V minovém poli – Izrael hostí soutěž Eurovize. České barvy hájí Lake Malawi

V minovém poli – Izrael hostí soutěž Eurovize. České barvy hájí Lake MalawiNOVÉ
Svět

Eurovize v Izraeli

Echo24

V Tel Avivu se v úterý uskuteční první semifinále 64. ročníku mezinárodní písňové soutěže Eurovize, ve které bude Českou republiku reprezentovat se skladbou Friend of a Friend indie-popová kapela Lake Malawi se zpěvákem Albertem Černým. Soutěž se letos koná v Izraeli, protože loni s písní Toy vyhrála izraelská zpěvačka Netta Barzilaiová. Izraelské pořadatelství nicméně od samého počátku budí kontroverze a podle kritiků chce Izrael odvést pozornost od násilí v Pásmu Gazy a na okupovaném Západním břehu Jordánu.

Hnutí vedené Palestinci a prosazujícího bojkot Izraele (BDS – Boycott, Divestment and Sanctions Movement) vyzvalo k bojkotu leošního ročníku soutěže kvůli násilí Izraele vůči Palestincům. Podobně proti soutěži vystoupili také palestinští umělci z Gazy, kteří vyzvali soutěžící k bojkotu s tím, že loni izraelští vojáci na hranici s Pásmem Gazy loni v květnu usmrtili 60 Palestinců ve stejný den, kdy Izrael vyhrál Eurovizi, píše agentura AP.

Loňskou Eurovizi ovládla Izraelka Netta Barzilaiová s písní Toy.
Loňskou Eurovizi ovládla Izraelka Netta Barzilaiová s písní Toy. Foto:

Zdroj: Printscreen/Youtube

V lednu asi 50 britských celebrit včetně rockerů Petera Gabriela a Rogera Waterse vyzvalo stanici BBC, aby usilovala o změnu místa konání soutěže.

Hnutí BDS tvrdí, že vede nenásilnou kampaň inspirovanou aktivismem v Jihoafrické republice v době apartheidu. Cílem BDS je přimět Izrael, aby ukončil okupaci palestinských území, přiznal arabské menšině žijící v Izraeli stejná práva jako izraelským Židům a dal palestinským uprchlíkům právo návratu.

Eurovision Song Contest
Soutěž Eurovize se bude letos konat již po 64. a pořádá se tradičně v zemi vítěze posledního ročníku, tedy izraelské zpěvačky Netty Barzilaiové. V Tel Avivu proběhnou nejprve dvě semifinále, kterých se účastní 42 zemí z nichž pro finále zbude 26. Českou republiku loni velmi úspěšně reprezentoval mladý zpěvák Mikolas Jozef, který skončil šestý, což je nejlepší výsledek v historii soutěže. Letos vybrala odborná porota jako naše reprezentanty kapelu Lake Malawi, který vystoupí s písní Friend Of A Friend. Česko v minulosti zastupovali například Karel Gott (v roce 1968), Marta Jandová nebo třeba Gabriela Gunčíková.

Loni novozélandská popová hvězda Lorde zrušila cestu do Izraele a argentinský fotbalový tým, včetně Lionela Messiho, odřekl přátelský zápas proti Izraeli, připomíná agentura Reuters.

Účast v letošním ročníku Eurovize kvůli těmto kontroverzím nicméně neodřekl žádný interpret a hostem soutěže bude Madonna. Českou republiku bude reprezentovat skupina Lake Malawi s hitem Friend Of A Friend, která doufá, že naváže na loňský úspěch Mikolase Jozefa, který skončil šestý.

Loňský český zástupce Mikolas Jozef dosáhl na historicky nejlepší šesté místo ve finále soutěže.
Loňský český zástupce Mikolas Jozef dosáhl na historicky nejlepší šesté místo ve finále soutěže. Foto:

Zdroj: Printscreen/Youtube

Začátkem roku Izrael uvedl, že někteří aktivisté BDS mají vazby na militantní organizace a před dvěma týdny oznámil, že zaznamenal 232 falešných twitterových účtů patřících BDS, jejichž cílem bylo vyvolat odpor proti Eurovizi. Hnutí BDS tvrzení Izraele odmítlo jako propagandu.

Izraelská vláda původně usilovala o to, aby se Eurovize konala v Jeruzalémě. Nakonec se ale organizátoři rozhodli pro Tel Aviv s tím, že je kulturním a obchodním centrem Izraele.

Bulharsko a Ukrajina se nezúčastní

Většinou se Eurovize koná v hlavních městech zemí, které soutěž pořádají. Status Jeruzaléma je ale z pohledu většiny mezinárodního společenství sporný. Izraelská vláda sice považuje Jeruzalém za nedělitelné hlavního město židovského státu, ale Palestinci usilují o to, aby se východní Jeruzalém, který Izrael obsadil za války v roce 1967, stal hlavním městem budoucího palestinského státu.

Soutěž se sice bez závažných incidentů v minulosti v Jeruzalémě konala, naposledy v roce 1999, loňský přesun americké ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma nicméně palestinsko-izraelský spor vyostřil.

Izrael jako hostitelská země
Původně se měla akce konat v Jeruzalémě, jenže kvůli šabatu se nakonec organizátoři ze strany soutěže i pořadatelské země shodli na tom, že Eurovize proběhne v Tel Avivu. Ten nejprve odmítl a zvažovalo se i o přeložení akce do Haify nebo Ejlatu. Problematické byl i výběr dnů konání soutěže. Izrael chtěl tradiční datum v polovině května o týden posunout kvůli židovským svátkům. To se ale nelíbilo hlavně zástupcům evropských zemí především kvůli volbám do Evropského parlamentu.

Semifinále letošní Eurovize budou 14. a 16. května, finále pak 18. května. Jako vždy do finále automaticky postoupí zástupci pěti zemí, které nejvíce přispívají do rozpočtu pořádající organizace – tedy Británie, Francie, Německa, Itálie a Španělska a stát, kde se soutěž pořádá, tentokrát Izrael. Postup českého zástupce do finále je podle sázkových kanceláří téměř jistý.

Soutěže se tentokrát nezúčastní Bulharsko a Ukrajina. Bulharsko z finančních důvodů a Ukrajina kvůli sporu kolem vítězky národního kola Anny Korsunovové. Ukrajinské veřejnoprávní televizi NSTU se nelíbilo, že zpěvačka občas vystupuje v Rusku. Její vyslání do Tel Avivu podmiňovala tím, že se do budoucna vystupování v Rusku zřekne, což zpěvačka odmítla jako absurdní.

Vítěze budou ze 41 zemí volit televizní diváci a odborná porota. Podle pravidel ale nemohou diváci hlasovat pro zástupce své země. Největším favoritem bookmakerů je letos podle izraelského listu Haarec Nizozemsko, následují Rusko a Itálie.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.