1 práva zvířat

Nekonečný soud o práva jedné opice. Má zvíře autorská práva na své selfie?

, NOVÉ

Témata: ,

Roky poté, co indonéská opice vyfotila své usměvavé selfie, které se stalo hitem internetu, rozhodl americký soud, že opice nemůže být vlastníkem autorských práv. Soudci uvedli, že organizace Lidé za etické zacházení se zvířaty PETA využívala opici pro svou vlastní agendu. Píše Deutsche Welle.

Celý mediálně sledovaný spor se točil kolem série fotek, kterou fotograf David Slater pořídil v roce 2011 během cesty na indonéský ostrov Sulawesi, kde se snažil zachytit život makaků chocholatých. Zvědavý opičák Naruto mu tehdy v nestřežené chvíli sebral položený foťák a začal si s ním hrát s ostatními členy své tlupy, přičemž několikrát zmáčkl spoušť. Výsledkem byla mimo jiné známá fotografie zveřejněná mnoha světovými médii.

PETA se nejprve pokoušela vysoudit pro opičáka autorská práva na jeho selfie, což ovšem soud v roce 2016 odmítl. Vloni však obě strany sporu dospěly alespoň k dohodě, že čtvrtina příjmů spojených s fotografiemi půjde na ochranu makaků v Indonésii. Americký soud však nyní rozhodl, že opice všeobecně nemohou podat žalobu za porušení autorských práv.

Nové rozhodnutí však nijak neovlivní průlomovou dohodu z loňského roku a čtvrtina příjmů bude nadále směřovat k podpoře populace makaka chocholatého v Indonésii. Společnost PETA se však bude stále snažit prolomit onu právní bariéru a získat pro zvířata základní práva. 

Čtěte také: Spor o opičí selfie skončil. Opice „vysoudila“ čtvrtinu příjmů ze svého autoportrétu

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Z nového čísla Boris Johnson: blonďatý král světa. Kdo je budoucí britský premiér?

Echo týdne: Královna kurtů, švédská péče a expremiérova hypotéka ● Komentář: Nastal čas přistřihnout plebsu křídla ● Recenze: A co když to Německo nezvládne? ● Historie: Největší úspěch bledých tváří

Babiš už měl dávno rezignovat Odborový předák Josef Středula nejen o premiérovi
Smrt legendy o ušlechtilém nacistovi Nová fakta o architektu Albertu Speerovi
,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.