Je nepřijatelné, aby BIS označovala lidi s odlišným názorem za dezinformátory, vzkázal Hrad
Výroční zpráva BIS
Nazývat lidi s jiným názorem dezinformátory je útok na svobodu slova, zní z Pražského hradu. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček v souvislosti s nově vydanou výroční zprávou BIS deníku Echo24 sdělil, že něco takového je absolutně nepřijatelné. Bezpečnostní informační služba totiž ve své zprávě za rok 2018 uvedla, že nejzávažnější hrozbu pro ústavnost České republiky představovalo právě šíření dezinformací proruskými aktivisty.
Proruští agenti v posledních letech stále intenzivněji, koncepčněji a systematičtěji brojí proti politickému uspořádání v Česku a členství země v EU a NATO, zkonstatovali zpravodajci. Podle nich tradiční extremistická scéna jak v levém, tak pravém spektru loni stagnovala, stejně tak projevy anarchistů. Proruští aktivisté přitom pocházejí z širokého okruhu subjektů bez ohledu na pravolevé dělení a formální postavení.
To, že v tuzemsku působí síly cizích státu je dle Hradu fakt. „A je úlohou BIS takové agenty odhalovat. Co je absolutně nepřijatelné, aby BIS označovala lidi s odlišným názorem za dezinformátory. To je útok na svobodu slova,“ prohlásil o BIS ve vyjádření pro Echo24 Jiří Ovčáček. Prezident Miloš Zeman českou kontrarozvědku kritizuje dlouhodobě. K jejímu varování před ruskými a čínskými vlivy, především v bezpečnostní kauze Huawei, byl skeptický a zaměstnance informační služby dokonce označil za „čučkaře“. Odmítl také už několikátý návrh vlády na povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do generálské hodnosti.
Adorují Rusko či obdivují Putina, píše BIS
Zpravodajci v textu zprávy přiblížili důvody a motivace šiřitelů proruských aktivit „Jde o členy nejrůznějších nacionalistických a populistických hnutí, některých stran, zapsaných spolků, neformálních iniciativ a sdružení osob i nezařazené jednotlivce, včetně osob a skupin vzešlých z dříve působícího protiimigračního hnutí,“ uvádí zpráva. Do skupiny zahrnuje média, která se prezentují jako nezávislá či alternativní, osoby usilující o územní rozdělení Ukrajiny a kozácká uskupení.
DOKUMENT: Výroční zpráva BIS. Přečtěte si o vlivu Ruska a Číny na ČR
Motivaci těchto skupin vysvětluje BIS ideologickým spřízněním, obdivem k režimu prezidenta Vladimira Putina či adorací Ruska obecně. „U některých osob nicméně existují indicie o jejich přímé provázanosti s ruskou státní mocí či řízení zpravodajskými službami Ruské federace,“ uvádí. Jejich škodlivé působení vidí BIS v tom, že za využití zavádějících, manipulativních či lživých tvrzení ovlivňují veřejné mínění a vyvolávají a udržují strach a napětí ve společnosti. To přispívá k polarizaci a radikalizaci společnosti a podkopávání důvěry obyvatel v principy svobodného demokratického státu.
Mezi dominantní témata pravicových extremistů stejně jako v předchozích letech patřila kritika migrační politiky, vrátila se i protiromská rétorika. Veřejné aktivity anarchistů stagnovaly. Militantně orientovaní anarchisté byli podle BIS prakticky neaktivní. Fragmentováni byli radikální komunisté, někteří proto zvažovali vytvoření širší levicové fronty.