5 Eurovize v Izraeli

V minovém poli – Izrael hostí soutěž Eurovize. České barvy hájí Lake Malawi

, , NOVÉ

Témata: ,

V Tel Avivu se v úterý uskuteční první semifinále 64. ročníku mezinárodní písňové soutěže Eurovize, ve které bude Českou republiku reprezentovat se skladbou Friend of a Friend indie-popová kapela Lake Malawi se zpěvákem Albertem Černým. Soutěž se letos koná v Izraeli, protože loni s písní Toy vyhrála izraelská zpěvačka Netta Barzilaiová. Izraelské pořadatelství nicméně od samého počátku budí kontroverze a podle kritiků chce Izrael odvést pozornost od násilí v Pásmu Gazy a na okupovaném Západním břehu Jordánu.

Hnutí vedené Palestinci a prosazujícího bojkot Izraele (BDS – Boycott, Divestment and Sanctions Movement) vyzvalo k bojkotu leošního ročníku soutěže kvůli násilí Izraele vůči Palestincům. Podobně proti soutěži vystoupili také palestinští umělci z Gazy, kteří vyzvali soutěžící k bojkotu s tím, že loni izraelští vojáci na hranici s Pásmem Gazy loni v květnu usmrtili 60 Palestinců ve stejný den, kdy Izrael vyhrál Eurovizi, píše agentura AP.

V lednu asi 50 britských celebrit včetně rockerů Petera Gabriela a Rogera Waterse vyzvalo stanici BBC, aby usilovala o změnu místa konání soutěže.

Hnutí BDS tvrdí, že vede nenásilnou kampaň inspirovanou aktivismem v Jihoafrické republice v době apartheidu. Cílem BDS je přimět Izrael, aby ukončil okupaci palestinských území, přiznal arabské menšině žijící v Izraeli stejná práva jako izraelským Židům a dal palestinským uprchlíkům právo návratu.

Eurovision Song Contest
Soutěž Eurovize se bude letos konat již po 64. a pořádá se tradičně v zemi vítěze posledního ročníku, tedy izraelské zpěvačky Netty Barzilaiové. V Tel Avivu proběhnou nejprve dvě semifinále, kterých se účastní 42 zemí z nichž pro finále zbude 26. Českou republiku loni velmi úspěšně reprezentoval mladý zpěvák Mikolas Jozef, který skončil šestý, což je nejlepší výsledek v historii soutěže. Letos vybrala odborná porota jako naše reprezentanty kapelu Lake Malawi, který vystoupí s písní Friend Of A Friend. Česko v minulosti zastupovali například Karel Gott (v roce 1968), Marta Jandová nebo třeba Gabriela Gunčíková.

Loni novozélandská popová hvězda Lorde zrušila cestu do Izraele a argentinský fotbalový tým, včetně Lionela Messiho, odřekl přátelský zápas proti Izraeli, připomíná agentura Reuters.

Účast v letošním ročníku Eurovize kvůli těmto kontroverzím nicméně neodřekl žádný interpret a hostem soutěže bude Madonna. Českou republiku bude reprezentovat skupina Lake Malawi s hitem Friend Of A Friend, která doufá, že naváže na loňský úspěch Mikolase Jozefa, který skončil šestý.

Začátkem roku Izrael uvedl, že někteří aktivisté BDS mají vazby na militantní organizace a před dvěma týdny oznámil, že zaznamenal 232 falešných twitterových účtů patřících BDS, jejichž cílem bylo vyvolat odpor proti Eurovizi. Hnutí BDS tvrzení Izraele odmítlo jako propagandu.

Izraelská vláda původně usilovala o to, aby se Eurovize konala v Jeruzalémě. Nakonec se ale organizátoři rozhodli pro Tel Aviv s tím, že je kulturním a obchodním centrem Izraele.

Bulharsko a Ukrajina se nezúčastní

Většinou se Eurovize koná v hlavních městech zemí, které soutěž pořádají. Status Jeruzaléma je ale z pohledu většiny mezinárodního společenství sporný. Izraelská vláda sice považuje Jeruzalém za nedělitelné hlavního město židovského státu, ale Palestinci usilují o to, aby se východní Jeruzalém, který Izrael obsadil za války v roce 1967, stal hlavním městem budoucího palestinského státu.

Soutěž se sice bez závažných incidentů v minulosti v Jeruzalémě konala, naposledy v roce 1999, loňský přesun americké ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma nicméně palestinsko-izraelský spor vyostřil.

Izrael jako hostitelská země
Původně se měla akce konat v Jeruzalémě, jenže kvůli šabatu se nakonec organizátoři ze strany soutěže i pořadatelské země shodli na tom, že Eurovize proběhne v Tel Avivu. Ten nejprve odmítl a zvažovalo se i o přeložení akce do Haify nebo Ejlatu. Problematické byl i výběr dnů konání soutěže. Izrael chtěl tradiční datum v polovině května o týden posunout kvůli židovským svátkům. To se ale nelíbilo hlavně zástupcům evropských zemí především kvůli volbám do Evropského parlamentu.

Semifinále letošní Eurovize budou 14. a 16. května, finále pak 18. května. Jako vždy do finále automaticky postoupí zástupci pěti zemí, které nejvíce přispívají do rozpočtu pořádající organizace – tedy Británie, Francie, Německa, Itálie a Španělska a stát, kde se soutěž pořádá, tentokrát Izrael. Postup českého zástupce do finále je podle sázkových kanceláří téměř jistý.

Soutěže se tentokrát nezúčastní Bulharsko a Ukrajina. Bulharsko z finančních důvodů a Ukrajina kvůli sporu kolem vítězky národního kola Anny Korsunovové. Ukrajinské veřejnoprávní televizi NSTU se nelíbilo, že zpěvačka občas vystupuje v Rusku. Její vyslání do Tel Avivu podmiňovala tím, že se do budoucna vystupování v Rusku zřekne, což zpěvačka odmítla jako absurdní.

Vítěze budou ze 41 zemí volit televizní diváci a odborná porota. Podle pravidel ale nemohou diváci hlasovat pro zástupce své země. Největším favoritem bookmakerů je letos podle izraelského listu Haarec Nizozemsko, následují Rusko a Itálie.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Týdeník Echo

od 1099 Kč

Tištěný Týdeník Echo věnuje velkou pozornost politickým a společenským událostem, historii, literatuře, filmu a kultuře obecně.

Více info

EchoPrime

od 249 Kč

Vychutnejte si přístup k prémiovému obsahu určenému pouze předplatitelům, který nemá na českém internetu obdoby

Více info
, ,