1 boj za gender

Mužská díla odstraní a nahradí ženskými. Známá londýnská galerie chystá změnu

, NOVÉ

Témata: , , ,

Londýnská Tate Britain, nejdůležitější ze sítě prestižních muzeí a galerií Tate Gallery, připravuje projekt obměny své výstavní kolekce. Ta je totiž příliš „mužská“. V rámci boje za rovnost pohlaví tak dočasně dojde k odstranění mužských děl, která galerie vystavila za posledních 60 let, a jejich nahrazení tvorbou ženských autorek. Informuje o tom server Deutsche Welle.

Projekt nazvaný „Šedesát let“ je součástí větší iniciativy, která má přehodnotit celou výstavní kolekci do roku 2020. Kromě otázek nastolení genderové rovnosti se budou zaměstnanci galerie v rámci iniciativy zabývat otázkami souvisejícími s dalšími aspekty identity, jako je sexualita či rasa.

V rámci projektu by mělo dojít k dočasnému odstranění děl mužských autorů z posledních 60 let, které jsou vystaveny v londýnské Tate Britain. Alespoň na jeden rok je pak nahradí díla významných ženských umělkyň tvořících od druhé poloviny 20. století až po ty současné. Ředitelka Tate Gallery Maria Balshawová doufá, že tento nový přístup přitáhne moderně smýšlející návštěvníky a pomůže větší rovnosti v umění.

Tate Britain patří do skupiny prestižních britských muzeí a galerií umění Tate Gallery spolu s Tate Modern, Tate Liverpool a Tate St. Ives. Nachází se v londýnském Westminsteru a ze sítě je tou nejstarší. K jejímu otevření došlo roku 1897 a ve své sbírce má významnou kolekci umění Velké Británie sahající až do dob vlády Tudorovců.


Čtěte dále: Jak dlouhá je dokonalá kniha? Čím delší, tím prý lepší, odhalila analýza

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Echo Komplet

2 999 Kč

Získejte to nejlepší za méně jak 40% ceny! Díky tomuto balíčku si užijete unikátní web bez reklam EchoPrime, denní komentáře Echo24 a Týdeník Echo jak v digitální, tak v tištěné podobě

Více info
,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.