Ukrajinci připravují blitzkrieg. Rusové čelí větší útočné síle, než má francouzská armáda
UKRAJINSKÁ PROTIOFENZIVA
Útoky na železnice, energetickou infrastrukturu nebo ropné sklady. Seznam strategických cílů v ruském příhraničí, které byly v posledních dnech vyřazeny z provozu. Vše napovídá tomu, že se blíží dlouho ohlašovaná ukrajinská protiofenziva. Moskva viní Kyjev dokonce i z toho, že se v noci na středu pokusil o dronový útok přímo na rezidenci Vladimira Putina v Kremlu, což ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odmítl.
U ruského Brjansku vykolejily kvůli nastraženému výbušnému zařízení na začátku týdne dva nákladní vlaky. Naposledy v úterý lokomotiva s dvaceti vagony, které měly převážet pohonné hmoty a dřevo. K tomu dronový útok na ropný sklad na jihozápadě Ruska poblíž Kerčského mostu spojujícího Rusko s ukrajinským poloostrovem Krym, hořící zásobník s palivem v Sevastopolu anebo nedávný útok, zřejmě také dronem, na elektrickou rozvodnu v ruském Bělgorodu poblíž Charkovské oblasti.
Podivné události posledních dní nasvědčují tomu, že si ukrajinská armáda konečně připravuje půdu pro zahájení protiofenzivy, na kterou se chystá několik posledních měsíců. A ačkoli Kyjev nechce útoky na ruském území komentovat (incident v Kremlu z tohoto týdne by byl nejhlubším doposud provedeným úderem Ukrajiny na území Ruska), ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov v pondělí připustil, že brzy budou dokončeny veškeré přípravy a začnou manévry. Reznikov dodal, že klíčovou věcí pro úspěch protiofenzivy bude „dostupnost zbraní, munice paliva a připravení a vyškolení vojáci“. Plán Kyjeva přejít v brzké době do protiofenzivy ve středu při své návštěvě Finska potvrdil ukrajinský prezident Zelenskyj.
„Větší útočná síla, než má celá francouzská armáda“
Ukrajina shromáždila za poslední měsíce významný arzenál včetně zbraní dodaných spojenci a zeměmi NATO, které zatím na frontě nenasadila a šetří si je pro moment překvapení. „Mají připravenou obrovskou sílu,“ říká spolupracovník redakce Lukáš Visingr. „Ukrajinci mají devět mechanizovaných brigád, které vyzbrojily a vycvičily státy NATO, plus další tři brigády, které si připravili sami Ukrajinci. To je mnohem větší útočná síla, než má celá francouzská armáda. Z hlediska výzbroje, operační připravenosti a výcviku je to pravděpodobně nejmocnější mechanizovaný svazek na světě,“ komentuje vojenský analytik.
Každá jedna brigáda se obvykle skládá až z pěti praporů. A podle toho, co Ukrajinci uvádí, by se mohly protiofenzivy účastnit stovky kusů těžké obrněné techniky a kolem 40 tisíc vycvičených vojáků, z nichž většina prošla západním výcvikem.
Podle Visingra by mohla protiofenziva propuknout v několika směrech v následujících dnech, ale i třeba týdnech. „Řekl bych, že příprava na ofenzivu nepochybně běží. Hovoří o tom i množství úderů na ruské systémy protivzdušné obrany během března a dubna. To se stalo naposledy loni v srpnu (na konci srpna 2022 osvobodila Ukrajina značnou část okupovaného území, od té doby ale fronta zamrzla – pozn. red.), takže je zřejmé, že ofenziva se blíží, Ukrajina ji už nemůže odkládat další měsíce. Musí zaútočit v relativně krátké době,“ dodává. Protiútoku nahrává s odchodem jarní rasputice a bahna také oteplující se počasí, které usnadní přesuny techniky.
Rusové zároveň plánují na květen letecké cvičení a cvičení speciálních jednotek společně s běloruskou armádou na území Běloruska.
Prigožin: Ofenziva již v podstatě začala
Podle šéfa ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina už první fáze ofenzivy začala. „Domnívám se, že ofenziva ukrajinské armády již v podstatě začala. Vidíme nejvyšší aktivitu nepřátelského letectva, vidíme nejvyšší aktivitu na perimetru a uvnitř naší fronty,“ uvedla na telegramu Prigožinova tisková služba. „Aktivní fáze“ ukrajinské protiofenzivy podle něj může nastat „už v řádu dnů“.
Přípravy na očekávané události údajně vrcholí i v ruských médiích. Alespoň podle nezávislého ruskojazyčného portálu Meduza, který napsal, že Kreml instruoval státní média o tom, jak obyvatele Ruska připravit na chystanou ukrajinskou protiofenzivu. Média nemají závažnost ukrajinského protiútoku v případě úspěchu snižovat, ale naopak ho vykreslovat jako výsledek „obrovského“ úsilí celého Západu. Více jsme psali zde.