1 ČNB zpřísní hypotéky

Lidé se vrhají na hypotéky. Od října na ně nemusí kvůli zpřísnění dosáhnout

NOVÉ

Témata: ,

Objem nových hypoték byl v červnu nejvyšší za posledních šest měsíců. Důvodem je častá obava zájemců ze zdražování hypoték a ohlášeného zpřísnění poskytování hypotečních úvěrů. ČNB totiž rozšíří od října pravidla pro poskytování hypoték o požadavky na výši příjmu domácnosti. Do té doby očekávají banky velký zájem o hypotéky. V říjnu už na ně část žadatelů nedosáhne.

„Červen byl co do objemu poskytnutých hypoték rekordní. Na kusy poskytnutých hypoték to byl ale březen. V červnu tak reálně vzrostla průměrná výše poskytnutého hypotečního úvěru. Lidé se tak vrhají i do koupě nemovitostí, které třeba na trhu stály kvůli vysoké ceně,“ uvedl pro deník Echo24 hypoteční specialista společnosti Chytryhonza.cz Daniel Horňák.

Centrální banka určila, že výše dluhu žadatele by nově neměla překročit devítinásobek jeho ročního čistého příjmu. Žadatel by měl současně na splátku dluhu vynakládat maximálně 45 procent svého měsíčního čistého příjmu. Opatření je zaměřeno především na nové úvěry. Pravidla pro výši úvěru k hodnotě zastavené nemovitosti ponechala ČNB beze změny.

Ideální doba pro prodej nemovitostí

Žadatelé dle Horňáka stojí před otázkou, zda koupit nemovitost nyní, byť za vyšší cenu, nebo od října nekoupit nic, protože na hypotéku část žadatelů nedosáhne. „Odpověď je zcela jasná a to dokazují i čísla z realitního trhu, kdy v květnu a červnu počty prodaných nemovitostí lehce vzrostly. Nastává tak ideální doba na prodej nemovitosti. Kdo totiž nyní prodá, prodá za maximální cenu. Poptávka i během měsíců volna bude stále vysoká a bude se kupovat vše, co jen trochu půjde. Samozřejmě je nyní ideální doba zjistit, na jakou hypotéku dosáhnu nyní a po změně pravidel a zvážit tak případný nákup, byť za vyšší cenu,“ dodal Daniel Horňák.

Zájemci o hypotéku se vše snaží stihnout do října, kdy změny nastanou, potvrdil obchodní ředitel realitní kanceláře Bidli Roman Weiser. „Bidli v posledních dvou měsících zrealizovalo o cca 10 až 15 procent realitních transakcí více než v předchozích měsících. Je vidět, že lidé jsou dobře informováni ohledně chystaného zpřísnění podmínek pro poskytování hypoték a ti, kteří mají v úmyslu v dohledné době nějakou nemovitost na hypotéku pořídit, se snaží vše stihnout do října, kdy mají zpřísnění začít platit,“ řekl Weiser pro Echo24 s tím, že to ještě více zvyšuje nedostatek nemovitostí na trhu. Nemovitost nabízená nyní za přiměřenou cenu v Praze, Brně a okolí se dle něj prodá okamžitě. „A dokonce si mnohdy můžete vybírat hned z několika zájemců najednou,“ uvedl Weiser.

Navíc neplatí, že ti, kteří si sjednají hypotéku, ještě než se zpřísní podmínky, musí vzápětí koupit nemovitost. Týká se to lidí, kterým úvěr schválí banka či stavební spořitelna, aniž by měli vyhledanou nemovitost. „V takovém případě pak banka s klientem sepíše úvěrovou smlouvu, kde mu garantuje výši úvěru a úrokovou sazbu, přičemž na vyhledání nemovitosti, resp. vyčerpání úvěru má klient cca jeden rok. Klienti s tímto úvěrovým produktem budou mít výhodu v době, kdy budou platit zpřísnění pro poskytování hypoték. Navíc budou mít úvěr garantovaný, takže budou mít prakticky stejnou pozici vůči prodávajícím, jako kdyby měli hotovost,“ vysvětlil Weiser.

Trh s nemovitostmi trpí velkým nedostatkem nabídky zejména ve velkých městech a jejich okolí.

Dále čtěte: Přísnější hypotéky. Dluh žadatele by neměl překročit devítinásobek ročního příjmu


Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.