Konečně důkaz života? Meteorit z Marsu obsahuje fosílie bakterií, tvrdí studie
Život na Marsu
Maďarští vědci přišli se studií, která popisuje důkaz života na Marsu, který by mohl být zlomový. Podle nich se totiž v meteoritu, který na Zemi kdysi dávno dopadl, nacházejí fosílie bakterií. Ty se údajně měly živit železnou rzí. Jde o druhý vesmírný objekt původem z Marsu za posledních dvacet let, na němž někdo objevil známky života, píše Daily Mail.
Meteorit známý jako ALH-77005 je starý zhruba 4,5 miliardy let a podle vědců obsahuje tzv. biosignatury, tedy látky, který je pozůstatkem dřívějšího či současného života. Vědci použili moderní metodu zobrazování, které podle nich ukázalo známky mikrobů, kteří měli na Marsu žít. Něco podobného už tvrdila v roce 1996 NASA, která pozůstatky života bakterií našla na jiném meteoritu. Prezident Bill Clinton tehdy dokonce řekl, že může jít o objev, který „přinese fantastické nové poznatky o vesmíru“. Tehdy ale vědci druhým dechem dodávali, že tvrzení nelze stoprocentně potvrdit ani vyvrátit.
Doktorka Ildiko Gyollaiová z budapešťského Centra pro výzkum astronomie a Země Maďarské akademie věd vedl nejnovější projekt, jehož výsledkem je právě nalezení pozůstatků po dřívějším životě. Jeho tým použil rozličné metody, včetně optického mikroskopu, infračerveného záření či analýzy minerálů a dalších materiálů, které se na meteoritu nachází. Výsledkem bádání pak byly právě nalezené biosignatury.
Oba zkoumané meteority, nynější i ten z roku 1996 byly nalezeny na stejném místě, v oblasti Allan Hills na Antarktidě. Ten první objevili Američané, ale ALH-77005 nalezli Japonci při expedici v letech 1977 až 1978.
Vědci z Maďarské akademie věd ve své studii napsali: „Pokud porovnáme nedávné výsledky a interpretace s jinými meteority, můžeme tvrdit, že podobnosti těchto mikrobických biosignatur mohou znamenat, že na Marsu existuje život bakterií, které se živí zoxidovaným železem.“