V Praze se chystá zvláštní věc. ANO podpoří Svobodu, ten povládne s Piráty
PRAŽSKÝ PASKVIL
Na pražském magistrátu se schyluje k poměrně kuriózní situaci. Koalice Spolu s hnutím ANO má totiž ve čtvrtek zvolit staronovým primátorem Bohuslava Svobodu, nikoliv však městskou radu, která je na úrovni hlavního města obdobou vlády. Svoboda tak jen nahradí dosluhujícího Zdeňka Hřiba, oporu v zůstávající „pirátské“ radě ale mít nebude. O složení vládnoucí koalice se tak bude dále jednat, zájem má ANO, ale také třeba hnutí STAN. Volbu Svobody primátorem naopak nepodpoří Piráti, kteří oznámený postup označili za právní paskvil a budou k němu chtít vyjádření ministerstva vnitra.
Politici ANO a Spolu záměr zvolit alespoň Svobodu ohlásili ve středu poté, co se nedohodli na společném programu. Původně se počítalo s tím, že koalice povládne menšinově s podporou právě hnutí ANO. „Vzhledem k tomu, že jednání začala v neděli, ten čas nebyl dostatečný. My jsme se pro tuto chvíli dohodli, že ctíme vítěze voleb, podpoříme volbu pana docenta Svobody primátorem,“ řekl lídr ANO Patrik Nacher. Dle dohody má být Svoboda primátorem s pravomocemi, které tomu přísluší, nemá však být členem 11 členné rady metropole. Hřib se má přesunout mezi řadové radní. Do jmenování nové rady tak musí se Svobodou vládnout stará rada ve složení Piráti, Praha Sobě, TOP 09 a STAN.
„Fakt, že jsme v některých oblastech zatím nenalezli shodu, nevnímám nijak tragicky. Je to nejen známkou toho, že na některé věci máme z podstaty jiný pohled, ale také toho, že informace, které úmyslně a účelně šířili Piráti a Praha Sobě o tom, jak jsme s hnutím ANO již dávno domluvení, byly lživé,” uvedl zřejmě budoucí primátor Svoboda.
Mimo zákon, říká Hřib
Dohodu o primátorovi mimo radu kritizuje končící primátor Hřib, podle něj je protizákonná. „Situace, kdy je tu nějakým divným způsobem hledána nějaká skulinka v zákoně, který jasně říká, že primátor je součástí té 11členné rady a vytváří se konstrukce, ve které primátor součástí té rady není, byť je to jasně napsané v zákoně, je jednoznačně velice obdobná situaci, kdy si dosluhující prezident Miloš Zeman vykládá ústavu velice kreativně,“ kritizoval pro ČT.
Zákon 131/2000 Sb. o hlavním městě Praze skutečně v paragrafu 69 říká, že „rada hlavního města Prahy je volena zastupitelstvem hlavního města Prahy z řad členů zastupitelstva hlavního města Prahy, má 11 členů a tvoří ji primátor hlavního města Prahy, náměstek (náměstkové) primátora hlavního města Prahy a další členové rady hlavního města Prahy“.
Piráti dlouhou dobu se Spolu jednali, nedokázali se však shodnout na silových poměrech v radě. Problém představoval i lpění Pirátů na alianci s hnutím Praha Sobě, které Spolu odmítalo.
Dohady nad koalicí
Volba Svobody primátorem by měla být prvním bodem čtvrtečního jednání pražských zastupitelů. Spolu a ANO mají v 65členném zastupitelstvu těsnou většinu 33 hlasů. Dosluhující rada zanikne teprve ve chvíli, kdy je zvoleno všech 11 členů rady.
Spolu původně domlouvalo možnou koalici na půdorysu té vládní, tedy s Piráty a STAN, avšak jednání v minulém týdnu neúspěšně skončila. Poté začalo Spolu jednat s ANO o menšinové dočasné radě složené ze zástupců Spolu. ANO předložilo 15 programových bodů, kterými podporu podmiňuje. O nich nyní strany jednají.
„Samotnou radu v této chvíli dovolovat nebudeme. Vzhledem k tomu, že jsme se nebyli v některých momentech na 100 procent schopni shodnout, tak je za nás férovější, když to uděláme tímto způsobem,“ řekl Nacher.
Cesty otevřeny
Podle Spolu i ANO se nyní otevírají nové cesty pro jednání o většinové koalici, Nacher navíc připustil, že v nich nemusí figurovat. Na půli cesty bylo hnutí STAN, které nemá s 5 zastupiteli příliš silné postavení, mohlo ale posílit spojení Spolu s ANO, anebo Piráty přesvědčit ke koalici na vládním půdorysu.
Jeho lídr Petr Hlaváček redakci pro Echo24, že s ANO spolupracovat nechce. „Včera jsme na krajském výboru odhlasovali ustanovení o tom, že máme nadále mandát jednat o koalici na vládním půdorysu a nepodporujeme jakoukoliv spolupráci s ANO, kolegové o tom hned informovali vyjednávací tým Spolu a vyzvali je, ať se dál jedná,“ řekl Hlaváček.
Koaliční vyjednávání začala hned po volbách. Od té doby se průběžně setkávali zástupci jednotlivých stran. Spolu prosazovalo vznik obdobné koalice, jako je ta vládní, tedy s Piráty a STAN, avšak jednání neúspěšně skončila. Letošní jednání o novém vedení města je nejdelší v historii Prahy od roku 1993.
Komunální volby v Praze letos vyhrála koalice Spolu, získala v 65členném zastupitelstvu 19 mandátů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti mají 13 zastupitelů a Praha Sobě 11 mandátů. Pět zastupitelů má STAN, šestá SPD získala tři mandáty.