„Transgender lidé jsou mi odporní,“ řekl prezident Zeman

ZEMAN A TRANSGENDER

„Transgender lidé jsou mi odporní,“ řekl prezident Zeman
Prezident Miloš Zeman Foto: Prima CNN News
2
Domov

Echo24

„Transgender lidé jsou mi odporní," řekl prezident Miloš Zeman v nedělní Partii na CNN Prima News. Kdyby byl mladší, tak by podle svých slov svolal demonstraci heterosexuálů, aby byla vidět absurdnost toho všeho. Pokud je někdo příslušníkem sexuální menšiny, je to jeho intimní věc a podle Zemana by se neměl kvůli tomu vyvyšovat.

„Přece jen jedna urážlivá poznámka, protože dneska jsem nebyl moc urážlivý. Dovedu pochopit homosexuály, lesbičky a tak dále. Ale víte, koho vůbec nechápu? To jsou ti transgender," řekl prezident republiky. Lidé, kteří si nechají operativně změnit pohlaví se podle Zemana dopouští „trestného činu sebepoškozování".

„Každý operační zákrok je rizikem. A tihleti transgender jsou mi opravdu bytostně odporní,“ prohlásil Zeman.

Prezident Miloš Zeman kritizoval také sufražetky, tedy radikální bojovnice za politická práva žen, hnutí Me Too proti údajnému sexuálnímu obtěžování a zneužívání i akce sexuálních menšin typu Prague Pride. Zeman uvedl, že pokud je někdo příslušníkem sexuální menšiny, je to jeho interní věc.

„Když demonstruje, že má tuto orientaci, tak se vyvyšuje nad ostatní," řekl Zeman. Jak podotkl, kdyby byl mladší, zorganizuje v Praze velkou demonstraci heterosexuálů. „Aby bylo vidět, jak je to nesmyslné. Je nesmyslné, ať už sexuální menšiny, nebo sexuální většiny demonstrují. Protože to je jejich velmi intimní záležitost," dodal.

Podle Daniela Zikmunda ze spolku Prague Pride se výroky tohoto typu značně podepisují na psychickém zdraví LGBT+ lidí. Podmínky pro život jsou pro ně podle Zikmunda už tak ztížené a v mnoha ohledech diskriminační, transgender lidé pak nerovnostem a diskriminaci čelí nejvíce ze všech. "Do poradny Sbarvouven.cz se na nás obrací LGBT+ lidé v psychické nepohodě, mnohdy i s myšlenkami na sebevraždu, a to především ze strachu z nepřijetí společností a svým okolím," uvedl Zikmund. Zemanovy výroky, stejně jako podobné výroky, jež v poslední době zaznívají, také podle něj mohou podněcovat k dalšímu šíření nenávisti.

Foto: Echo24