3 Inaugurace prezidenta

Zeman při inauguraci útočil na Bakalu a média. TOP 09, Němcová a část lidovců odešla

SLEDUJEME ON LINE

Témata: , ,

Prezident Miloš Zeman dnes skládá slavnostní slib. Na společné schůzi poslanců a senátorů se ujal prezidentského úřadu na dalších pět let. V 2. kole přímé prezidentské volby zvítězil letos v lednu nad Jiřím Drahošem. Ve svém inauguračním projevu ostře zaútočil na Zdeňka Bakalu, Českou televizi a TOP 09. Při jeho slovech povstala poslankyně ODS Miroslava Němcová a opustila sál, spolu s ní se zvedla celá TOP 09 a několik členů KDU-ČSL a rovněž přímo při projevu odešli z Vladislavského sálu.

Sál opustili také například místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka a senátor Václav Chaloupek z klubu Starostů. Stalo se tak v části Zemanova projevu, v němž prezident kritizoval některá média včetně České televize.

Celý inaugurační projev prezidenta Miloše Zemana

Živý přenos Živý přenos ukončen Čekáme
Ostatní online zpravodajství   

17:59 Vydavatelství Economia se ohradilo proti Zemanovým výrokům

Ředitel vydavatelského domu Economia Roman Latuske se ohradil proti nařčení prezidenta Miloše Zemana v inauguračním projevu. „Důrazně se ohrazujeme proti nařčení z pokusu o manipulaci české veřejnosti. Hospodářské noviny, týdeník Respekt a zpravodajský server Aktuálně.cz přinášejí svým čtenářům každý den kvalitní a objektivní zpravodajství. Odsuzujeme prohlášení prezidenta ČR, že by novináři nakladatelství Economia neměli mít úctu občanů České republiky. Novináři našich titulů nehledají senzaci, ale pravdu. Budou pokračovat v tom, co dělají, podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Vedení vydavatelství bude své novináře i kritickou a objektivní žurnalistiku jako takovou i nadále plně podporovat,“ uvedl ředitel Latuske v prohlášení.

17:45 Vyřizování osobních účtů nemá na inauguraci místo, říká Ivan Bartoš

Podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše nemá vyřizování osobních účtů na aktu inaugurace místo. „Prezident Miloš Zeman opět potvrdil, že společnost nechce stmelovat, ale naopak rozdělovat. Vyřizování osobních účtů, které v projevu zazněly, nemají dle mého názoru na takto důležitém státním aktu své místo. Poštvávat veřejnost proti novinářům, ať už novinářům soukromých médií či médií veřejné služby, je nevkusné nejen v kontextu aktu inaugurace, ale zejména krajně nezodpovědné v době, kdy u našich sousedů jasně vidíme, v co poštvávání veřejnosti vůči novinářům může vyústit. Piráti se jako členové Parlamentu ČR této společné schůze obou komor logicky zúčastnili. Naštěstí, na Hradě se politika neutváří, na Hradě nevznikají zákony. My se chceme soustředit na roli konstruktivní opozice ve Sněmovně a prosazovat, co jsme voličům slíbili,“ uvedl Ivan Bartoš.

17:30 Na Hrad dorazili i Zemanovi odpůrci

Na Hradě kromě Zemanových příznivců, kteří ho vítali na nádvoří, dorazili i jeho odpůrci. Ti poté, co prezident po inauguraci vyšel ven po skončení ceremoniálu, pozvedli transparenty, na kterých mu vyčítali neústavní kroky a někteří drželi červené karty. Prezident lidem čekajícím na třetím hradním nádvoří zamával, na demonstranty nereagoval. Protestovaly mimo jiné skupiny Kaputin! a oMen. Jejich členové uvedli, že na Hrad přišli vyjádřit „nesouhlas s protiústavními kroky člověka, který za posledních pět let mnohokrát porušil prezidentský slib“. Na jejich transparentech stálo, na co nemá prezident mandát – například „podporovat fašisty“, „paktovat se s bolševiky“, „šířit nenávist“, „oslavovat diktátory“ či „sloužit nepřátelským mocnostem“.

16:27 ,,Čekal jsem jiný projev,“ říká Andrej Babiš

,,Já jsem to vlastně ani neslyšel, tak to nemůžu komentovat. Je to nešťastné, mě to mrzí. Pan prezident zopakoval své názory na tyhle věci, no. Co na to říct. Já to nevidím jako útok na svobodu slova,“ okomentoval výroky pana prezidenta současný předseda vlády v demisi.

