Smoljaka přišli do Senátu podpořit Drahoš, Hilšer i Růžička

Volba senátora

Smoljaka přišli do Senátu podpořit Drahoš, Hilšer i RůžičkaNOVÉ
Domov

mm Echo24

Novým senátorem za Prahu 9, který na půldruhého roku obsadí křeslo po Zuzaně Baudyšové (za ANO), bude její starosta Jan Jarolím (ODS), nebo scenárista David Smoljak (za Starosty). Voliči jim v prvním kole doplňovacích voleb, které se konalo v pátek, dali přednost před dalšími osmi kandidáty. 

Možný budoucí senátor za Prahu 9 scénárista David Smoljak se těší podpoře svých kolegů z hnutí Starostů a nezávislých, za které do Senátu kandiduje. Na úterní předvolební akci, která se konala u stanice metra Vysočanská, se tak po jeho boku objevili senátoři dalších pražských obvodů Jiří Drahoš, Marek Hilšer a Jiří Růžička. Již dříve Smoljaka podpořil také herec, scenárista a spolupracovník jeho otce Zdeněk Svěrák.

David Smoljak získal v prvním 23,53 procenta hlasů. Jan Jarolím, kandidát ODS s podporou KDU-ČSL, získal 24,25 procenta. K volbám přišlo 18,48 procenta oprávněných voličů, což je výrazně nižší účast než v roce 2014, kdy v prvním kole hlasovalo pro svého kandidáta do Senátu 37,14 procenta lidí. Tehdy však nešlo o doplňovací volby.

Volební obvod Praha 9 zahrnuje vedle Prahy 9 bez Hrdlořez, Hloubětína a části Malešic také Prahu 14, Prahu 19, Prahu 20, Prahu 21, Běchovice, Dolní Počernice, Klánovice, Koloděje, Satalice a Vinoř. Druhé kolo voleb se uskuteční v pátek a sobotu.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.