Data z Bezosova mobilu prý ukradli Saúdi. Vyšetřovatel to spojuje s vraždou Chášukdžího

Útok na nejbohatšího muže

Data z Bezosova mobilu prý ukradli Saúdi. Vyšetřovatel to spojuje s vraždou ChášukdžíhoNOVÉ
Jeff Bezos Foto:

Foto: Wikimedia Commons - James Duncan Davidson

Svět

Echo24

Hackeři ze Saúdské Arábie napadli mobilní telefon šéfa internetového obchodu Amazon Jeffa Bezose a ukradli z něj jeho osobní data. Podle zpravodajského serveru BBC to vyplývá ze zjištění soukromého vyšetřovatele, který měl vypátrat, jak Bezosovy osobní zprávy získal americký bulvární deník National Enquirer. Rijád zprávy zatím nekomentoval.

Bezos v únoru obvinil na svém blogu společnost American Media, Inc.(AMI), která list National Enquirer vlastní, že se ho snaží vydírat hrozbou zveřejnění „intimních fotografií“, které údajně poslal své přítelkyni. AMI podle něj chtěla, aby veřejně prohlásil, že zpravodajství listu není politicky motivované. Požadovala také, aby upustil od vyšetřování, jak AMI získala jeho soukromou korespondenci. Bezos na blogu zmínil i spojení AMI s prezidentem USA Donaldem Trumpem, který se přátelí se šéfem AMI Davidem Peckerem.

Vyšetřovatel Gavin de Becker spojuje útok hackerů na Bezosův telefon s vraždou kritika Rijádu a novináře Džámala Chášukdžího, za níž podle amerických úřadů stojí saúdskoarabská vláda. Chášukdží psal pro deník The Washington Post, který Bezos také vlastní. Informace o svém vyšetřování předal de Becker americkým federálním úřadům.

Chášukdží, který otevřeně kritizoval režim saúdskoarabského prince Muhammada bin Salmána, byl zabit na saúdskoarabském konzulátu v tureckém Istanbulu loni v říjnu. Podle amerických úřadů vraždu novináře musel nařídit sám Muhammad bin Salmán, Rijád to ale odmítá.

„Někteří Američané s překvapením zjistí, že saúdskoarabská vláda se snaží záměrně poškodit Jeffa Bezose od loňského října, kdy The (Washington) Post začal vytrvale informovat o vraždě Chášukdžího,“ napsal de Becker v materiálu pro server The Daily Beast.

Čtěte také: Nejbohatším člověk zůstává Bezos, v první stovce boháčů je i Kellner

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.