16:05 Zástupci ČSSD prý podobný projev očekávali

,,Já jsem zaznamenal projev, který byl asi očekávatelný. Mně osobně ten projev přišel vyvážený,“ řekl nový předseda ČSSD Jan Hamáček. ,,Inaugurační projev naprosto splnil má očekávání,“ vyjádřil se Zimola pro ČSSD, podle kterého se ti, kteří odešli, nemohli smířit s pravdou, kterou říkal pan prezident.


16:00,,Já jsem úplně spokojen,“ říká Tomio Okamura (SPD)

,,To nejsou demokraté. Oni zpochybňují demokratický výsledek voleb. Toto byla výborná oslava demokracie a někteří ji narušili. Poslanci TOP 09 a poslankyně ODS způsobili mezinárodní ostudu. Já jsem úplně spokojen,“ řekl České televizi. ,,Některá média si pletou svobodu slova se svobodou lhát,“ oponoval poslancům, podle kterých byl prezidentův projev útokem na svobodu slova.

15:50 K odchodu se vyjádřil Miroslav Kalousek

,,V okamžiku, kdy pan prezident místo projevu státníka si začal vylévat svoji žluč na ta média, která se k němu nechovají tak servilně, jako Barrandov nebo Parlamentní listy a začal útočit na nezávislé novináře a na Českou televizi, tak jsme neměli v úmyslu to poslouchat.“ Uvedl také, že odchod neplánovali.


15:44 Miroslava Němcová vysvětluje, proč odešla ze sálu

,,Nebudu svědkem toho, když prezident přísahal na to, že bude spojovat národ a ve druhé nebo třetí větě svého projevu okamžitě tuto přísahu hned poruší. Jednak útokem na lidi, jejichž vina prokázána není a tolerancí k jiným, který už v trestním řízení jsou, například předseda vlády Andrej Babiš,“ uvedla poslankyně. „Útočil na některé podle něj hospodářské mafie a vyvinil jiné, jako například trestně stíhaného premiéra, nemluvil o svém poradci Martinu Nejedlém, nemluvil o svém čínském poradci, kterého pro korupci vyšetřují čínské orgány, a útokem na veřejnoprávní média potvrdil, že chce nabourat ten dosavadní princip demokratického uspořádání, pro které svobodná média jsou nezbytnou podmínkou,“ dodala Němcová.

15:35 Miloš Zeman odjel z Hradu

Při odjezdu ho doprovázely zhruba dvě desítky protestujících, kteří mávali transparenty. ,,Nemá mandát paktovat se s bolševiky,“ psalo se na některých. Na obrazovku promítající živý vstup ze sálu se koukalo jenom pár lidí.

15:24 Předseda ČSSD Hamáček se k obsahu projevu nevyjadřuje

15:17 Proti prezidentovi se ozval i Jiří Dolejš z KSČM

15:06 „Projev mě zklamal,“ říká Petr Fiala (ODS)

Ne všichni politici, kteří zůstali v sále, byli se Zemanovým projevem spokojeni. „Neodešel jsem z úcty ke státnosti,“ dodal Fiala, předseda ODS. ,,Útočit na veřejnoprávní média je cesta do pekel,“ řekl České televizi Jan Farský (STAN). Nechtěl ale posilovat rozdělení společnosti tím, že by odcházel ze sálu, nicméně odmítl pokračovat v oslavách. ,,Nechci být v této společnosti dál,“ uvedl.

14:55 Dominik Feri k odchodu TOP 09

14:40 TOP 09 odsuzuje Zemanovy útoky

Při Zemanově projevu sál opustil i předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. Na Twitteru pak odsoudil Zemanovy útoky na novináře. „Opouštím sál. Je smutné, že Miloš Zeman si ani při slavnostním státním aktu v staroslavném Vladislavském sále nedokáže odpustit útoky na ty, kteří mají jiné názory. Čekal bych v tomto okamžiku státnický projev a nikoli útoky na média a novináře,“ uvedl Pospíšil na Twitteru. Podle poslance za TOP 09 Dominika Feriho odešla TOP 09 z Valdštejnského sálu útok na nezávislá média. „Útok na nás v inauguračním projevu je nevhodný. Útok na nezávislá média je ovšem vyloženě neslušný. Proto jsme odešli,“ napsal Feri na sociální síti.

