Podle Fialy se ke Green Dealu proválčíme
KOMENTÁŘ
KOMENTÁŘ
INTERPELACE NA PREMIÉRA
Premiér Petr Fiala opět pochválil svoji vládu. V posledních dnech se stal terčem silné kritiky i posměchu, když mluvil o tom, že Česká republika může v příštích ...
O víkendu umístil tým Petra Fialy na sociální sítě jedno z videí, v nichž se náš premiér pravidelně vyjadřuje k otázkám dneška. Úplně na konci několikaminutového, do té doby standardně fialovského přednesu se skrývá výbušná úvaha, jíž chceme věnovat následující poznámku.
Fiala tu promlouvá o vlně veder v Evropě, připomene České Švýcarsko, samozřejmě hned za ním svou jižní Moravu a nepřímo to poskládá do souvislosti s antropogenním globálním oteplováním. Úvaha končí těmito slovy: „My jsme tady v tom rozhovoru se bavili o zbavení se závislosti na ruských surovinách, ruské energetice. Tak to jsou vlastně fosilní zdroje. Takže by se dalo říct, že ten cíl derusifikovat naši energetiku (…) znamená současně dekarbonizovat evropskou energetickou politiku. A to je cíl určitě rozumný a reaguje i na to, co se kolem nás děje.“ Fialova rovnice: derusifikace = dekarbonizace.
Některé podezřívavější osoby včetně autora tohoto textu od začátku války na Ukrajině pronásleduje představa, že celé ty sankce Západu na vývoz ruských energií, které po půl roce destabilizují víc Evropu než Rusko – a to zatím nezačal ani podzim –, mají kromě přirozené touhy nepřihlížet pasivně k napadení slabšího ještě jednu, skrytou agendu. A tou je netušená příležitost svést zdražení fosilních paliv výlučně nebo hlavně na Rusko. Což samozřejmě není pravda a každý, kdo se trochu zajímá, ví, že ceny energií včetně plynu v Evropě strmě rostou už přes rok.
Zdá se to k nevíře, ale právě ještě loni Fiala, byť nikoliv v mainstreamu, ale aspoň na okrajových platformách (podcast Bratříček) s intelektuální poctivostí zmiňoval variantu, že žádná lidstvem zaviněná klimatická změna se nekoná. Ale někdy asi tou dobou si vyhodnotil, že vzpouzet se Green Dealu, přijatému na předchozích summitech EU, navíc s jeho povahou, není reálné. Takže Green Deal před rokem oficiálně uvítal jako příležitost pro český průmysl.
Pro český průmysl to je příležitost akorát tak na sebevraždu, dotace z EU na přechod k bezuhlíkové energii zajistí, že sebevražda bude asistovaná. V rovnici derusifikace–dekarbonizace jsme teď dostali sdělení, že náš premiér se proti tomu stavět nehodlá už nikdy, tedy pokud se politická scéna v Evropě radikálně nezmění. A české veřejnosti bude vysvětlovat, že zelený diktát je daň za to, že ruské tanky, které za 157 dní neprojely ani Donbasem, nedojedou do Karlových Varů, nebo alespoň na tu jižní Moravu.
Věcně je Fialova rovnice pochopitelně nonsens. Zkapalněný plyn z Kataru, nebo kde ho teď zrovna ministr průmyslu Síkela freneticky shání, je fosilní stejně jako ruský, jen tu emisní stopu má vinou tankerové přepravy a dvojí, energeticky náročné změny skupenství o dost vyšší. A bude o dost dražší. Tedy dekarbonizovat, jiný závěr Fialova rovnice nepřipouští, budeme vynuceným snížením spotřeby zákazníků.
Uvědomuje si politická veřejnost, k jaké radikální myšlence se právě náš formálně konzervativní premiér přihlásil, že se tímto svým výrokem zařazuje po bok lídrů tažení za naprostou proměnu západní civilizace? Prezident Biden 24. května prohlásil: „Pokud jde o ceny plynu, procházíme fantastickou transformací (…) Dá Bůh, že až (transformace) skončí, budeme silnější, svět bude silnější a méně závislý na fosilních palivech.“ Co na Fialovu rovnici říkají v členské základně ODS? To už jim je všechno jedno?