Hollywood řeší úplatky kvůli příjímačkám na školy. Herečce Huffmanové hrozí vězení

Hollywood řeší úplatky kvůli příjímačkám na školy. Herečce Huffmanové hrozí vězeníNové
Felicity Huffman Foto:

FOTO: Shutterstock

Svět

Podvody a korupce

Echo24

Americká herečka Felicity Huffmanová, známá ze seriálu Zoufalé manželky, se před federálním soudem přiznala k účasti na podvádění u přijímacích zkoušek na prestižní univerzity. Šestapadesátiletá herečka byly zadržena spolu s desítkami dalších zámožných rodičů či trenérů, kteří jsou do skandálu také zapleteni. Rozsudek má být vynesen 13. září. Prokuratura uvedla, že bude pro Huffmanovou požadovat čtyři měsíce vězení.

Huffmanová čelí obvinění, že zaplatila úplatek ve výši 15.000 dolarů (asi 344.000 korun), aby pomohla své nejstarší dceři projít přes vstupní testy. Podle agentury AP se omluvila a řekla, že přijme důsledky svých činů.

Huffmanová se k podvodu, který média označují za největší v dějinách amerických vysokých škol, formálně doznala vyšetřovatelům už v dubnu. Podobným obviněním čelí 50 lidí. Rodiče údajně zaplatili dohromady 25 milionů dolarů (zhruba 573,5 milionu korun) učitelům, kteří měli zajistit, aby se uchazeči dostali na univerzity, jako jsou Yaleská, Georgetownská nebo Jihokalifornská univerzita.

Huffmanová přes soudem podle světových agentur stála se sepnutýma rukama a odpověděla "Ano, vaše ctihodnosti" na otázku, zda rozumí obviněním.

Ústřední postavou systému podvodů je podle prokuratury William "Rick" Singer se svou společností Edge College & Career Network. Singer se k obvinění už dříve přiznal, a to včetně vydírání, praní špinavých peněz a bránění spravedlnosti. Hrozí mu až 65 let vězení a souzen má být v červnu.

Dokumenty uvádějí dva typy podvodů. Falšování přijímacích testů uchazečů a vytváření falešných podkladů pro získání sportovních stipendií. Někteří rodiče využili podle vyšetřovatelů obě varianty.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články