Ficova chabá většina blokuje parlament. Opozice zuří, Smer připouští předčasné volby
KRIZE SLOVENSKÉ VLÁDNÍ KOALICE
Vláda slovenského premiéra Roberta Fica měla ve středu už druhý den po sobě problém s průběhem schůze v Národní radě. Způsobila to skutečnost, že Fico má v tuto chvíli k dispozici pouze nejtěsnější možnou většinu a na důležitá hlasování tak musí opakovaně shánět poslance, aby dorazili do sálu. Tento přístup rozčiluje opozici, která volá po jednání o tom, jak zajistit funkčnost sněmovny. Ficova strana Směr-SD už otevřeně mluví o nejkrajnějším řešení - předčasných volbách.
Fico má k dispozici ve sněmovně nejtěsnější možnou většinu 76 poslanců. Do této situace se dostala vládní koalice poté, co odešli tři poslanci z uskupení Národní koalice kolem Rudolfa Huliaka, kteří byli do parlamentu zvoleni na kandidátce Slovenské národní strany. V posledních dnech se ukázalo, o jak velký problém jde.
Nejprve v úterý hodinu sháněla vláda dostatek poslanců, aby mohla odložit hlasování o odvolání ministra vnitra Matúše Šutaje Eštoka, ve středu zase dostal stopku vládní návrh zákona o sportu. Způsobil to "trucující" poslanec koaličního Hlasu Samuel Migaľ, který při hlasování o zákonu nepřišel do sálu a tím tak paralyzoval parlament. Tento krok tak podle serveru Sme.sk poukázal na rostoucí nestabilitu vládní moci v parlamentu.
ESEJ TEREZY MATĚJČKOVÉ: Jak aktivismus škodí těm, jimž má pomáhat
Migaľ uvedl, že důvodem jeho absence bylo odmítnutí jeho připomínek k vládnímu návrhu. Poslanec za Hlas si stěžoval, že šéf Slovenské národní strany Andrej Danko odmítl všechny jeho návrhy. Nechtěl také hlasovat o Fondu na podporu sportu.
Jeho krok, který jeho kolegové označili za „přinejmenším nestandardní“, řešili poslanci Hlasu na čtvrtečním zasedání poslaneckého klubu. Podle informací Aktuality.sk se dnešní jednání klubu konalo především kvůli Migaľovi. Problém s neukázněným poslancem se však na schůzi nevyřešil, protože hlasování o zákonech, proti kterým se rozhodl rebelovat, bylo odloženo na příští týden.
Místopředseda parlamentu za Smer Tibor Gašpar v souvislosti s jeho kroky hovořil o předčasných volbách. „Tohle musí jednou přestat, protože by mohli přijít další jedinci a využít situace podobným způsobem, jako dnes jednal pan Migaľ,“ řekl Gašpar a reagoval také na to, že od úterý už pět hlasování neprošlo. I proto ve čtvrtek parlament hlasoval téměř dvě hodiny.
NEPŘEHLÉDNĚTE: Většina českých europoslanců je proti Komisi. Nepohodlné země byly vyšachovány, zlobí se Turek
O tom, že předčasné volby jsou sice poslední – ale reálnou – možností, hovořil na tiskové konferenci také ministr práce pro Hlas Erik Tomáš. Připomněl poslancům kolem Rudolfa Huliaka, který před několika týdny opustil poslanecký klub SNS, že „dali chlapské slovo“, že budou koalici nadále podporovat. „Nikdo z koaličních poslanců neodešel do opozice,“ poznamenal Tomáš a dodal, že koalice má podle něj stále šanci na pohodlnější většinu 79 poslanců. Sněmovna v tuto chvíli řeší návrh rozpočtu na příští rok, který pokud by neprošel, znamenalo by to podle expertů jednak velký problém pro stát, ale také pro samotnou Ficovu koalici.
Proti postupu slovenské vlády se ostře vymezuje především opoziční Progresivní Slovensko. „Již druhý den po sobě je parlament zablokován a vládní koalice nemá většinu. Národní rada je paralyzována konflikty a chaosem této vlády. Ficova čtvrtá vláda je slabá a nedokáže prosadit vlastní zákony. To si lidé skutečně nezaslouží,“ uvedl Šimečka na síti X.
„Pokud Ficova koalice nedokáže vládnout, nemá chuť a soudržnost, musíme se bavit o tom, co dál. Vyzýváme premiéra a lídry vládní koalice, aby zahájili debatu mezi všemi parlamentními stranami o tom, jak zajistit funkčnost Národní rady. Takhle to dál nejde. Nelze vládnout se 76 hlasy a mozaikou vnitřních hádek,“ dodal Šimečka.