1 Volba senátora

Smoljaka přišli do Senátu podpořit Drahoš, Hilšer i Růžička

, , NOVÉ

Témata: , ,

Novým senátorem za Prahu 9, který na půldruhého roku obsadí křeslo po Zuzaně Baudyšové (za ANO), bude její starosta Jan Jarolím (ODS), nebo scenárista David Smoljak (za Starosty). Voliči jim v prvním kole doplňovacích voleb, které se konalo v pátek, dali přednost před dalšími osmi kandidáty. 

Možný budoucí senátor za Prahu 9 scénárista David Smoljak se těší podpoře svých kolegů z hnutí Starostů a nezávislých, za které do Senátu kandiduje. Na úterní předvolební akci, která se konala u stanice metra Vysočanská, se tak po jeho boku objevili senátoři dalších pražských obvodů Jiří Drahoš, Marek Hilšer a Jiří Růžička. Již dříve Smoljaka podpořil také herec, scenárista a spolupracovník jeho otce Zdeněk Svěrák.

David Smoljak získal v prvním 23,53 procenta hlasů. Jan Jarolím, kandidát ODS s podporou KDU-ČSL, získal 24,25 procenta. K volbám přišlo 18,48 procenta oprávněných voličů, což je výrazně nižší účast než v roce 2014, kdy v prvním kole hlasovalo pro svého kandidáta do Senátu 37,14 procenta lidí. Tehdy však nešlo o doplňovací volby.

Volební obvod Praha 9 zahrnuje vedle Prahy 9 bez Hrdlořez, Hloubětína a části Malešic také Prahu 14, Prahu 19, Prahu 20, Prahu 21, Běchovice, Dolní Počernice, Klánovice, Koloděje, Satalice a Vinoř. Druhé kolo voleb se uskuteční v pátek a sobotu.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

, ,