Lidi pobláznila aplikace na zestárnutí obličeje. Zajímá se však o ni FBI kvůli Rusku
Nebezpečná aplikace?
Americký senátor Chuck Schumer požádal Federální úřad pro vyšetřování (FBI), aby se zabýval ruskou aplikací FaceApp, která umožňuje grafickou manipulaci s portréty uživatelů sociálních sítí. O senátorově výzvě informovala agentura Reuters. Schumer, který je vůdcem demokratické menšiny v Senátu Kongresu USA, má podezření, že program ohrožuje národní bezpečnost a právo Američanů na soukromí.
Podle ruských médií je FaceApp dílem firmy Wireless Lab sídlící v Petrohradě. Aplikace pro chytré telefony umožňuje měnit selfie uživatelů a stala se populární hlavně proto, že díky speciálnímu filtru tvář zobrazených osob virtuálně zestárne. Na úskalí spojená s užíváním aplikace, a na její ruský původ, už upozornilo vedení Demokratické strany prezidentské kandidáty, kteří se příští rok ve volbách hlavy státu chtějí postavit republikánu Donaldu Trumpovi.
Schumer FBI upozornil, že FaceApp umožňuje správcům programu získat „úplný a neodvolatelný“ přístup k osobním datům a fotografiím uživatelů. Úprava tváří se totiž neděje lokálně v telefonech uživatelů, ale obrázky se odesílají ke zpracování na serverech FaceApp. Petrohradská firma podle moskevského rozhlasu tvrdí, že získané informace nikomu nepředává ani neprodává. Fotografie uživatelů, které průběžně shromažďuje, skladuje na vnějších úložištích mimo ruské území a po 48 hodinách údajně maže.
Schumer se ale obává, že získaná data se mohou dostat do rukou ruských bezpečnostních složek nebo i cizích vlád. Uživatelé ztrácejí kontrolu nad svými osobními údaji a tvůrce aplikace je neinformuje o jejich dalším osudu.
Podle šéfa firmy FaceApp Jaroslava Gončarova si FaceApp, která využívá procedury umělé inteligence, opatřilo 80 milionů uživatelů. Aplikace vytvořená před dvěma lety se loni dostala na stránky médií kvůli filtrům, které mění etnicitu lidské tváře. Po kritice, že jde o podněcování rasismu, byly filtry odstraněny.