Grand slam

Kvitová to dokázala, je ve finále Australian Open. Plíšková padla ve třech setechAKTUALIZUJEME
Petra Kvitová a Karolína Plíšková v Melbourne v semifinále Australian Open Foto:

3

Tenistka Petra Kvitová si potřetí v kariéře a poprvé na Australian Open zahraje grandslamové finále. Ve druhém dnešním semifinále bojovala o finále i Karolína Plíšková proti Japonce Naomi Ósakaové. V třísetové bitvě však Plíšková nakonec padla 2:6, 6:4 a 4:6. Finále Kvitová – Osaková tak bude i přímým soubojem o post světové jedničky.

Kvitová v prvním semifinále zdolala Američanku Danielle Collinsovou 7:6 a 6:0. Karolína Plíšková pak čelila spršce 56 vítězných míčů Ósakaové a s jednadvacetiletou Japonkou v Areně Roda Lavera prohrála 2:6, 6:4 a 4:6.

„Postup do finále pro mě znamená všechno. Moc jsem si přála být zase v grandslamovém finále a jsem nesmírně šťastná,“ řekla Kvitová v rozhovoru na dvorci po utkání, které se dohrávalo kvůli horku pod zataženou střechou.

Zápas ale začal pod spalujícími paprsky slunce a „žár“ byl na výměnách znát. První přišla o podání Kvitová v páté hře, vzápětí ale proměnila pátý brejkbol a srovnala na 3:3. Za stavu 4:4 organizátoři k nadšení publika střechu zatáhli.

„Když oznámili, že zavírají střechu, měla jsem větší radost než diváci. I kdyby se hrálo bez střechy, bojovala bych, ale takhle to bylo lepší,“ řekla Kvitová.

Až v tie-breaku se rozjela ke hře, kterou předváděla v předešlých zápasech a rázem měla jasně navrch. Více než hodinový set ukončila stylem servis – volej. „V prvním setu jsem byla svázaná nervozitou. Až v tie-breaku jsem se uvolnila a jsem ráda, že to přišlo,“ usmívala se Kvitová.

Druhý set už měl jednoznačný průběh. Nenasazená Collinsová na razantní turnajovou osmičku nestačila a Kvitová nadělila soupeřce „kanára“.

Kvitová je v prvním grandslamovém finále od Wimbledonu 2014 i po vážném zranění prstů a nervů levé ruky z přepadení v prosinci 2016. „Chci si finále užít,“ prohlásila. Užít v jejím podání znamená většinou vyhrát – v zápasech o titul má skvělou bilanci 26:7. „Nemůžu říct, jak to dopadne, ale finále mám ráda,“ řekla osmadvacetiletá Kvitová. Na trávě v All England Clubu zvítězila i v roce 2011.

Plíšková v prvním setu na Ósakaovou nestačila. Hned v první hře odvracela brejkbol, o podání přišla ve třetím a po dvojchybě i v sedmém gamu. Japonka českou tenistku, které jako by chyběla energie po velkém obratu proti Sereně Williamsové z předešlého dne, přestřílela a první set ukončila gamem, v kterém dala tři esa.

Plíšková nestačila na Osakovou

Plíšková přišla o podání i v první hře druhé sady, ale vzápětí poprvé uspěla při servisu soupeřky. Následně zahnala další ztrátu, i když prohrávala už 0:40, a rozehrála se. Protáhla údery k základní čáře, tlačila z returnu a rázem byla všude. Japonka pod tlakem začala více chybovat a Plíšková si vynutila třetí set.

V rozhodující sadě měla česká hráčka jako první šanci jít do brejku, ale všechny tři brejkboly Ósakaová odvrátila a zhluboka si oddechla. Plíšková vzápětí přišla o servis čistou hrou, což rozhodlo. Měla ještě jednu šanci dostat se zpět do hry, ale brejkbol na 4:4 Japonka smazala esem a zápas už nepustila. Plíšková prohrála s Ósakaovou za hodinu a 53 minut, měla méně es (3:15) i vítězných úderů (20:56)

Australian Open vyhrála z českých tenistek dvakrát Hana Mandlíková, naposledy před 32 lety. Dosud poslední českou finalistkou byla Jana Novotná v roce 1991.