Napětí kolem Čapího hnízda: zastupitelství naznačilo další odsun kauzy

Napětí kolem Čapího hnízda: zastupitelství naznačilo další odsun kauzyNové
Domov

Kauza Čapí hnízdo

Karolína Vaverková

Vyšetřování kauzy Čapí hnízdo by mělo skončit za pár dní, lhůta pro skončení se ale zřejmě opět prodlouží. Až po ukončení vyšetřování bude jasné, zda o případu, v němž čelí obvinění premiér Andrej Babiš (ANO), bude rozhodovat soud. Respektive zda padne obžaloba. Původně mělo vyšetřování skončit v září, dozorující žalobce je prodloužil do 31. prosince. Pak ale naznačil, že se to zopakuje.

Zda platí původní lhůta, nebo bude znovu prodloužena, ale stále není jasné. Deníku Echo24 mluvčí pražských žalobců Aleš Cimbala ještě 18. prosince řekl, že lhůta podruhé prodloužena nebyla.

„Nadále platí lhůta pro skončení vyšetřování do 31. prosince 2018. Policejní orgán dosud nepožádal o prodloužení lhůty a rozhodnutí státního zástupce stran této věci nelze přejímat. S ohledem na probíhající úkony trestního řízení, které jsou časově náročnějšího charakteru, by případné prodloužení lhůty pro skončení vyšetřování nebylo ničím výjimečným a zvláštním,“ uvedl na dotaz Echo24 za pražské žalobce Aleš Cimbala 18. prosince. Deník se ho znovu ptal po vánočních svátcích, zda se lhůta odsouvá. „Aktuální informace o stavu řízení budu mít až 2. ledna,“ odpověděl Cimbala ve čtvrtek 27. prosince.

Vyšetřování brzdí, že policie dosud nevyslechla též obviněného syna premiéra Andreje Babiše mladšího. Ten je ve Švýcarsku, policie s ním usiluje o přímý kontakt a jeho otec premiér Andrej Babiš o něm říká, že je psychicky nemocný. Nabízí se proto možnost kauzu Čapí hnízdo rozdělit a část týkající se trestního stíhání Babiše mladšího řešit samostatně.

Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová před Vánoci uvedla, že dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch nepostupuje při dozoru kauzy dostatečně důrazně a efektivně. Více o tom píšeme zde. Ten to odmítl a označil za populistické a bez obsahu.

Přehledně: vývoj kauzy v roce 2018

Poslanecká sněmovna vydala Andreje Babiše a prvního místopředsedu ANO Jaroslava Faltýnka policii ke trestnímu stíhání v lednu podruhé poté, co nabyli sněmovními volbami znovu poslaneckou imunitu.

Státní zástupce Šaroch v květnu zamítl Babišovu stížnost proti obvinění jako nedůvodnou. Stíhání prvního místopředsedy ANO Faltýnka a dalších tří lidí žalobce naopak zrušil.

Úřad Regionální rady regionu Střední Čechy vyzval firmu Imoba coby nástupnickou společnost původního příjemce dotace na farmu, aby dotaci do 30 dnů vrátila. Později lhůtu prodloužil a Imoba dotaci vrátila koncem června.

Premiér Babiš v červnu poprvé vypovídal na policii jako obviněný. Policie vyslechla i další stíhané, Babišovu manželku Moniku a dceru Adrianu Bobekovou. Naopak nevyslechla Andreje Babiše mladšího.

Novináři serveru Seznam Zprávy natočili a v listopadu odvysílali reportáž, ve které Babiš mladší řekl, že spolupracovníci jeho otce ho drželi na Krymu, aby nemohl vypovídat v kauze Čapí hnízdo. Premiér Babiš to odmítl a řekl, že jeho syn je psychicky nemocný, trpí schizofrenií, bere léky a musí být pod dohledem. Reportáž byla rozbuškou současné politické krize. V listopadu také z mailové adresy Babiše mladšího přišla zpráva, kterou zveřejnil server Seznam Zprávy, a v níž se píše, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií vyšetřující jeho údajný únos na Krym. Současně označil za lež tvrzení svého otce, že musí být ve Švýcarsku kvůli schizofrenii pod neustálým dozorem. Na události reagovalo mnoho tisíc lidí, které při pražské demonstraci 17. listopadu žádalo kvůli kauze Čapí hnízdo demisi premiéra Babiše, demonstrace proti němu zaplnila většinu Staroměstského náměstí.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: Bradáčová kárá žalobce Čapího hnízda: Nebyl efektivní, chci rychlé ukončení vyšetřování

Související články