Influenceři ve službách státu. Mikýřovo video stálo 1,6 milionu, „covidoví“ influenceři pracovali zdarma
CELEBRITY SPOLUPRACUJÍ SE STÁTEM
Poslední dobou se roztrhl pytel s influencery a internetovými celebritami, kteří "pomáhají" zemi za státní peníze. Po bok tiktokových hvězdiček Anny Šulcové a Jakuba Gulaba nebo herce Petra Čtvrtníčka, kteří se stali tvářemi covidové kampaně, se nově přidal populární bavič Martin Mikyska alias Mikýř. Ministerstvo dopravy a BESIP představili sérii videospotů o bezpečném řízení a pravidlech silničního provozu s Mikýřem v hlavní roli. Ministerstvo si ho vybralo kvůli tomu, že patří v současné době k nejvýraznějším tvářím internetové scény a za videa zaplatilo přes 1,6 milionu korun. "Obsah, který vytváří, má vysoký zásah, především v mladší cílové skupině cca 15-35 let," řekl vedoucí Samostatného oddělení BESIP Tomáš Neřold deníku Echo24.
Známý a úspěšný influencer Martin Mikyska alias Mikýř se stal hlavní tváří reklamní kampaně pro středoškoláky a mladé řidiče, která začínajícím řidičům ukazuje, jak se správně chovat v silničním provozu. "Používání telefonu při řízení patří k nejnebezpečnějším dopravním přestupkům a jen za posledních 10 let vzrostla četnost tohoto přestupku o téměř 50 procent," uvedl ministr dopravy Martin Kupka (ODS) s odkazem na video, kde Mikýř ztvárnil hlavní roli.
Ministerstvo dopravy společně s útvarem pro bezpečnost silničního provozu BESIP odstartoval sérii edukativních videí s Mikýřem, které režíroval známý filmový provokatér Vít Klusák ve své produkci Hypermarket Film. Dokumentarista je známý svými provokativními a kontroverzními dokumenty jako je Matrix AB, Český sen, V síti či Svět podle Daliborka.
Chytré telefony nám v mnoha situacích usnadňují životy, vytvářejí ale zároveň tlak na to, abychom byli pořád online, a to i za volantem. Používání telefonu při řízení ale patří k nejnebezpečnějším dopravním přestupkům a jen za posledních 10 let vzrostla četnost tohoto přestupku o… pic.twitter.com/UjDoM3HQep
— Martin Kupka (@makupka) March 25, 2024
Za tři devadesátisekundové videospoty a jejich následné zveřejnění na youtubovém kanále Mikýřova úžasná pouť internetem ministerstvo zaplatilo 1 629 562 korun. Podle Tomáše Neřolda si rezort dopravy vybral Mikýře kvůli tomu, že se řadí mezi nejvýraznější tváře tuzemské internetové scény. "Obsah, který vytváří, má vysoký zásah, především v mladší cílové skupině cca 15-35 let. Vzhledem k účasti Mikýře v televizní soutěži Survivor se jeho dosah na sociálních sítích a v médiích ještě zvýšil," vysvětluje Neřold.
Režisér a dokumentarista Vít Klusák s Mikýřem předložili "unikátní kreativní koncept preventivních videí, jejichž průvodcem je Mikýř a kombinují jeho styl humoru s hranými scénami a výrazným vizuálem." Neřold připomněl, že Vít Klusák režíroval dokumentární snímek 13 minut a v letech 2020-2021 se podílel na mezinárodně oceňované osvětové kampani „Zpomal, dokud není skutečně pozdě“, kterou realizovala Česká asociace pojišťoven ve spolupráci s BESIP.
"Cílem videí je informovat veřejnost, především ve věku 15-35 let, o novinkách v zákoně o silničním provozu platným od 1. 1. 2024 (řízení od 17 let, zpřísnění sankcí za nebezpečné přestupky, atd.) a předat preventivní sdělení o rizikovém chování v silničním provozu - řízení s mobilním telefonem, jízda vysokou rychlostí v kombinaci s nedodržováním bezpečného odstupu," sdělil Neřold deníku Echo24 a dodal: "Aby se podařilo oslovit mladší cílovou skupinu, bylo cílem vytvořit videa, která se jasně odliší od běžného obsahu, dokážou zaujmout a budou mít virální potenciál k dalšímu sdílení."
Covidoví influenceři: Šulcová, Gulab nebo Čtvrtníček?
Mikýř není první, ani poslední internetovou celebritou, která se "dala" do služeb státu. Nejvíce na sebe upozornila dvojice TikTokerů Anna Šulcová a Jakub Gulab za vlády Andreje Babiše (ANO). Influenceři byli hlavními tvářemi osvětové kampaně k očkování v roce 2021, která vznikla ve spolupráci s Úřadem vlády, a která spočívala ve sdílení videí na sociální síti TikTok. Hned po prvních videích se ale na dvojici snesla velká vlna kritiky. Šulcová společně s Gulabem si však stojí za tím, že odvedli nejlepší práci a vše zdarma. Kromě toho odmítají, že by celá kampaň měla něco společného s vládou.
Důvodem kritiky bylo video, kde Šulcová s Gulabem představují budovu Strakovy akademie. „Ahoj, ráda bych vám ukázala prostory Strakovy akademie, ve které sídlí vláda České republiky v čele s předsedou vlády,“ říká v úvodním videu Šulcová. Publikováním videa prý chtěli influenceři dle svých slov přiblížit lidem činnost vlády, mnozí ale video kritizují s tím, že se z něj v tomto kontextu nedozvěděli nic a spíš vyzní jako nadšená exkurze zavřenými prostory Strakovy akademie. Samotné video nakonec tvůrci skryli.
Sérii sedmi videí úřad zveřejnil na sítích Instagram, Twitter, Facebook, Youtube a TikTok. V jednom z výstupů mluví hlavní epidemiolog IKEM Petr Smejkal, v dalších účinkují viroložka Ruth Tachezy, imunolog Zdeněk Hel, bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula, primářka Hana Roháčová či ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Celá kampaň je mířena mezi mladé lidi, kteří „mají pochopit souvislosti a sdělit je prarodičům“.
Podle samotných influencerů i vyjádření vlády měla Anna Šulcová a Jakub Gulab vytvořit osvětovou kampaň zdarma. S touto kampaní byla spojena také vládní smlouva o půlmilionovém rozpočtu, který měl být použit na propagaci na sociálních sítích, z čehož ale nakonec sešlo.
Další slavnou tváří vakcinační kampaně se v roce 2022 stal Petr Čtvrtníček, již za vlády kabinetu Petra Fialy (ODS). Kampaň v médiích a na sociálních sítích byla zaměřena na podporu očkování proti covidu-19, obecně s důrazem na prevenci. Marketéři v rámci kampaně se známým komikem a hercem Petrem Čtvrtníčkem využili jeho legendární divadelní komedii Ivánku, kamaráde, můžeš mluvit? z roku 2005, která vychází z fotbalového korupčního skandálu. "Ivánku, kamaráde, covid je zpátky," hlásí Čtvrtníček v propagačním videu s odkazem na jeho hru, kde se potkal s Jiřím Lábusem a Markem Danielem.
„Oslovil jsem herce Petra Čtvrtníčka a jsem rád, že se stal hlavní tváří naší informační a osvětové kampaně. Petr si sám prošel těžkým průběhem onemocnění covid-19, o což se prostřednictvím této kampaně chce podělit. Kampaň představuje i další skutečné příběhy osob, které mají svou vlastní zkušenost s epidemií covid-19,” komentoval kampaň už dříve ředitel komunikace Ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob.