro nás darem z nebes,“ řekl Szejna s tím, že nový předseda polské vlády Donald Tusk bude nyní přijímán v EU jako „rovný s rovným.“
Nová politická garnitura v Polsku v čele s Donaldem Tuskem a Občanskou platformou zavádí ostré změny oproti předchozí vládě Mateusze Morawieckiho a strany Právo a spravedlnost (PiS). Tuskův kabinet by údajně přivítal přítomnost německých vojáků na polském území a také se přiklání ke zrušení práva veta v EU.
Podle Szejny je Německo nejdůležitějším hospodářským partnerem Polska. „Domnívám se, že by se to mělo promítnout i do našich politických vztahů. Pro Polsko však bude nejvýhodnější, pokud se tak stane v širším okruhu, s Francií, jako součástí Výmarského trojúhelníku,“ řekl Szejna.
If the Germans want to strengthen #NATO‘s eastern flank in #Poland, as they did in Lithuania, then „welcome“ – Polish Deputy Foreign Minister Andrzej Szejna in an interview with Rzeczpospolita
— NEXTA (@nexta_tv) January 15, 2024
The official noted that any help and cooperation from allies is welcome when there is… pic.twitter.com/Baxn3byh5t
Náměstek polského ministra zahraničí také nijak nerozporoval konstatování novináře, že projekty Visegrádská čtyřka či Trojmoří jsou mrtvé. Hlavním formátem pro polskou zahraniční politiku se má stát Výmarský trojúhelník. „Německo a Francie hraje v EU a v diskusích o její budoucnosti klíčovou roli a má strategický význam, pokud se k ní Polsko natrvalo připojí. Maďarsko a Slovensko ve Visegrádské čtyřce prosazují bezpečnostní priority, které nejsou v souladu s našimi, ale pokusíme se o dialog,“ doplnil Szejna s tím, že v rámci Iniciativy Trojmoří zatím nebylo dosaženo „ničeho hmatatelného, jak bylo plánováno“.
Polsko je také otevřené možnosti uvítat na svém území jednotky německých ozbrojených sil. „Když válka probíhá za naší východní hranicí, jakákoli pomoc a spolupráce našich spojenců je vítána. Pokud Němci chtějí posílit východní křídlo NATO v Polsku, jako to udělali v Litvě, tak vítejte!“ řekl Szejna v rozhovoru pro deník Rzeczpospolita. „Ruská střela, která nedávno mířila na území Polska dokazuje, jak důležitá byla přítomnost německé baterie Patriot poblíž Zamośće. Německo není jen naším spojencem, ale také ekonomickým přítelem.“
Bývalý polský premiér Jarosław Kaczyński svojí verbální a diplomatickou agresí vůči Němcům proměnil v hlavní téma domácí politiky, stejně jako to udělal vůči imigrantům a LGBT komunitě. „Všichni byli popisováni jako hloupější, horší, nebezpeční. Přesto by zahraniční politika měla být účinná, nikoli okázalá, v ekonomické a bezpečnostní dimenzi,“ dodal.
Vláda Donalda Tuska se také obává možného vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách. „Pravděpodobně nejde o skutečnou hrozbu, ale deklarace týkající se NATO a Ukrajiny vzbuzují obavy. Doufám, že je to jen volební narativ,“ domnívá se Szejna. „V těchto nebezpečných časech je Biden pro naši zemi darem z nebes a doufám, že nám nebesa tento dar příliš brzy nevezmou.“
Jedním z hlavních cílů amerického prezidenta Joa Bidena, který udržuje blízké vztahy s polským premiérem Tuskem, je „obrana demokracie“. „Donald Tusk v tomto plánu hraje významnou roli,“ domnívá se Šejn a dodává: „Polsko je nejdůležitějším americkým spojencem na východním křídle NATO.“
Zároveň se negativně vyjádřil proti přijímání žadatelů a dodal, že na to Varšava musí být připravená. „Přestože Polsko přeje Ukrajincům každé vítězství, tak další příval migrantů je pro zemi obrovskou zátěží.“