Babiš vysvětloval, proč nejede do Bruselu: „Je to pseudosummit,“ řekl

Minisummit v Bruselu

Babiš vysvětloval, proč nejede do Bruselu: „Je to pseudosummit,“ řeklAKTUALIZOVÁNO
Premiér Andrej Babiš Foto:


 

1
Domov

vt Echo24

Designovaný premiér Andrej Babiš svolal mimořádnou tiskovou konferenci, na které vysvětloval, proč se nezúčastní minisummitu v Bruselu. Původně avizoval, že do Bruselu pojede, ale v Budapešti změnil názor. Jednání pak označil za pseudosummit a kvazischůzi. Také dodal, že pokud Německo a Rakousko zavedou kvůli migraci hraniční kontroly, učiní tak Česká republika také.

Problém podle Babiše vyplývá z vnitropolitické situace v Německu, ze sporu o migrační plán mezi německým ministrem vnitra Horstem Seehoferem (CSU) a kancléřkou Angelou Merkelovou (CDU). Uvedl, že rakouský kancléř Sebastian Kurz na čtvrteční schůzce v Budapešti se svými protějšky z visegrádské čtyřky avizoval, že pokud by Německo začalo vracet některé migranty od svých hranic, Rakousko by postupovalo stejně. Česko by na to muselo podle Babiše reagovat a bránit svou hranici.

Záznam z tiskové konference můžete zhlédnout níže:

„Uděláme stejná opatření, půjdeme na přechody a budeme kontrolovat hranici,“ konstatoval. Připomněl, že Česko je pro to, aby Evropa zřídila uprchlické tábory mimo své území. Jižní hranici pak mají bránit státy, které na ní leží, přičemž ostatní země EU by měly těmto zemím pomáhat.

Merkelová hodlá najít evropské řešení migračního problému, Seehofer a další politici z CSU nechtějí čekat a některé migranty chtějí odmítat přímo na hranici. Kancléřka se obává, že by to spustilo dominový efekt.

Babiš novinářům řekl, že žádný z visegrádských premiérů na minisummit nepojede. Vysvětlil to tím, že by premiéři V4 s předpokládanými závěry schůzky nesouhlasili. Názor V4 má v Bruselu v neděli tlumočit kancléř Kurz, s nímž se premiéři V4 v Budapešti shodli v názoru na migraci. „Jedině bezpečné vnější hranice udrží Evropu bez hranic,“ zdůraznil v Budapešti Kurz, jehož země od 1. července převezme rotující předsednictví v EU.

Zájem o účast na nedělní schůzce k migraci projevilo zatím šestnáct premiérů či prezidentů zemí Evropské unie. Mají se jí zúčastnit mimo jiné zástupci Německa, Nizozemska, Rakouska, Španělska, Francie, Řecka, Bulharska a Malty, jakož i Itálie.

Schůzka má sjednotit pozice před summitem EU, který se koná koncem příštího týdne. Téma je výbušné i kvůli odmítání italské vlády přijímat lodě zahraničních nevládních organizací s běženci na palubě.

Naopak zástupci zemí Visegrádské skupiny, tedy Česka, Slovenska, Polska a Maďarska, se ve čtvrtek domluvili, že na nedělní jednání nepojedou. Zdůvodnili to nesouhlasem s předpokládanými závěry schůzky. S textem, který připravili diplomaté a lidé z Evropské komise, měl ale problém i italský premiér Giuseppe Conte, zastupující novou protimigrační a populistickou vládu v Římě.

Čtěte také: Zeman připustil předčasné volby v říjnu, důvodem by byl krach jednání o vládě

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.