Vláda musí zajistit dostatek testů a navýšit firmám kompenzace

POLITICKÁ ARÉNA

Vláda musí zajistit dostatek testů a navýšit firmám kompenzace
Firmy v čase koronaviru. Foto: Shutterstock
Politická aréna

Petr Fiala

S nemocí covid-19 si poradíme jedině tak, že budeme rychle očkovat a dostatečně testovat. Jsem rád, že se konečně rozběhlo testování ve firmách. Vládu jsme k tomu vyzývali sice už v lednu, dvouměsíční zpoždění je neodpustitelné, ale nyní už testování konečně běží.

Vláda sice nezajistila dostatek testovacích sad a proplácí firmám v podstatě jen polovinu běžné ceny testu, ale firmy si s tím přesto poradily a patří jim za to poděkování. Místo experimentů s maturitami by se měl premiér soustředit právě na to, aby firmy měly podmínky pro testování a odlehčily tím veřejným testovacím centrům. Prvním krokem musí být navýšení kompenzací firmám na testování. Stát jim v tuto chvíli dává 60 korun za test, jehož běžná cena je 120–150 Kč, to je opravdu málo.

Vláda si snad konečně všimla odškodňovacího zákona, kterým se inspirovala při přípravě dvou kompenzačních programů. Neokopírovala ho sice úplně dobře, kompenzace jsou stále nedostatečné, ale je to správná, přehledná a administrativně jednodušší cesta než spousta vládních programů, ve kterých se nevyznal vůbec nikdo. Kompenzace firmám by ale měly být vyšší a důležité je opětovné spuštění programu Antivirus C a odpuštění záloh na sociální pojištění OSVČ. Podpora od státu musí být rychlá, dostatečná a jednoduše získatelná.