„Padesátkrát silnější než heroin.“ V Česku se začala objevovat nová syntetická droga
FENTANYLOVÁ EPIDEMIE
Syntetická droga, která může i v malých dávkách způsobit předávkování a smrt. Padesátkrát silnější než heroin a stokrát účinnější než morfin. Fentanyl se stal celospolečenským problémem hlavně ve Spojených státech, kde je jeho užívání spojeno s vysokým počtem úmrtí především mezi mladými. Levnější náhražka heroinu už se začala objevovat také v Česku. Deníku Echo24 se podařilo zjistit, že Protidrogová jednotka Celní správy v uplynulém měsíci zajistila hned dvě zásilky fentanylu mířící na území republiky.
Ačkoli fentanyl není úplnou novinkou na trhu, domácí drogové scéně se zatím tento syntetický opioid spíše vyhýbal. Zejména ve Spojených státech ale zprávy o úmrtích způsobených fentanylem plní už několik let přední stránky novin. Fentanyl tam začal postupně nahrazovat méně dostupný heroin. S radikálním poklesem produkce opia na největším tradičním tržišti, tedy v Afghánistánu, nyní navíc hrozí, že se fentanylová epidemie rychle rozšíří i do dalších států.
Kriminalisté z Národní protidrogové centrály deníku Echo24 odpověděli, že se u tuzemských uživatelů drog setkávají s fentanylem v porovnání s ostatními návykovými látkami spíše výjimečně a jeho rostoucí oblibu zatím nesledují. „Nízké je i množství zajištěného fentanylu a jeho analogů a s touto látkou souvisejících trestních stíhání. Případy předávkování existují, v porovnání s ostatními návykovými látkami je jich však také málo,“ řekla k aktuální situaci mluvčí protidrogové centrály Lucie Šmoldasová.
Problém, který se poslední dobou objevuje nejen v USA, ale také ve Velké Británii, se podle policistů z protidrogového netýká pouze této látky. „Nebezpečným fenoménem je kombinování fentanylu s dalšími drogami nebo léčivy, které mají podobný efekt. Jsou to hypnotika, benzodiazepiny, heroin nebo oxykodon (silný narkotický lék proti bolesti), a také alkoholické nápoje,“ varuje Šmoldasová.
Je však obvyklé, že západní trendy, včetně těch souvisejících s návykovými látkami, se u nás projevují vždy až s několikaletým odstupem. Protidrogová centrála proto předpokládá, že se problém s fentanylem dříve či později projeví ve větším měřítku i u nás. Policisté zároveň nevylučují, že už dnes mohou přes české území putovat zásilky fentanylu do ostatních zemí.
O vyjádření ohledně výskytu fentanylu v Česku jsme požádali také Celní správu, která v loňském roce řešila šest případů spojených s nedovoleným nakládáním s touto látkou. Mluvčí celníků Martina Kaňková mimo jiné uvedla, že se specializovaná Protidrogová jednotka Celní správy za poslední měsíc setkala se dvěma případy, kdy zadržela fentanyl při pokusu o dovoz na území ČR.
Smrtelná dávka jsou 2 miligramy
Kaňková upozorňuje, že výroba fentanylu je dokonce ještě levnější a jednodušší než výroba heroinu.
„Jedná se o čistě syntetickou látku, která je padesátkrát silnější než heroin. Podle počtu záchytů fentanylu v USA je navíc patrné, že heroin vytlačuje ze scény,“ řekla. 2 mg fentanylu, což si lze představit přibližně jako čtyři zrnka písku, už mohou být smrtelnou dávkou.
Problém Ameriky s fentanylem dobře ilustruje i jedna smutná statistika. Předávkování drogami je ve Spojených státech nejčastější příčinou úmrtí ve věkové kategorii 18 až 45 let, přičemž 70 procent z těchto úmrtí je způsobeno právě fentanylem. „Friend“, tedy v překladu Kamarád, jak se mu často přezdívá, si hledá oběti i mezi známými osobnostmi a celebritami.
Vobořil varoval ministra Rakušana
Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil se domnívá, že spotřeba fentanylu může v blízké době rychle růst i kvůli poklesu produkce opia v Afghánistánu, což prezentuje hnutí Tálibán po návratu k moci jako velký úspěch. Radikální islamisté tam podle dostupných informací během prvního roku vlády snížili produkci opia o 80 procent.
„Obchod s fentanylem je pro organizované zločinecké skupiny výhodnější, navíc je to normální farmaceutický produkt, s nímž lze legálně obchodovat. Fentanyl je výrazně účinnější než morfium, takže to usnadňuje i jeho dovoz a pašování,“ říká Vobořil. Pro uživatele tvrdých drog v Česku je však podle něj stále oblíbenější například pervitin. A v menším měřítku pak heroin, případně jeho substituty, jako je buprenorfin. To ovšem neznamená, že současný stav bude pokračovat i nadále.
Válka na Ukrajině může podle Vobořila do jisté míry český trh s drogami přeměnit. „Obávám se rusko-ukrajinské války, protože se s ní může svézt i rozšíření obchodu s drogami. A myslím, že ruskojazyčná mafie s tím trochu počítá a bude chtít využít zmatku. Ve spojení s rozšířením fentanylu jde o velké riziko.“ Vobořil před tímto rizikem podle svých slov varoval osobně minulý týden i ministra vnitra Víta Rakušana (STAN).
Fentanyl je v Česku dostupný pouze na lékařský předpis. Například ve formě náplastí, z nichž lze také extrahovat. Obvykle slouží například k tišení bolestí u onkologických nebo chronicky nemocných pacientů.