Trump: „Teď slyším, že Francie chce bojovat na Ukrajině. Tak hodně štěstí“

TRUMP O VÁLCE NA UKRAJINĚ

Trump: „Teď slyším, že Francie chce bojovat na Ukrajině. Tak hodně štěstí“AKTUALIZOVÁNO
Návrh na členství Ukrajiny v NATO byl podle Trumpa velmi provokativní. Foto: Shutterstock
1
Svět
  • mar
Sdílet:

Bývalý americký prezident a také znovu kandidát na křeslo v Bílém domě Donald Trump si myslí, že důvodem ruské intervence na Ukrajinu je NATO, resp. jeho rozšiřování. "Slýchal jsem to už dlouho a myslím, že to je opravdu důvod, proč tato válka začala," řekl Trump tento týden v podcastu Davida Sackse "All In". Trump již dříve několikrát prohlásil, že kdyby byl prezidentem. válku na Ukrajině by rychle ukončil a žádné peníze by do Kyjeva neposílal.

"Už dvacet let slýchám, že pokud Ukrajina vstoupí do NATO, bude to pro Rusko skutečný problém. Slýchal jsem to už dlouho. A myslím, že to je skutečný důvod, proč tato válka začala," prohlásil nyní Trump.

Republikánský kandidát na prezidenta tvrdí, že když byl ještě v Bílém domě, nemluvilo se o ozbrojeném konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou, ale jakmile ho vystřídal Joe Biden, začala se situace zhoršovat.

"Myslel jsem, že ruský prezident (Vladimir) Putin by mohl - no, podívejte, je to dobrý vyjednavač, myslel jsem, že to udělá prostřednictvím vyjednávání," řekl Trump v narážce na politiku Moskvy vůči Kyjevu. "Pak najednou zaútočili a já se zeptal 'co se tady děje?'" Jednou z klíčových rolí ve vzniku konfliktu byla podle bývalého prezidenta rétorika přicházející z Bílého domu. "A jedna ze špatných věcí, které (Biden) řekl, [bylo], že Ukrajina se chystá vstoupit do NATO‘,“ prohlásil Trump.

Sacks v rozhovoru s Trumpem řekl, že kolem ledna 2022 americký ministr zahraničí Antony Blinken uvedl, že Ukrajina vstoupí do NATO, a podle Washingtonu by bylo v pořádku umístit tam jaderné zbraně. Není proto divu, že sklenice pro Rusy přetekla, poznamenal moderátor.

"No, předpokládejme, že bys vládl v Rusku. Nebyl bys příliš šťastný," odpověděl Trump. "Vždy jsme věděli, že to nepřipadá v úvahu," dodal s odkazem na možné členství Kyjeva v NATO.

Návrh na členství Ukrajiny v NATO byl podle Trumpa velmi provokativní. "A teď je to ještě provokativnější. Slyšel jsem, že se teď (zase) mluví o vstupu Ukrajiny do NATO. A teď slyším, že Francie chce vstoupit do války, chce bojovat. No, tak hodně štěstí!“

Stejně jako Trump nejnověji mluví i strůjce brexistu a šéf britské pravicové strany Reform UK Nigel Farage, uvedla dnes ČTK. K ruské invazi na Ukrajinu vyprovokovalo ruského prezidenta Vladimira Putina rozšiřování Evropské unie a NATO na východ. Řekl v pátek večer v rozhovoru s BBC, Hned se do něj pustili politici napříč spektrem.

Farage, jehož strana by v nadcházejících volbách 4. července podle průzkumů měla získat miliony hlasů, řekl, že trvá na svých slovech, která zveřejnil na sociálních sítích krátce po vpádu Ruska na Ukrajinu v únoru 2022. Uvedl tehdy, že jde o "důsledek rozšiřování EU a NATO". Válku na Ukrajině údajně předvídal už v roce 2014. "Bylo mi jasné, že neustálé rozšiřování NATO a Evropské unie na východ zavdává tomuto muži (Putinovi) důvod, aby svým Rusům řekl 'Zase jdou po nás' a šel do války," řekl Farage v rozhovoru s BBC. "Tuto válku jsme vyprovokovali - samozřejmě je to jeho (Putinova) chyba - využil záminky, kterou jsme mu dali," dodal Farage.

David Sacks je podnikatel a investor, především do internetových technologií. Býval produktovým šéfem PayPalu. Mimo jiné v roce 2020 spoluzaložil a provozuje podcast All In, který je zaměřen na byznys a technologie a jejich vztah s politikou.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články