Razie v pěti velkých francouzských bankách. Jsou podezřelé z praní špinavých peněz a daňových úniků
BANKOVNÍ SKANDÁL
Velký finanční skandál začíná otřásat bankovním světem, tentokráte ve Francii. V úterý vyšetřovatelé začali provádět razie v rámci rozsáhlého případu daňových úniků a praní špinavých peněz v pěti velkých bankách v zemi. Société Générale, která vlastní českou Komerční banku, dále BNP Paribas, Exane (dceřiná společnost BNP Paribas), Natixis (skupina BPCE) a britský bankovní gigant HSBC jsou podezřelé z praní špinavých peněz a daňových úniků. BNP a Exane jsou podezřelé ze závažných daňových úniků.
Vyšetřování zasahuje více evropských zemí.
Société Générale návštěvu vyšetřovatelů potvrdila, žádné podrobnosti k tomu ale sdělit nechtěla. Ostatní banky se k tomu bezprostředně nevyjádřily.
Národní finanční prokuratura (PNF) uvedla, že vyšetřování souvisí s kauzou označovanou "cum-ex" týkající se výplaty dividend. Při této strategii banky a investoři obchodují akcie firem kolem data rozhodného pro určení nároku na dividendu a následným prodejem mezi sebou se snaží znepřehlednit, kdo je v rozhodný den skutečně vlastníkem. Účastníci těchto obchodů následně žádají po státu vrácení daně z dividend, na což ale nemají nárok.
Finanční prokuratura také uvedla, že vyšetřování se týká i firem Exane, což je součást BNP, a Natixis, což je investiční banka spadající do francouzské bankovní skupiny BPCE. I kanceláře těchto firem navštívili vyšetřovatelé.
Návštěva francouzských vyšetřovatelů v kancelářích velkých bank je zatím poslední z řady případů, které se zaměřují na bankovní sektor a jeho praktiky. Podobné vyšetřování vedou úřady i v jiných evropských zemích, včetně Německa.
Soud v Německu loni v prosinci odsoudil k osmi letům vězení experta na daňové právo Hanna Bergera za to, že stál v čele svého druhu největšího podvodu v poválečné historii Německa. Podvody kolem daní z dividend stály daňové poplatníky odhadem deset miliard eur (přes 236 miliard Kč). Byl to nejsledovanější proces a zatím nejdelší trest ze všech podobných případů, do kterých se zapletli i někteří britští bankéři.
"Ty současné kontroly, které si vyžádaly několik měsíců příprav, provádí 16 vyšetřujících soudců a více než 150 vyšetřovatelů," uvedla finanční prokuratura. Při vyšetřování podle ní asistuje i šest prokurátorů z Německa.
Vyšetřování podvodů s dividendami pokračuje v době, kdy globální bankovní sektor prochází vlnou otřesů. Jednak ve Spojených státech tento měsíc zkrachovaly finanční ústavy Silicon Valley Bank (SVB) a Signature Bank, jednak ve Švýcarsku vláda s regulačními úřady a centrální bankou dohodla záchranu druhé největší banky Credit Suisse. Tu převezme její větší rival UBS.