Projednávání rozpočtu

Projednávání rozpočtu
Onlines

Echo24

10:55 Fiala kritizoval neúčast Babiše

Předseda ODS kritizoval to, že premiér Andrej Babiš není při projednávání rozpočtu přítomen. „Projednávání státního rozpočtu i plánování zahraničních cest premiéra by mělo být sladěno tak, aby se předseda vlády mohl účastnit diskuze o rozpočtu,“ uvedl Fiala.

10:45 Okamura státní rozpočet kritizoval

Předseda SPD Tomio Okamura návrh státního rozpočtu kritizoval, SPD vládní návrh rozpočtu nepodpoří a chtěla by ho přepracovat. Vláda podle něj nešetří na horší časy a ještě si půjčuje. Okamura také varoval před vývojem ekonomiky a zpomalením ekonomického růstu.

10:20 Kalousek chce vrátit vládě rozpočet k přepracování

Miroslav Kalousek (TOP 09) by chtěl snížit deficit rozpočtu na nulu a zvýšit investice na 150 miliard korun. V takovém případě by TOP 09 rozpočet podpořila.

9:50 ODS rozpočet nepodpoří

Ministryně Schillerová dokončila svoji řeč, žádá o podporu pro rozpočet. ODS návrh státního rozpočtu na rok 2019 nepodpoří. Předseda občanských demokratů Petr Fiala kritizoval vládu za nedostatek ambicí a úplnou absenci vizí.

9:35 Ministryně financí popisuje příjmy a výdaje

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) popisuje jednotlivé stránky státního rozpočtu, premiér měl pouze krátký projev.

9:25 Babiš hovoří o rozpočtu

„Od roku 2016 máme v podstatě rozpočet vyrovnaný,“ uvedl ve své řeči premiér. Premiér dále mluví o rekordních investicích státu, nízkém a stabilizovaném státním dluhu a kvalitním ratingu České republiky.

9:20 Prezident svůj projev dokončil

„Zcela poslední případ je inkluze, před několika lety jsem byl sám voják v poli, který odsuzoval inkluzi, dnes už jsou síly zhruba vyrovnány,“ uvedl k poslednímu bodu své řeči prezident Zeman. Kritizoval rostoucí náklady na inkluzi, které několikrát stouply. Značnou část projevu věnoval právě problému inkluze.

9:12 Zeman kritizuje plýtvání ve státním rozpočtu

„Růst investice má být vyšší než růst spotřeby, je velmi snadné rozdávat a velmi obtížné šetřit a protože většina je vždy na straně rozdávání, musí tu být vždy někdo, kdo akcentuje boj proti plýtvání,“ uvedl na začátku prezident Zeman. Jako příklady plýtvání zmiňuje prezident například nákupy různých informačních systémů, počty státních úředníků a dotace obnovitelným zdrojům, které by se měly legálním způsobem omezit.

9:05 Babiš stihne jen projev

Do sněmovny dorazil i premiér Andrej Babiš (ANO). Ještě dnes dopoledne ale odjíždí do Londýna. Čekají ho politická jednání i koncert klasické hudby. Ve sněmovně ale stihne vystoupit a rozpočet před poslanci uvést, deníku Echo24 to potvrdil tiskový odbor Úřadu vlády.

9:00 Začíná schůze sněmovny

Začíná schůze, která má v prvním čtení schválit rozpočet s deficitem 40 miliard korun

8:55 Zeman přijel podpořit Babišův rozpočet

Do Poslanecké sněmovny dorazil prezident Miloš Zeman, přivítal ho předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO)