Nekonečný nešťastný příběh. Bečvu znovu zpěnila neznámá látka
DALŠÍ ÚNIK CHEMIKÁLIÍ
Do Bečvy opět poblíž Valašského Meziříčí unikla neznámá látka. Je to už třetí únik za dva měsíce. Na místě zasahovali v úterý hasiči i policisté. Hasiči zatím nemají zprávy, že by v místech vinou úniku došlo k úhynu ryb. Vzorky odebrala i Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP), měla by je vyhodnotit do dvou až tří dní.
Hasiči z Valaškého Meziříčí dostali krátce před úterním polednem oznámení, že do Bečvy uniká neznámá látka. „Profesionální hasiči byli vysláni do Krásna nad Bečvou, kde se prováděly odběry, poté si místo převzala policie a zástupci České inspekce životního prostředí,“ sdělila pro Echo24 za Hasičský záchranný sbor Zlínského kraje Lucie Javoříková.
„Byli jsme tam zavoláni, protože tam byla ve vodě spatřena barevná látka,“ dodává mluvčí Javoříková. Hasiči prý dostali oznámení přímo od zástupců České inspekce životního prostředí. Javoříková také potvrdila, že v souvislosti s únikem zasahují také hasiči v Rožnově pod Radhoštěm, pravděpodobně v areálu bývalé rožnovské Tesly, na který upozorňovala v souvislosti s únikem kyanidů policie. Do místa dnešního incidentu v Krásně nad Bečvou se sjeli kromě hasičů také vsetínští kriminalisté i zástupci ČIŽP.
Na místo vyjeli zaměstnanci brněnské sekce inspekce životního prostředí. „Počítáme, že výsledky budou známé do dvou až tří dní,“ uvedla Radka Nastoupilová, mluvčí ČIŽP, pro Seznam Zprávy.
ČIŽP ani kriminalistům se zatím stále nepodařilo dopátrat ani viníka předchozího úniku jedovatého niklu na konci října. „Všechny tři věci šetří inspekce i kriminální policie, i když ta se zaměřuje primárně na havárii kyanidu. Ale samozřejmě následné dva úniky situaci komplikují. Všechno pochází z jediného areálu. Nelze uzavřít jeden případ bez toho, abyste nebral ohledy na ty ostatní,“ dodává za inspekci životního prostředí Nastoupilová.
Podle Roberta Stržínka (ANO), starosty Valašského Meziříčí, k úniku nejspíše došlo z vyústění kanálu, který k Bečvě vede z areálu někdejší Tesly v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku. „Vypadá to, že je to podobná situace jako zhruba před měsícem, kdy se na hladině řeky také objevila pěna. Vzorky potom prokázaly ve vodě nadlimitní výskyt niklu,“ řekl starosta.
Radnice vyzývá k opatrnosti. „Tahle situace není normální,“ říká starosta
„Na základě rozhodnutí velitele zásahu Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje se od úterý 24. listopadu důrazně nedoporučujeme veřejnosti až do odvolání vstup do řeky Bečvy, ani koupání zvířat či jakýkoliv odběr vody od mostu do místní části Juřinka směrem dále po toku řeky,“ uvedlo Valašské Meziříčí po incidentu na svém webu.
Podle starosty Stržínka není situace zcela normální, volá proto po urychleném řešení. „Chci svolat hasiče, kriminální policii, vodoprávní úřad či inspekci a slyšet, jak budou postupovat dál. Není přece možné, abychom co čtrnáct dní přihlíželi, že zase něco teče do Bečvy, a všichni krčili rameny, že s tím nelze nic dělat,“ zdůraznil starosta pro Seznam Zprávy.
Dnes šlo již o třetí zaznamenaný únik potenciálně nebezpečných odpadních látek do řeky za poslední dva měsíce. K prvnímu úniku došlo 20. září, podle ČIŽP šlo o kyanidy. Ekologická havárie postihla řeku pod Valašským Meziříčím až po Přerov. Do kafilerie odvezli rybáři přes 40 tun ryb. Ke druhému úniku došlo 27. října. Výsledky rozborů vody z Bečvy poté prokázaly zvýšené množství karcinogenního niklu.
Inspekce životního prostředí již krátce po prvním úniku vyloučila jako možného pachatele chemičku Deza z holdingu Agrofert. Látky podle ní měly přitéct do Bečvy ve všech třech případech odpadním potrubím z Rožnova pod Radhoštěm, a to z areálu, kde sídlí více firem. S touto hlavní vyšetřovací verzí pracovala donedávna také policie. V posledních dnech se však znovu začala zajímat o areál Dezy. Někteří odborníci opakovaně zpochybňovali, že by chemikálie přitekly z rožnovské kanalizace, na kterou oficiálně upozornily úřady. O nesrovnalostech jsme psali například zde.