Mýtus o masakru vánočních kaprů. U nás se mají jako v bavlnce, říká rybář
AKTIVISTÉ KRITIZUJÍ TRADICI
Je stánkový prodej živých kaprů o Vánocích přežitou tradicí a jak je to s jejich utrpením doopravdy? Organizace bojující za práva zvířat a někteří politici v tom mají i tentokrát jasno. Doporučují nekupovat živé ryby a ke štědrovečerní tabuli navrhují nejlépe jeden z veganských receptů. Profesionální rybáři ale trvají na svém a na tradici. Své živobytí obhajují s tím, že ryby v kádích týrány a stresovány v žádném případě nejsou. Český kapr je podle rybáře navíc dokonce zdravější než mezi lidmi stále oblíbenější losos.
Prodej živých ryb u nás podle Rybářského sdružení ČR posledních asi patnáct let soustavně klesá. I tak si letos podle různých dat opět možná až polovina Čechů koupí štědrovečerního kapra živého, vyloveného z kádě u stánku. Kromě několika obvyklých petic a pár kritických článků vložil svůj příspěvek do diskuze o humánnosti prodeje kaprů na ulici tento rok také například jeden z nejrozšířenějších obchodních řetězců Lidl.
Řetězec přistoupil ke zrušení prodeje živých kaprů před svými prodejnami, a to nejen letos, ale natrvalo. Kapra nabídne pouze na pultu. „Oproti klasickému ‚stánkovému‘ prodeji je celý proces zpracování kaprů pod dohledem veterinární správy, u které je náš dodavatel zaregistrován. Probíhá podle nejpřísnějších norem s vysokými nároky na kontrolu kvality a zpracování, aby byl maximálně bezpečný pro spotřebitele a co nejhumánnější vůči rybám. Veškeré činnosti zajišťuje výhradně odborný personál s mnohaletou praxí,“ uvedl mluvčí Lidlu Tomáš Myler.
„Vystresované kapry na talíři nechceme“
Proti prodeji živých ryb se vyjádřila také pirátská poslankyně Klára Kocmanová, která napsala, že „při prodeji balených porcovaných ryb je snazší dodržet standardy zpracování masa bez zbytečného utrpení ryb. Kapři jsou totiž při převozu a samotném prodeji ve velkém stresu, často nemají v kádích dost prostoru ani kyslíku. Ryby přitom dle vědců vnímají fyzickou i psychickou bolest stejně jako jiná zvířata. Je skvělé, že někteří prodejci pochopili, že na citlivém přístupu ke zvířatům záleží. Nejde tu o rušení tradic nebo zákaz konzumace masa. Jde o to, abychom zvířatům zajistili důstojný život a zbytečně je netrápili.“
O „neobhajitelném masakru kaprů“ se zmínil také její pirátský kolega a pražský zastupitel Adam Zábranský. „Když už někteří z nás mají potřebu jíst kapry, tak je při tom aspoň netýrejme! Podepsal jsem petici za zákaz prodeje živých kaprů,“ uvedl s odkazem na petici Hlas pro kapra, kterou vypsala CIWF, charita registrovaná ve Velké Británii požadující mimo jiného zákaz prodeje živých ryb v obchodech a na stáncích. Proti prodeji kaprů vystoupila také iniciativa Vánoce bez násilí, která jako alternativu ke kaprovi navrhuje bezmasé recepty na pokrmy jako hlíva a la kapr nebo sojový řízek.
K týrání v žádném případě nedochází, ohrazuje se rybář
Profesionální rybář Martin Horák, majitel Rybářství Horák v Šumvaldu na Olomoucku, ale vysvětluje, že jde do jisté míry o mýtus. Ryby jsou v kádích v přirozené teplotě kolem čtyř až pěti stupňů a mají dostatek kyslíku. Pokud by to tak nebylo, ryby zbělají, říká rybář. V takto studené vodě se zároveň ani nešíří infekce.
„V žádném případě nedochází k žádnému týrání. Když to vezmu z hlediska profesionálního rybáře: kluci, které mám na stáncích, jsou většinou rybáři a mají k tomu profesionální přístup. A když ryby zabíjí, chovají se k nim humánněji, než když je doma lidé zabíjí a honí někde po kuchyňské lince,“ říká Horák. Prodejci ryb jsou podle něj už dnes pod neustálou veterinární kontrolou.
„Nikdo z nás rybářů, kteří máme, jak se říká, srdíčko k přírodě, nechceme, aby se ti kapři nějakým způsobem trápili. Sám nesnesu, když se objevují stánkaři, kteří nemají s rybáři nic společného, dokáží té rybě strkat prsty do očí nebo za skřele, ale to už dnes ani není vidět. Kontroly jsou důkladné, lidé se to učí a situace je výrazně lepší než před deseti lety. Jsme neustále pod veterinární kontrolou. Lidé na stáncích zabíjí ryby tak, jak jim to nařizuje veterinární zákon. Máme povinnost nahlásit prodej ryb a kontroly opravdu chodí. Nechápu, co aktivistům pořád vadí. Oproti rybám, které chytají na mořích do velkých sítí, kde se trápí, myslím, že český kapr se má jako v bavlnce,“ dodává.
Pro profesionální rybáře představuje předvánoční období každoročně hlavní sezónu, během které prodají zákazníkům nejvíce ryb. V posledních letech dává řada Čechů před naším kaprem přednost dovezenému lososu. Podle Horáka je nicméně český kapr zdravější, protože přijímá přirozenou potravu, na rozdíl od lososů, kteří jsou chováni v klecích na umělé stravě.