14:39 Zeman proti Bakalovým médiím

„Noviny jako Hospodářské noviny, týdeník Respekt a server Aktuálně.cz jsou ve vlastnictví Zdeňka Bakaly. A tyto noviny nás každodenně poučují o tom, jak se máme chovat,“ kritizoval Zeman v projevu média z vydavatelského domu Economia.
Podle Zemana si novinář, jenž pro tato média pracuje, „nezaslouží naši úctu.“

14:38 Odchází i zastupitelé KDU-ČSL

Pár chvil po odchodu členů TOP 09 ze sálu se přidávají i členové KDU-ČSL

14:35 Němcová z ODS a členové TOP 09 se zvedli a odchází

Všichni členové TOP 09 opustili sál v reakci na slova Miloše Zemana o tom, že Česká televize v minulosti upřednostňovala jejich stranu.

14:30 Miloš Zeman v projevu kritizuje Bakalu a novináře

V projevu se opřel do Zdeňka Bakaly v souvislosti s privatizací OKD a jeho médií. Podle něj si novináři z jeho médií nezaslouží úctu. Kromě Bakalových médií zkritizoval i údajně zkreslené zpravodajství veřejnoprávních médií, konkrétně zmínil vysílání České televize.

14:21 TOP09: ,,Dnes neslavíme, držíme smutek.“

,,Návrat havlovských ideálů se odkládá,“ uvedla v tiskové zprávě TOP09. „Chceme dát najevo, že dnes opravdu není žádný důvod k oslavám. Do druhého funkčního období nastupuje prezident, který opakovaně porušuje ústavní zvyklosti, nevybíravě uráží své názorové oponenty a podněcuje nenávistné nálady vůči novinářům. Výsledky volby respektujeme, považujeme ovšem také za nezbytné na chyby a přešlapy Miloše Zemana opakovaně upozorňovat,“ řekl předseda strany Jiří Pospíšil.

14:10 Prezident složil slavnostní přísahu.

Miloš Zeman složil prezidentský slib. Zatímco se Vladislavským sálem nesou tóny české hymny, nad Prahou zaznělo 21 slavnostních dělostřeleckých salv. Po hymně bude následovat projev.

14:04 Prezident Zeman vstoupil do sálu

Miloš Zeman vstoupil do sálu společně se svou manželkou Ivanou a dcerou Kateřinou, kterou doprovází Vratislav Mynář. Prezident se pozdravil s arcibiskupem Dominikem Dukou.

14:00 Slavnostní ceremoniál začal.

13:57 Do sálu přišli čestní hosté

V první řadě sedí bývalý prezident Václav Klaus s manželkou, Dagmar Havlová, předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, Monika Babišová a Alex Mynářová.

13:43 Prezident Zeman dorazil do Vladislavského sálu

Miloš Zeman přijel na třetí nádvoří, pozdravil se s občany a zamířil do Vladislavského sálu.

13:35 TOP09 ve smutečním

13:25 Členové Parlamentu přicházejí na Hrad

,,Pro mě je to povinnost. Nemám, co bych slavila,“ uvedla pro novináře Miroslava Němcová (ODS), která navštívila protestující. Já jsem pana prezidenta od počátku podporoval, jsem rád, že mohu být přítomen této slavnostní chvíli,“ řekl České televizi Tomio Okamura (SPD).

13:07 První dáma a dcerou Kateřinou na třetím nádvoří rozdávají koláčky

12:48 Oficiální program končí před čtvrtou hodinou

Prezidentský pár má do Vladislavského sálu vstoupit ve 14:07, posledním bodem programu je uctění památky svatého Václava v 15:20.

12:20 Dvě desítky lidí protestují proti Zemanovi, mávají vlajkou EU

V poledne se na Hradčanském náměstí u sochy Masaryka setkaly dvě desítky lidí na protest proti Zemanovi. ,,Prezident členské země EU musí dodržovat ústavu,“ píše se na transparentech několika protestujících.

