Evropa musí v roce 2023 dovézt mnoho LNG. Zůstane drahý, jinak by o něj přišla
POTŘEBA LNG
Evropa bude muset v příštím roce dovézt obrovské objemy zkapalněného zemního plynu (LNG), aby kompenzovala výpadek v dodávkách zemního plynu z Ruska. Uvedla to globální společnost Trafigura, která je jedním z největších obchodníků s komoditami. Ceny plynu v Evropě budou podle ní muset zůstat vysoké, aby přilákaly dodávky LNG, které by jinak zamířily na jiná odbytiště ve světě.
Situace kolem dodávek ruského plynu se zkomplikovala, když Rusko letos v únoru zahájilo útok na Ukrajinu a Evropská unie v odvetě přijala sérii protiruských sankcí. Rusko omezování dodávek zdůvodňuje technickými problémy způsobenými sankcemi. Evropská unie ale tvrdí, že technické problémy jsou pouhou záminkou a že Moskva používá plyn jako zbraň k prosazení svých zájmů.
„Očekáváme, že trhy s plynem a LNG zůstanou rozkolísané,“ uvedla Trafigura. Firma podle agentury Bloomberg dodala, že Evropa by letošní zimu sice měla výpadek v dodávkách ruského plynu přestát díky čerpání zásob a snížení spotřeby, ale „v roce 2023 bude potřebovat dovézt obrovské objemy LNG“.
Dovoz LNG do Evropy je přitom už teď rekordní. Výpadky v dodávkách ruského plynu kompenzuje především LNG ze Spojených států. Evropa letos bude cílem dvou třetin veškerých zásilek amerického LNG a nebýt omezených kapacit dovozních terminálů, byly by tyto dodávky ještě vyšší, poznamenal Bloomberg.
„Volání (Evropy) vyslyšel americký LNG, který je flexibilní z hlediska místa určení,“ uvedla analytička Kristy Kramerová ze společnosti Wood Mackenzie. V Evropě se nicméně v poslední době objevuje kritika kvůli vysokým cenám dodávek zkapalněného plynu z USA.
Velkoobchodní cena zemního plynu pro evropský trh v klíčovém virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku se v první polovině listopadu vrátila pod 100 eur za megawatthodinu (MWh), od té doby však výrazně vzrostla. Vzhůru ji tlačí příchod chladnějšího počasí, které zvyšuje spotřebu. Ve čtvrtek odpoledne se cena termínového kontraktu na plyn s dodáním v lednu pohybovala v blízkosti 150 eur (zhruba 3650 Kč) za MWh.