1 Příprava na eurovolby

Piráty povede do eurovoleb dosud neznámy Kolaja. Porazil poslance Peksu

, , Nové

Témata: , ,

Piráty povede do voleb do Evropského parlamentu softwarový specialista Marcel Kolaja, který ve stranických primárkách porazil poslance Mikuláše Peksu. Pro Kolaju bylo ve druhém kole voleb 253 z 449 hlasujících Pirátů, Peksu jich podpořilo 196.

Osmatřicetiletý Kolaja kandidoval do Evropského parlamentu už před pěti lety, tehdy by na kandidátce Pirátů druhý za předsedou strany Ivanem Bartošem. Profesně se zabývá svobodným softwarem a autorským právem na jednotném digitálním trhu. Jako europoslanec se chce zaměřit na digitální agendu, informační technologie a na ochranu práv spotřebitelů.

„Jako europoslanec se chci zaměřit na digitální agendu, technologický rozvoj, informační technologie a další oblasti s tím spojené, včetně například občanských práv a ochrany spotřebitelů v dnešní digitální době. Věřím totiž, že informační technologie prostupují celým naším životem,“ řekl Kolaja.

O pozici lídra pirátské kandidátky pro evropské volby se celkem ucházelo šest lidí, do druhého kola postoupili pouze Kolaja a Peksa. Všichni kandidáti v sobotu na celostátním fóru Pirátů v Táboře zdůrazňovali, že po evropských volbách musí být hlas České republiky v Evropské unii více slyšet.

Celostátní fórum Pirátů bude odpoledne volit ještě kandidáty na druhém až pátém místě kandidátky. O ostatních pozicích se rozhodne později v internetovém hlasování. Lhůta pro podání kandidátních listin na ministerstvo vnitra je 19. března.

Chceme 20 procent, řekl Bartoš

Předseda Pirátů Ivan Bartoš v sobotu oznámil, že cílem strany je získat v eurovolbách 20 procent hlasů a mít významné slovo ve frakci Evropského parlamentu, do níž později vstoupí. V minulých eurovolbách v roce 2014 Piráti těsně neuspěli, získali 4,78 procenta hlasů. Jedinou pirátskou europoslankyní je v tomto volebním období Němka Julia Redaová, která v EP působí ve frakci Zelených.

„Evropské volby nemají velkou účast. V předchozích volbách do Evropského parlamentu vyhrálo ANO se 16 procenty. My chceme alespoň 20 procent. Chceme ty volby vyhrát,“ uvedl předseda Bartoš už dříve pro Echo24. „Doufáme, že za nás by se tam mohlo dostat tak pět Pirátů a více, ale to budeme muset ještě hodně máknout. Ale kdyby lidé, co dnes deklarují, že volí Piráty, přišli k volbám do Evropské unie, tak jsme vítězové voleb,“ dodal.

Volby do EP se v Česku uskuteční 24. a 25. května. Výsledky budou známy 26. května pozdě večer, protože je nutné počkat se sčítáním na zavření volebních místností v celé EU. České strany si rozdělí 21 křesel. V současnosti mají po čtyřech europoslancích ANO a ČSSD, tři zástupce mají TOP 09, KDU-ČSL a KSČM, dva ODS a po jednom STAN a Svobodní.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: Chceme vyhrát volby do Evropského parlamentu, říkají Piráti před celostátním fórem

Echo Komplet

2 999 Kč

Získejte to nejlepší za méně jak 40% ceny! Díky tomuto balíčku si užijete unikátní web bez reklam EchoPrime, denní komentáře Echo24 a Týdeník Echo jak v digitální, tak v tištěné podobě

Více info
, ,