Loď Starliner vzlétne do vesmíru až na konci roku, dohodly se NASA s Boeingem

Loď Starliner vzlétne do vesmíru až na konci roku, dohodly se NASA s BoeingemNOVÉ
Svět

Test lodi Starliner

Echo24

Americká vesmírná agentura NASA a společnost Boeing se dohodly na odkladu zkoušek nové americké vesmírné lodi CST-100 Starliner. Termín prvního bezpilotního letu byl přesunut z dubna na srpen a první test s posádkou ze srpna na konec letošního roku, informovala na svém webu NASA.

Součástí úprav je i rozhodnutí prodloužit délku pilotovaného zkušebního letu. To podle Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) umožní dokončit další zkoumání mikrogravitace, údržbu a další aktivity během připojení Starlineru k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Délka této mise bude stanovena později.

Posunutí termínů zkušebních letů bez posádky a s posádkou je prozatím předběžné. „Jde o pracovní data a musejí být potvrzena,“ uvedla NASA v této souvislosti. Boeing musí se Starlinerem ještě před pilotovaným letem projít testem záchranného systému, který by v případě nečekané události zajistil přenesení posádky do bezpečné vzdálenosti od startovací rampy nebo nosné rakety.

Foto:

CST-100 STARLINER

Zdroj: boeing.com

Američané od ukončení letů raketoplánů v roce 2011 dopravují své astronauty do vesmíru na palubě ruských lodí Sojuz. To se má ale již brzy změnit díky soukromým společnostem Boeing a SpaceX a jejich lodím CST-100 Starliner respektive Crew Dragon.

SpaceX se svou lodí schopnou přepravovat lidi už v první polovině března testovací let k ISS bez posádky úspěšně absolvovala. Druhý let na orbitální komplex, tentokrát s posádkou, je zatím plánován na červenec. Předtím ale musí být prověřen také záchranný systém Crew Dragonu.

NASA naznačila, že v příštích týdnech společně se SpaceX přehodnotí data testů i u této lodi.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články