Tři cizinci v Brně napadli s noži dva muže

Napadení v Brně

Tři cizinci v Brně napadli s noži dva mužeAKTUALIZOVÁNO
V Brně tři cizinci napadli dva muže, policie je obvinila Foto:

FOTO: Ilustrační foto Shutterstock

1
Domov
Echo24
Sdílet:

Tři cizinci den před Štědrým dnem v centru Brna napadli dva muže. Při potyčce jim působili bodnořezné rány na hlavě. Jeden z útočníků je obviněn z trestných činů těžkého ublížení na zdraví. Další dva z přečinu výtržnictví. Prvnímu hrozí až desetileté vězení. Incident se odehrál v brzkých ranních hodinách.

Podle informací policie mělo dojít nejprve k verbální a následně fyzické potyčce mezi skupinkami osob. Policisté poté obdrželi oznámení o napadení v ulici Běhounské. Hlídky se na místě zkontaktovali s poškozenými, jimiž byli dva muži ve věku jednatřicet a dvaatřicet let. Ti utrpěli bodnořezná poranění a zdravotníci dvojici následně převezli do nemocnice.

Brněnští kriminalisté následně obvinili tři cizince, kteří měli dva muže napadnout. Hlavního aktéra obvinili z trestných činů těžké ublížení na zdraví, nebezpečné vyhrožování a výtržnictví, za což může jít za mříže až na deset let, další dva byli obviněni z výtržnictví s maximální sazbou dva roky, uvedla v tiskové zprávě mluvčí jihomoravských policistů Andrea Cejnková.

Policie v původní tiskové zprávě uvedla, že je jeden z pachatelů vazebně stíhán. Později však svou informaci dementovala. „Všichni tři pachatelé jsou stíháni na svobodě, soudce vazbu nakonec neuvalil,“ sdělila redakci Echo24 mluvčí Cejnková.

Podle informací ČTK se jednalo o muže původem ze severní Afriky. Policisté, kteří přijali volání na tísňovou linku, došlo nejprve ke slovní a následně fyzické potyčce. Poškození byli ve věku 31 a 32 let. „Utrpěli bodnořezná poranění. Zdravotníci dvojici převezli do nemocnice,“ uvedla Cejnková.

Policisté podle popisu našli čtveřici podezřelých na Moravském náměstí, tři obvinění jsou ve věku 24 až 31 let. Hlavní obviněný je stíhán vazebně.

„Jediné, co vás k podezřelým osobám potvrdím, je to, že to jsou cizinci, kteří v České republice žijí legálně již delší dobu. Bohužel ze zákona nemůžu víc informací poskytovat,“ řekla pro Echo24 Cejnková. Podle ní podezřelí hovoří česky. Uvedla také, že nejde jen o tento případ, informace o národnostech policie z důvodu možného podněcování nenávisti zásadně nedává.

Na facebookové stránce hnutí Slušní lidé se objevilo video, kde dva lidé říkají, že útočníci pocházejí z „uprchlickém tábora v Kostelci“. Jediným možným místem s tímto názvem je Pobytové středisko Kostelec nad Orlicí zřizované Správou uprchlických zařízení Ministerstva vnitra. Jan Piroch z jeho Oddělení vztahů s veřejností se proti těmto informacím ohradil. „V souvislosti s incidentem v Brně se musíme důrazně ohradit proti tomu, aby byl spojován s klienty SUZ MV. Nejedná se o žadatele o azyl, kteří jsou ubytováni v azylovém zařízení Správy uprchlických zařízení Ministerstva vnitra (SUZ MV),“ uvedl pro Echo24.

Informaci o tom, že by se mělo jednat o azylanty, dementovalo na Twitteru rovněž Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám Ministerstva vnitra ČR. Uvedlo také, že jeden pachatel měl „doplňkovou ochranu“ a od jara byl v řízení o jejím odnětí. Brněnská policie k tomu deníku Echo24 žádné detaily nesdělila a centrum ani resort vnitra na dotaz neodpověděly.

Doplňková ochrana – Vedle azylu další (nižší) forma mezinárodní ochrany, která se uděluje cizincům, kteří nesplňují důvody pro udělení azylu, bude-li v řízení o udělení mezinárodní ochrany zjištěno, že v jejich případě jsou důvodné obavy, že pokud by byli tito cizinci vráceni do státu, jejichž jsou státními občany (v případě osob bez státního občanství do státu jejich posledního trvalého bydliště), by jim hrozilo skutečné nebezpečí vážné újmy. Za vážnou újmu se pak považuje uložení nebo vykonání trestu smrti, mučení nebo nelidské či ponižující zacházení nebo trestání žadatele o udělení mezinárodní ochrany, dále vážné ohrožení života nebo lidské důstojnosti z důvodu svévolného násilí v situacích mezinárodního nebo vnitřního ozbrojeného konfliktu, nebo pokud by vycestování cizince bylo v rozporu s mezinárodními závazky České republiky.
zdroj: Terminologický slovník ministerstva vnitra

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články