11:46 Hrad nepozval Drahošovy podporovatele

Hrad původně nepozval některé hejtmany nebo rektory, se kterými měl Zeman spor nebo kteří podpořili jeho protikandidáta. Pozvánky jim poslal až na poslední chvíli po kritice od poslanců předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Pozváni nebyli například pardubický hejtman Martin Netolický (ČSSD) nebo liberecký Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

11:30 Sledovat inauguraci je možné i na Hradě

Po skončení společné schůze Senátu a Sněmovny se staronový prezident vydá s manželkou a dcerou Kateřinou do svatovítské katedrály, kde se pokloní ostatkům svatého Václava. Na částečně ohrazeném třetím nádvoří na něj mohou lidé čekat. Ceremoniál je možné sledovat i z Hradčanského náměstí, kde je umístěna velkoplošná obrazovka.

11:20 Z Petřína bude na počest prezidenta vypáleno 21 salv ze speciálních děl

Po projevu prezidenta zahraje státní hymna, během které vojáci z Petřína vypálí 21 salv. Vojáci dopoledne umístí čtyři kanony na Petřín, odkud výstřely zazní poté, co Zeman složí slib a ve Vladislavském sále na Pražském hradě začne hrát státní hymna.

11:00 Slavnostní ceremoniál má začít ve 14:00

Plánovaný začátek slavnostního ceremoniálu ve Vladislavském sále je ve 14:00. Přineseny nejprve budou historické bojové prapory, prezidentská standarta, státní vlajka a výtisky současné i historické ústavy. Poté přijde Zeman s manželkou Ivanou. Prezidentský slib složí do rukou předsedy Senátu Milana Štěcha (ČSSD).

Prezident ve svém projevu nejprve bilancoval uplynulé roky, poté se začal věnovat boji s ekonomickou mafií, jejíž vliv podle něj zeslábl. „Ale bohužel u nás je stále ještě jedna velká skvrna, a ta skvrna se jmenuje Zdeněk Bakala. Chci upozornit, že se nejedná pouze o dnes před soudem stojící kauzu OKD, ale že se jedná o daleko rozměrnější akci, protože podle odborných odhadů s OKD bylo dohromady vytunelováno 100 miliard korun. Mimochodem akci OKD uvedené na burzu měly nominální hodnotu 400 korun a nakonec klesly na hodnotu 20 haléřů na akcii. Jak velký to podnikatelský úspěch, že? Ale na druhé straně ještě před krachem podniku, který zaměstnává 10 000 osob, Zdeněk Bakala inkasoval posledních 16 miliard korun na dividendách. A přitom jen tak mimochodem stačil okrást i nájemníky OKD o jejich byty. Dokud tento problém nebude vyřešen, vyšetřen, pak nemůžeme tvrdit, že v České republice velká ekonomická kriminalita je minulostí, a že Viktor Kožený skrývající se na Bahamách nemá svého velkého nástupce právě v osobě Zdeňka Bakaly,” řekl prezident Zeman.

Na předchozí téma navázal prezident Zeman kritikou médií Zdeňka Bakaly. „Protože noviny, jako jsou Hospodářské noviny, týdeník Respekt nebo server Aktuálně.cz jsou ve vlastnictví Zdeňka Bakaly. A tyto noviny nás každodenně poučují o tom, jak se máme chovat. Podle mého názoru novinář, který bere peníze získané tímto způsobem, by neměl mít naši úctu a neměli bychom ho brát vážně,” řekl Miloš Zeman.

Na projev zní kritika

„Je smutné, že Miloš Zeman si ani při slavnostním státním aktu v staroslavném Vladislavském sále nedokáže odpustit útoky na ty, kteří mají jiné názory. Čekal bych v tomto okamžiku státnický projev, a nikoli útoky na média a novináře,“ napsal na twitteru předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. Jurečka napsal, že s útokem na média a svobodu slova nesouhlasí. „Bohužel pan prezident nepřekvapil,“ uvedl. ,,Byl to projev plný malichernosti,“ netajil své zklamání s prezidentovým projevem Petr Fiala (ODS).

„Pokud chtěl Miloš Zeman v novém mandátu více spojovat, tak jeho začátek tomu neodpovídá,“ vyjádřil se k projevu Jiří Dolejš (KSČM). Odchod vysvětlil i Dominik Feri (TOP 09). ,,Útok na nás v inauguračním projevu je nevhodný. Útok na nezávislá média je ovšem vyloženě neslušný. Proto jsme odešli,“ napsal Feri.

Čtěte více: 700 hostů míří na Hrad. Při inauguraci zazní i dělové salvy


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.