Babiš rozjel policejní puč

Boj o GIBS

Babiš rozjel policejní puč
Michal Murín Foto:

Foto: GIBS

Komentáře

Lenka Zlámalová

Andrej Babiš nemá šanci zákonnou cestou odvolat ředitele Generální inspekce bezpečnostních složek (GIBS) Michala Murína, pokud se proti Murínovi nerozjede trestní nebo kárné řízení. Nic z toho podle dostupných informací zatím neběží. Andrej Babiš se přesto rozhodl, že ho přinejmenším dočasně zprostí funkce. V zákoně o GIBS ani v zákoně o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů k tomu žádná možnost není. Andrej Babiš to přesto chce udělat.

Snaha Andreje Babiše dostat Michala Murína z čela GIBS je opravdu urputná. K takové urputnosti musí mít Andrej Babiš velmi silnou motivaci. A má tu nejvyšší. Je jí osobní svoboda jeho a členů jeho rodiny, kteří jsou obviněni z dotačního podvodu velkého rozsahu na Čapím hnízdě. Babiš je mimořádně motivovaný dostat policii pod svou kontrolu. A pokud možno nechat obvinit vyšetřovatele Čapího hnízda Pavla Nevtípila, že to celé byla „účelovka“. To může udělat jen GIBS. Andrej Babiš se rád chlubí, že má mimořádně dobře vyvinutý takzvaný horolezecký gen urputnosti. Tady to skutečně naplno předvádí.

Další dějství teď záleží na Michalu Murínovi. Na jeho urputnosti a schopnosti nepodvolit se. Ředitel GIBS zatím pod těžkým tlakem, který na něj Babiš bezskrupulózně už přes měsíc vyvíjí, drží. Co může následovat? Pokud se Babiš skutečně rozhodne Murína odstavit, ten si může stěžovat u soudu. A soud ho může potvrdit ve funkci a Babišovi fakticky zakázat na Murína sahat. Do chvíle, než by byl případně naplněn zákon v tom, že by byl Murín trestně stíhán nebo by na něho byla podána kárná žaloba.

A pro to, jak by soud mohl rozhodnout, jsou tady už dva precedenty, kdy politici protiprávně odvolali policejního prezidenta Petra Lessyho a později generálního ředitele Vězeňské služby Petra Dohnala. Oba se soudili. Oba vyhráli. Najednou jsme měli dva policejní prezidenty a dva ředitele Vězeňské služby. Stát vyhodil miliony za ušlé platy, které protiprávně odstavenému policejnímu prezidentovi a hlavně řediteli Vězeňské služby musel platit.

Precedentem současné snahy dostat z funkce šéfa GIBS je především odstavení generálního ředitele Vězeňské služby, které páchali Babišovi ministři spravedlnosti. Nejvíc Helena Válková, která je dnes nejagilnější realizátorkou babišovských záměrů v justici. A nejfrenetičtěji svého Šéfa hájila, když začal vykřikovat, že si tady někdo jeho trestní stíhání objednal.

Petra Dohnala odvolala Válková jako ministryně spravedlnosti z čela Vězeňské služby krátce po svém nástupu v únoru 2014. Zdůvodnila to „ztrátou důvěry a výsledky auditu Vězeňské služby“. To je téměř stejná argumentace, jakou dnes používá proti řediteli GIBS Andrej Babiš. Ztráta důvěry a výhrady k hospodaření, na něž už na jeho žádost jeho ministryně financí Alena Schillerová vyslala kontrolu. Zjevně je jí trapné, že byla tak povolná a jednala na příkaz Šéfa. Takže se brání tím, že těch podnětů bylo víc. Už ale neříká od koho.

Později se Babiš Válkové v čele ministerstva spravedlnosti zbavil a na její místo dosadil Roberta Pelikána. Právě k němu se tehdy Dohnal proti svému odstavení odvolal. Pelikán to zamítl. Takže se Dohnal obrátil na soud. Ten mu dal koncem roku 2015 za pravdu, že byl funkce zbaven protiprávně. Soud řekl, že ministr spravedlnosti nemá pravomoc odvolat generálního ředitele Vězeňské služby na základě své volné úvahy, ale může tak učinit výhradně z důvodů vyjmenovaných v zákoně o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů. Argumenty uváděné Válkovou se ale podle soudu s těmito důvody míjely. Tak to doslova stojí v rozsudku o Dohnalovi.

Úplně stejné důvody jako u Dohnala platí i pro ředitele GIBS. Jsou jimi trestní stíhání nebo kárné řízení. Jinak je neodvolatelný. A dá se čekat, že soudy by rozhodly podobně jako u Dohnala.

Kdyby už v té chvíli seděl v čele GIBS nový Babišův ředitel, musel by funkci opustit a Murín by se do ní vrátil. „Nejvyšší soud již dříve konstatoval, že takovýmto rozhodnutím zaniká funkce toho později jmenovaného ředitele,“ uvedl tehdy Babišův ministr spravedlnosti Robert Pelikán poté, co dal soud Dohnalovi za pravdu.

Andrej Babiš zjevně ví, že u snahy o odvolání ředitele GIBS porušuje zákon. A jestli to neví, měl by mu to jeho ministr spravedlnosti Pelikán z vlastní zkušenosti říct.

Tohle je jasná snaha protiprávně ovládnout kontrolu nad policií.