2 Zmizení novináře

Mučen, zavražděn, rozpuštěn v kyselině? Turci prohledávají konzulát Saúdů. Ti se prý přiznají

AKTUALIZOVÁNO

Témata: , ,

Saúdskoarabský konzulát v Istanbulu, odkud 2. října zmizel opoziční saúdskoarabský novinář, prohledává tým tureckých a saúdskoarabských vyšetřovatelů. Bezpečnostní zdroj agentuře Reuters potvrdil, že Turci mají zvukovou nahrávku dokazující, že Džamál Chášakdží byl na konzulátu zavražděn. Před příjezdem vyšetřovatelů kolovaly na sociálních sítích záběry úklidové čety, která dorazila na saúdskoarabské zastoupení před vyšetřovateli.

Tým vyšetřovatelů ke konzulátu přijel v neoznačených policejních vozech a na dotazy čekajících novinářů nereagoval. Prohledání konzulátu označuje agentura AP za nezvyklé, protože podle vídeňské konvence jsou ambasády a konzuláty územím zastupovaného státu.

Rijád na prohlídku přistoupil, aby uklidnil západní spojence a mezinárodní společenství. Dosud ale nepředložil důkaz, že novinář z budovy zastupitelského úřadu odešel. Dnešní příchod úklidové čety s mopy, odpadkovými pytli a čistícími prostředky vedle sociálních sítí zaznamenala i agentura AP, vysílala jej i CNN.

„Turecká policie má zvukovou nahrávku, která naznačuje, že Chášakdží byl na konzulátu zabit,“ potvrdil  agentuře Reuters bezpečnostní zdroj. O nahrávce nicméně psal už minulý týden list The Washington Post. „Je slyšet jeho hlas a hlasy arabsky hovořících mužů. To, jak byl vyslýchán, mučen a pak zavražděn,“ sdělil nejmenovaný zdroj americkému listu.

V médiích minulý týden kolovala teorie, že záznam mohl pocházet z chytrých hodinek, které měl novinář na sobě. Mobilní telefon si na konzulát vzít nemohl. Za nepravděpodobné to po detailním rozboru označil odborník na moderní technologie Rory Cellan-Jones na zpravodajském serveru BBC. Je možné, že Turci mají na konzulátu odposlouchávací zařízení, anebo jej podstrčili jednomu z domnělých vrahů novináře, napsal deník The Guardian.

Novinář Džamál Chášakdží, který dříve kritizoval saúdskoarabský režim včetně korunního prince Muhammada bin Salmána, žil od loňska v USA. Rijád tvrdí, že konzulát v den návštěvy opustil. Jako pohřešovaného ho nahlásila novinářova snoubenka, která na něj čekala před konzulátem, kam si šel vyřídit doklady kvůli svatbě.

Turecká média dnes také informovala, že místní policie pracuje s verzí, že Chášakdžího tělo bylo na konzulátu rozpuštěno v kyselině. Už 6. října turecká policie uvedla, že konzulát ve stejné době jako novinář navštívilo 15 saúdskoarabských úředníků, kteří přiletěli dvěma letadly z Rijádu. Ve skupině byl podle turecké policie přední forenzní expert, členové saúdskoarabské tajné služby a členové královské gardy.

Kauza zmizelého novináře vyvolala kritiku Rijádu ze strany několika západních vlád. Například USA a Británie o víkendu oznámily, že zvažují neúčast na prestižní hospodářské konferenci v Rijádu, kterou od 23. do 25. října hostí korunní princ Muhammad bin Salmán.

Americký prezident Donald Trump o víkendu uvedl, že Rijád bude přísně potrestán, pokud má Chášakdžího na svědomí. Zbrojní sankce, se kterými přišli někteří američtí politici, ale Trump podpořit nechce, neboť by na ně podle něj doplatili Američané ztrátou pracovních míst ve zbrojním průmyslu. Sankce by podle Trumpa také podpořily vývoz zbraní z Číny a z Ruska.

Chystají Saúdové přiznání?

Saúdská Arábie připravuje zprávu, která bude obsahovat přiznání, že saúdskoarabský novinář Džamál Chášakdží byl zabit při výslechu. S odvoláním na dva nejmenované zdroje to oznámila zpravodajská stanice CNN. Chášakdží je pohřešován od své návštěvy saúdskoarabského konzulátu v Istanbulu, kam přišel 2. října. Stále víc obvinění směřuje k Saúdské Arábii, hovoří se o tom, že novinář je po smrti. Saúdskoarabský král Salmán v pondělí v telefonátu s americkým prezidentem Donaldem Trumpem řekl, že o osudu Chášakdžího nic neví. Rijád dosud obvinění z podílu na novinářově smrti popíral.

Podle jednoho zdroje CNN se připravuje zpráva, v níž Rijád přizná, že Chášakdží zemřel při výslechu, který se vyvinul špatně. Text prý ještě není definitivní a může být změněn. Další zdroj stanici sdělil, že ve zprávě se přizná, že operace byla provedena bez povolení a že ti, kdo do ní byli zapojeni, ponesou odpovědnost.

V den Chášakdžího návštěvy konzulátu do budovy přijela skupina asi 15 Saúdských Arabů, kteří pak z Turecka odjeli. Rijád původně trval na tom, že novinář, který patřil ke kritikům politiky Saúdské Arábie a žil v USA, z budovy vyšel. Nepředložil ale žádný důkaz.

Trump pohrozil Saúdské Arábii postihem a poslal do Rijádu ministra zahraničí Mikea Pompea. Po jednání v Rijádu se má ministr přesunout do Turecka.

Saúdská Arábie souhlasila s vyšetřováním a dnes na konzulát v Istanbulu pustila turecké policisty.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Zamordovali Saúdové novináře? Rijád musí dokázat, že hledaný opustil konzulát, řekl Erdogan


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.