Nepálský horal překonal vlastní rekord, Mount Everest pokořil už čtyřiadvacetkrát

Výstupy na Mount Everest

Nepálský horal překonal vlastní rekord, Mount Everest pokořil už čtyřiadvacetkrátNOVÉ
Ilustrační foto Foto:

Foto: Shutterstock

1
Svět

Echo24

Ani týden starý vlastní rekord ve výstupu na Mount Everest překonal v úterý nepálský Šerpa Kami Rita. S odvoláním na nepálské úřady o tom informovala agentura AP. Horský průvodce z nepálského etnika Šerpů dosáhl vrcholu už po čtyřiadvacáté.

Everest společně s ním zdolalo několik dalších horolezců. Kami Rita na 8850 metrů vysokou horu vystoupal tradiční cestou po jihovýchodním hřebeni, uvedly úřady. Trasu poprvé zavedli Edmund Hillary a Šerpa Tenzing Norkej v roce 1953, kteří na Everestu stanuli jako první na světě.

Devětačtyřicetiletý Rita překonal svůj vlastní rekord v počtu zdolání hory, který držel od 15. května. Necelý týden před dalším výstupem strávil v základním táboře. Při výstupu využil dobrého počasí. Květen je jedním z nejlepších měsíců pro uskutečnění výstupu, ale i tak se může objevit pouze málo dní, kdy je je počasí příznivé, uvedla agentura AP.

Známého Šerpu čeká nejspíš už poslední výstup. „Jsem stále silný a chci na Sagarmatha vylézt pětadvacetkrát,“ řekl Rita, označuje horu jejím nepálským jménem. Po dalším posledním výstupu na vrchol chce odejít do důchodu.

Rita pokořil Everest poprvé v roce 1994 a na horu od té doby šplhá téměř každý rok. Mezi známé průvodce patřil i jeho otec, který byl mezi prvními Šerpy doprovázejícími cizince na vrchol Everestu. Kromě nejvyšší hory světa vystoupal Rita i na další známé himálajské osmitisícovky, například K2, Čo-Oju, Manaslu nebo Lhoce.

Etnikum Šerpů, žijící vysoko v Himálaji, provádí horolezce po nejvyšších horách světa už od 50. let. Z původně pasteveckého společenstva udělala ideální průvodce a nosiče odolnost, znalost místní krajiny i návyk na vysokou nadmořskou výšku.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Šerpa Kami Rita dorovnal rekord v počtu výstupů na Everest. V květnu vyrazí znovu