Marvanové je „proti srsti“ dohoda s ANO. „Je to lidské zklamání a pozérství,“ řekl Svoboda

PRAŽSKÁ RADNICE

Marvanové je „proti srsti“ dohoda s ANO. „Je to lidské zklamání a pozérství,“ řekl Svoboda
Senátorka Hana Kordová Marvanová řekla, že je připravena hlasovat pro primátora Bohuslava Svobodu v případě, že bude dohodnuta koalice standardní cestou. Foto: Koalice Spolu
1
Domov
Sdílet:

Pražští zastupitelé ve čtvrtek nezvolili primátorem lídra Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) Bohuslava Svobodu (ODS), jelikož Spolu a ANO chyběl jeden hlas. Proti se postavila senátorka Hana Kordová Marvanová (za Spolu), které vadí způsob volby. „Je to pro mě lidské zklamání, že ne všichni cítí zodpovědnost stejně. Pro někoho je důležitější jeho image než služba Pražanům a budoucnost města. Za mě je to pozérství,“ řekl Svoboda. „SPOLU selhalo jako vyjednavač. Snad se poučí, ještě jim dáme šanci,“ prohlásil dosluhující primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Po mnohahodinovém projednávání volbu přerušili do zasedání 9. února 2023. Přerušení volby primátora podpořilo 55 z celkových 65 zastupitelů hlavního města.

Spolu a ANO nakonec neměly dostatek hlasů, protože se proti postavila senátorka a radní Marvanová. „Jsem pro, aby se pan docent Svoboda stal primátorem, ale je mi proti srsti, aby to bylo na základě takové dohody s ANO. To je pro mne nepřijatelné a není to správně. Podporuji pana Svobodu a dlouze jsme o tom hovořili,“ řekla Marvanová, podle které není možné, aby jako disidentka, kterou komunisté věznili, podpořila dohodu s ANO. Narážela tím mimo jiné i na to, že za ANO je v zastupitelstvu bývalá starostka Prahy 10 Radmila Kleslová, která byla podle médií agentkou komunistické StB.

„Paní Marvanová moc dobře ví, že jsem nebyla žádnou rozvědčicí a společně hlasujeme už několik měsíců. Dokonce pro mě sama hlasovala do několika výborů,“ řekla Kleslová pro Český rozhlas Plus s tím, že se jedná o zástupný problém. Kromě toho byla téhož dne zveřejněna fotografie, která zachycuje Marvanovou během hovoru právě s Kleslovou. Podle informací Českého rozhlasu ale koalice Spolu ještě během čtvrtka počítala s hlasem Marvanové.

Piráti a STAN jsou otevřeni k dalšímu jednání

Postoj Marvanové ocenil dosluhující primátor Zdeněk Hřib (Piráti). „Měl jsem v uplynulém volebním období s paní doktorkou na ledacos odlišné názory, nicméně vážím si toho, že ona se skutečně drží ideálů, se kterými šla do voleb, a nechce přidat svůj hlas, aby hlasovala s StB rozvědčicí Kleslovou. Je to přesně v duchu toho, co slibovalo Spolu před volbami,“ řekl. Snahu zvolit Svobodu s podporou ANO označil za zradu na voličích.

„Slovy Karla Gotta: Toto jsem opravdu nečekal. Tři měsíce jako dosluhující primátor Prahy čekám, abych mohl důstojně předat vedení vítězi voleb. SPOLU selhalo jako vyjednavač,“ napsal Hřib na twitteru s tím, že pokud se poučí, tak jim Piráti dají ještě šanci. K tomu se přidal lídr pražské kandidátky STAN a architekt Petr Hlaváček, který je také otevřený ke spolupráci. „Ukázalo se, že výhružky koalicí s ANO a teatrální odcházení od stolu nebylo založeno na reálných počtech. Teď se naplňují naše slova a věříme, že se můžeme vrátit ke stolu a jednat,“ napsal Hlaváček na twitteru s tím, že „hrozba právní nejistoty ‚dvojprimátorství‘“ je zažehnána.

Proti hlasování a kandidujícímu primátorovi vystoupil advokát a zastupitel Prahy 3 Matěj Žaloudek (Strana zelených). „Svoboda není schopný sám odpovídat na dotazy a když promluví, odhalí, že současným problémům města nerozumí. Není schopný vést povolební vyjednávání a nemá oporu ani svého vlastního klubu,“ prohlásil Žaloudek s tím, že by pražští zastupitelé měli najít jiného kandidáta.

Marvanová také řekla, že je připravena hlasovat pro Svobodu v případě, že bude dohodnuta koalice standardní cestou. „Budu ráda, když bude primátorem, vážím si ho, ale nemohu odhlédnout od toho, jak byla tato dohoda učiněna,“ dodala. Podle reakcí lidí ze sociálních sítí podle ní navíc proti takové volbě stojí i Pražané, kteří jí to napsali.

Spolu se původně domluvila s hnutím ANO, že zvolí primátorem Svobodu, ale zbylých deset radních volit nebudou. Spolu a ANO nakonec nenašly dostatečný počet hlasů. Proti volbě se postavili Piráti, Praha Sobě a pro volbu nehlasovala ani SPD. Volby v Praze vyhrálo Spolu před ANO a Piráty.

„Vždy mi šlo o zájmy Pražanů. Pevně jsem věřil tomu, že úplně stejně to má všech zbývajících 18 zastupitelů, které mám v týmu. Dnes se ukázalo, a osobně musím říci, že je to pro mě lidské zklamání, že ne všichni cítí zodpovědnost stejně. Pro někoho je důležitější jeho image než služba Pražanům a budoucnost města. Za mě je to pozérství,“ řekl Svoboda.

Koaliční vyjednávání začala hned po volbách. Od té doby se průběžně setkávali zástupci jednotlivých stran. Spolu prosazovalo vznik obdobné koalice, jako je ta vládní, tedy s Piráty a STAN, avšak jednání skončila neúspěchem. Letošní jednání o novém vedení města je nejdelší v historii Prahy od roku 1993.

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články