Centrální banka odmítá povolit vstup Zemanových Číňanů do banky J&T
ČNB a CEFC
Česká národní banka jako regulátor finančního trhu má vážné pochybnosti, odkud pochází peníze čínské investiční skupiny CEFC. Už koncem listopadu proto v rozhodnutí první instance (proti němuž je možné odvolání) odmítla vydat souhlas, aby Číňané mohli získat podíl 50 procent v bance J&T Finance Group.
Právě tato investice byla největším kouskem na seznamu čínské ofenzivy, kterou představoval na investičním fóru na Žofíně prezident Miloš Zeman. Prezident čínské CEFC Jie Ťien-ming je zároveň Zemanovým speciálním poradcem pro‚ ‘ekonomické záležitosti a záležitosti Čínské lidové republiky‘. Právě CEFC je spolu s investiční skupinou Penta hlavním zájemcem o koupi mediální skupiny CME, do níž patří i televize Nova.
„Dne 20. 11. 2017 byla ve třech společných řízeních vydána (a doručena) rozhodnutí, kterými byly zamítnuty žádosti 10 subjektů z čínské skupiny CEFC (8 společností a dvě fyzické osoby – Li Yong a Su Weizhong) o udělení předchozího souhlasu k nabytí KÚ (kontrolní účasti, podíl více než 50 procent pozn. red.) na J&T BANCE, a. s., J&T INVESTIČNÍ SPOLEČNOSTI, a. s. ATLANTIK finanční trhy, a. s., které dosáhnou nebo překročí 50 %,“ píše centrální banka a vysvětluje, že k jejímu zamítavému rozhodnutí vedou pochybnosti o původu čínských peněz. „Důvodem zamítnutí žádosti bylo nedostatečné prokázání původu a nezávadnosti podstatné části finanční zdrojů žadatelů (cca 728 milionů EUR, když celková hodnota investice do J&T Finance Group činí 980,6 mil. EUR) a s tím souvisejících důvodných obav.“
Regulátor, který dohlíží na stabilitu českého finančního trhu, tedy zpochybňuje původ značné části čínských zdrojů. Zhruba 19 miliard korun z 25,5 miliard korun, jež chce čínská CEFC do J&T Finance Group investovat. Česká národní banka žádost kvůli pochybnostem o původu peněz zamítla, přestože tuto transakci už předtím potvrdila Evropská centrální banka a centrální banky na Slovensku, v Chorvatsku, Rusku a na Barbadosu). Ve všech těchto zemích má J&T Finance Group bankovní domy. Proto musela všude o souhlas žádat.
Proti rozhodnutí bylo do 5. prosince 2017 možné podat rozklad, což znamená odvolání. To Číňané, jejíchž nejvyšším šéfem pro Evropu je exministr obrany Jaroslav Tvrdík, udělali. „Řízení stále běží. Samotná ČNB označuje komunikaci s CEFC za ‚zcela bezproblémovou a příkladnou‘ ČNB jsme k 31. prosinci 2017 doložili všechny jimi vyžádané informace a jsem přesvědčen, že souhlas získáme podobně jako u ECB, Národní banky Slovenska, Chorvatské národní banky, Národní banky Ruska a Národní banky Barbadosu,“ uvedl pro Echo24.cz Tvrdík.
Centrální banka ale mimo jiné upozorňuje, že souhlas v Chorvatsku je podmíněný tím, že padne i kladné stanovisko ČNB.