Kdo koho napadl? Spor mezi Podnikatelskými odbory a obchodní inspekcí

Spor při kontrole

Kdo koho napadl? Spor mezi Podnikatelskými odbory a obchodní inspekcíNové 1
Domov

Karolína Vaverková

Incident, který provázel dubnovou kontrolu České obchodní inspekce (ČOI) v jižních Čechách, řeší policie. V tom, mezi kým a proč konflikt proběhl, se ale verze inspekce a Podnikatelských odborů, které o případu informovaly, liší. Podle Podnikatelských odborů fyzicky i slovně napadl inspektor ČOI vietnamského podnikatele. Inspekce se v reakci brání s tím, že spor se vůbec netýkal kontrolovaného obchodníka a její úředník se pouze bránil tomu, aby jej někdo bez jeho svolení natáčel mobilem.

Ke konfliktu, který má nyní na stole policie, došlo v Jindřichově Hradci v polovině dubna. Podle Podnikatelských odborů se případ odehrál při kontrole a na vině byl úředník ČOI.

„Podnikatelské odbory oficiální cestou vyzvaly ČOI ke sdělení informací o přijatých opatření proti nezákonnému postupu napadení podnikatele při kontrole. Žádáme konkrétní výstupy a podrobné stanovisko k potrestání daného úředníka,“ uvedl za odbory jejich předseda Radomil Bábek v tiskové zprávě. Postup úředníka označují odbory za nezákonný.

Na výzvu Podnikatelských odborů ČOI slibuje odpovědět ve stanovené lhůtě, mezi tím ale odmítá, že došlo k napadení kontrolovaného obchodníka ze strany inspektora. Konflikt ale připouští. „Osoba, která do médií hovoří, že měla být údajně napadena, nebyla kontrolovanou osobou ze strany ČOI. Jak ověřila ČOI, samotná kontrola probíhala u jiného prodejce, ten proti průběhu kontroly nemá žádné námitky,“ uvedl pro Echo24 za ČOI Jiří Fröhlich.

Podle ČOI k incidentu došlo mimo provozovnu na ulici a až po kontrole u prodejce. „Osoba na ulici, která nebyla kontrolovanou osobou, si bez svolení začala natáčet inspektora ČOI, který v tu dobu neprováděl žádnou kontrolní činnost,“ dodal s tím, že dle kontrolora konflikt rozpoutal muž, který si natáčel kontrolora mobilem. „Jde o spor, kdy se inspektor bránil vůči tomu, aby si bez jeho svolení někdo pořizoval nahrávku s ním a natáčel jej zblízka mobilním telefonem,“ dodal.

Incidentem se zabývá policie a až poté, co dokončí vyšetřování, slibuje ČOI další kroky.

Dále čtěte: Finanční správa ignoruje Ústavní soud. Firmě má vrátit peníze, ale neudělala to

Arogance úředníků: Česko jako malá Čína