Z Babišovy diplomové práce zbyl jen název. Z archivu ji už odstranili

Z Babišovy diplomové práce zbyl jen název. Z archivu ji už odstraniliNOVÉ
Andrej Babiš Foto:

Foto: Jan Zatorsky

Domov

Babiše zkontrolovat nelze

jhr Echo24

Menšinová vláda hnutí ANO a sociální demokracie přišla vinou kauzy opisování v absolventských pracích v krátkém sledu o dva ministry, diplomovou práci předsedy kabinetu Andreje Babiše si už přečíst nelze. Mluvčí Vysoké školy ekonomické v Bratislavě, kde premiér studoval v 70. letech, serveru Seznam zprávy sdělil, že univerzita práci vyřadila ze svého archivu.

„Na katedře se diplomová práce nenachází, doba uchovávání závěrečných prací nebyla v té době stanovena,” řekl serveru mluvčí VŠE v Bratislavě Miroslav Horňák. Babiš na škole studoval mezi lety 1974 a 1978. Své vzdělání zakončil s vyznamenáním a s diplomovou prací nazvanou „Všeobecná dohoda o clech a její vliv na liberalizaci mezinárodního obchodu“. A z ní zbyl už jen titul.

Šéf hnutí ANO v době ukončení studia podle Horňáka ukládal svou závěrečnou práci na Katedru zahraničního obchodu Obchodní fakulty a také do České ekonomické knihovny. „Knihovna se v roce 1978 řídila dosud platným zákonem č. 53/1959 Sb., o jednotné soustavě knihoven a ani doplňující legislativní předpisy neobsahovaly problematiku kvalifikačních a závěrečných prací. Doba uchovávání knihovního fondu také nebyla v té době stanovena,“ uvedl mluvčí s dodatkem, že v knihovně se z důvod nedostatku místa práce skladovaly přibližně jen 5 let.

Odchody z vlády

Za krátké úřadování druhé Babišovy vlády už kvůli problémům se vzděláním rezignovali dva ministři. Taťána Malá (ANO) opustila po nařčení z plagiátorství ve svých dvou pracích resort spravedlnosti, kde ji nahradil dosavadní místopředseda legislativní rady vlády Jan Kněžínek. Minulý týden potom kvůli nesrovnalostem ve své bakalářské práci demisi podal i ministr práce a sociálních věcí Petr Krčál (ČSSD). Sociální demokracie si za něj našla jako náhradu Janu Maláčovou, kterou prezident Miloš Zeman uvede do funkce 30. července.

Řeší se také práce ministra obrany Lubomíra Metnara, Ostravská univerzita, kde práce vznikala, však v pátek uvedla, že chyby v citacích jako plagiátorství nevyhodnotila.

Vedle premiéra nelze zkontrolovat ani 1. místopředsedu vlády, šéfa ČSSD a ministra vnitra dočasně pověřeného vedením resortu zahraničí Jan Hamáčka. Ten studium na vysoké škole nedokončil, své vzdělání tedy zakončil maturitou.

Čtěte také: Metnarova diplomová práce plagiát není, prohlásila univerzita

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články