Zemřel český karikaturista Ivan Steiger. Kreslil pro Times, Die Welt nebo Le Figaro
SMRT VÝZNAMNÉHO UMĚLCE
Ve věku 86 let zemřel český karikaturista, malíř, scenárista a režisér Ivan Steiger, jehož tvorba se stala nedílnou součástí světové kreslířské a ilustrátorské scény. Steiger spolupracoval s renomovanými deníky a časopisy jako je Süddeutsche Zeitung, Die Welt, Daily Mirror, The Times či Le Figaro. "Odchází s ním také osobnost s jasným názorem na svět kolem nás," uvedl bývalý europoslanec a poradce Václava Klause Ivo Strejček.
O smrti Ivana Steigera informovala Česká televize i další média. Steiger po roce 1969 žil a publikoval v zahraničí, především v Německu, kde jeho tvorba nacházela velký ohlas. Kromě kreslení se věnoval i filmové tvorbě, psaní a režii. Svou celoživotní práci korunoval řadou ocenění, mezi nimiž vyniká medaile Za zásluhy, kterou obdržel v roce 2009. Také v Německu byl oceňován za svůj přínos umění a kultuře jako je například Záslužný kříž. Steiger se v roce 2020 vrátil zpět do Prahy.
Psal básně a povídky. Po studiu na filmové škole v Čimelicích začal v roce 1958 studovat dramaturgii a scenáristiku na FAMU. První kresby začaly pod jeho rukama vznikat už během studia. „Začínal jsem, jako neposlušný žák, kreslit během vyučování pod lavicí. První kresbu, kterou jsem nakreslil, za týden otiskli v Literárních novinách. To bylo něco úžasného. V té době jsem totiž psal básně, scénáře, a úspěch s nimi stále nepřicházel!“ řekl Ivan Steiger pro Radiožurnál.
Od roku 1961 začal kreslit pro Literární noviny. Následně se jeho kresby začaly objevovat i v zahraničních časopisech a novinách. Například jeho kresba pařezu, z něhož vyrůstá malá květinka, se stala ve světě jedním ze symbolů okupace. Roku 1969 emigroval z Československa a odešel do Mnichova. Zde začala jeho kariéra světově proslulého karikaturisty, který pracoval pro Süddeutsche Zeitung, Frankfurter Allgemeine Zeitung, Die Welt, Daily Mirror, Times či Le Figaro. Pracoval také pro Chicago Tribune Magazine, Die Weltwoche, Los Angeles Herald Examiner, La Stampa nebo pro týdeník Reflex.
Zároveň ale nezanevřel ani na svoji filmovou kariéru. Jako scenárista a režisér pracoval hlavně na trikových a animovaných filmech. Na přelomu 90. let natočil televizní trikové dokumenty Kouzlo panenek: V pohádkovém světě a Plyšový medvídek - Teddy v německé a rakouské produkci.
Steiger byl nejen umělec, ale od roku 1980 také nadšený sběratel historických hraček. Je zakladatelem Muzea hraček v budově Nejvyššího purkrabství na Pražském hradě a v Mnichově, které uchvacuje návštěvníky unikátní sbírkou historických exponátů. Jeho sbírka je jednou z největších sbírek hraček na světě.
"Celý jeho život stála vedle Ivana Steigera jeho manželka Eva. Byla mu rádcem, kritikem, pomocníkem. Bez ní by prý například Muzeum hraček vůbec nevzniklo. Byla středobodem Steigerovy rodiny a vychovala dvě jejich dcery. Její úmrtí Ivana Steigera hluboce zranilo a s jejím odchodem se nikdy nevyrovnal," píše v nekrologu Ivo Strejček. Celý text ZDE.