1 Výstupy na Mount Everest

Nepálský horal překonal vlastní rekord, Mount Everest pokořil už čtyřiadvacetkrát

, NOVÉ

Témata: , ,

Ani týden starý vlastní rekord ve výstupu na Mount Everest překonal v úterý nepálský Šerpa Kami Rita. S odvoláním na nepálské úřady o tom informovala agentura AP. Horský průvodce z nepálského etnika Šerpů dosáhl vrcholu už po čtyřiadvacáté.

Everest společně s ním zdolalo několik dalších horolezců. Kami Rita na 8850 metrů vysokou horu vystoupal tradiční cestou po jihovýchodním hřebeni, uvedly úřady. Trasu poprvé zavedli Edmund Hillary a Šerpa Tenzing Norkej v roce 1953, kteří na Everestu stanuli jako první na světě.

Devětačtyřicetiletý Rita překonal svůj vlastní rekord v počtu zdolání hory, který držel od 15. května. Necelý týden před dalším výstupem strávil v základním táboře. Při výstupu využil dobrého počasí. Květen je jedním z nejlepších měsíců pro uskutečnění výstupu, ale i tak se může objevit pouze málo dní, kdy je je počasí příznivé, uvedla agentura AP.

Známého Šerpu čeká nejspíš už poslední výstup. „Jsem stále silný a chci na Sagarmatha vylézt pětadvacetkrát,“ řekl Rita, označuje horu jejím nepálským jménem. Po dalším posledním výstupu na vrchol chce odejít do důchodu.

Rita pokořil Everest poprvé v roce 1994 a na horu od té doby šplhá téměř každý rok. Mezi známé průvodce patřil i jeho otec, který byl mezi prvními Šerpy doprovázejícími cizince na vrchol Everestu. Kromě nejvyšší hory světa vystoupal Rita i na další známé himálajské osmitisícovky, například K2, Čo-Oju, Manaslu nebo Lhoce.

Etnikum Šerpů, žijící vysoko v Himálaji, provádí horolezce po nejvyšších horách světa už od 50. let. Z původně pasteveckého společenstva udělala ideální průvodce a nosiče odolnost, znalost místní krajiny i návyk na vysokou nadmořskou výšku.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Šerpa Kami Rita dorovnal rekord v počtu výstupů na Everest. V květnu vyrazí znovu

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.