Chalánková končí v TOP 09, do Senátu bude kandidovat jako nezávislá

Chalánková končí v TOP 09, do Senátu bude kandidovat jako nezávisláNOVÉ
Jitka Chalánková Foto:

Foto: Jan Zatorsky

Domov

rozpor v TOP 09

pk Echo24

Bývalá poslankyně Jitka Chalánková odchází z TOP 09, ze strany se rozhodla vystoupit po neshodách s vedením strany. Politička se dlouhodobě hodnotově rozchází se současným vedením strany, které kritizuje za odklon od konzervatismu. Vedení strany v polovině května nepodpořilo její kandidaturu do Senátu, Chalánková proto chce kandidovat jako nezávislá. Uvedla to dnes v tiskovém prohlášení.

Chalánková patří ke členům, kteří byli členy strany od jejího založení. Reprezentovala konzervativní křídlo strany, to však podle exposlankyně v poslední době významně oslabilo. „Některé postoje jsou v konzervativní straně nepřijatelné. Jsou věci staletími prověřené, o kterých se prostě nehlasuje,“ uvedla Jitka Chalánková pro Echo 24. Dodala, že tyto problémy ve straně existují dlouhodobě. „Objevilo se to i v minulém období, například adopce dětí homosexuály. Jde ale i o další věci, které jdou proti principu konzervativních hodnot, třeba v otázce péče o malé děti,“ uvedla exposlankyně.

Chalánková v tiskovém prohlášení doplnila, že současné směřování TOP 09 považuje za sebezničující. „Konzervativní strana nemůže zpochybňovat pojmy jako jsou rodina, vlast, řád, základní lidská práva,“ uvedla. K rozhodnutí Chalánkové přispělo i nedávné rozhodnutí vedení strany, která ji v polovině května nepodpořila v oznámené kandidatuře do Senátu.

V záměru kandidovat do Senátu Chalánkovou podpořila olomoucká organizace strany, o schválení její kandidatury několikrát žádal tamější krajský výbor TOP 09. Výkonný výbor strany však v polovině května její kandidaturu zamítl, důvody jí podle jejích vlastních slov nesdělil. Předseda strany pro Echo 24 uvedl, že Chalánková ve straně vyvolává rozpaky. „Často vystupuje prostřednictvím médií proti straně, proti členům,“ uvedl předseda strany. Dodal, že odlišné názory ve straně respektuje, je ale potřeba o nich debatovat především uvnitř strany. Více jsme o tématu psali zde.

Konkrétní důvody, proč její kandidatura byla vedením strany zamítnuta, Chalánková nezná. „Argumentují tím, že je to rozhodnutí výkonného orgánu, a že to nebudou nijak specifikovat. Mně to nestačí, protože se domnívám,že pokud mají nějaké důvody, a když žádného jiného kandidáta nemají, tak by měli být schopni to odůvodnit, a to odůvodnění by mělo zaznít,“ řekla politička pro Echo 24. Dodala, že svůj záměr kandidovat oznámila s dostatečným předstihem a místní organizace v Olomouckém kraji jí podporu vyjádřily opakovaně.

Chalánková své rozhodnutí kandidovat do Senátu nezměnila, plánuje kandidovat jako nezávislá. „O podporu požádám občany,“ uvedla. Podporu jí dnes vyjádřila Konzervativní strana společně s Korunou českou. „Hájí základní hodnoty, na kterých vznikla evropská civilizace, a vychází z nich ve své politické praxi. Proto bude v Senátu významným přínosem – a to tím spíše v této době, kdy se např. schyluje k pokusu ratifikovat v Parlamentu ČR tzv. Istanbulskou úmluvu, která je svojí podstatou namířena proti lidské přirozenosti, proti rodině,“ napsaly strany o Chalánkové ve společném prohlášení.

„Vítám podporu od takových subjektů, kterým mé názory konvenují,“ uvedla Chalánková s tím, že ji podpořila také krajská organizace Starostů, vyjádření od celostátního vedení strany zatím nepřišlo.

TOP 09 opustila v nedávné době také starostka Prahy 3 Vladislava Hujová. Hlavním důvodem byly podle političky zásadní změny ve směřování strany, které se měly dít bez vnitrostranické diskuze. Stejně jako Chalánkové jí vadilo především to, že strana dostatečně nehájí konzervativní hodnoty, na nichž byla strana založena.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Starostka Hujová vystoupila z TOP 09

Související články