OBRAZEM: Konopiště má po 70 letech vlastní zvon. Vysvětit ho přijel Duka

Nový zvon

OBRAZEM: Konopiště má po 70 letech vlastní zvon. Vysvětit ho přijel DukaNOVÉ
Oslavy vysvěcení nového zvonu pro hrad Konopiště Foto:

FOTO: Konopiště

7
Domov

Echo24

Zámek Konopiště se po sedmdesáti letech dočkal svého vlastního zvonu. V středu proběhlo slavnostní vysvěcení nové chlouby šlechtického sídla. Zvon má navázat na původní, který zmizel za druhé světové války. Jeho výrobu umožnila veřejná sbírka, ve které se sešlo 250 tisíc korun. 

Ve středu dne 29. listopadu 2017, tedy ve výroční den úmrtí Marie Terezie v roce 1780, byl nový zvon slavnostně vysvěcen kardinálem Dominikem Dukou. Při této příležitosti popřáli zvonu vše nejlepší jeho patroni, mezi které patří Dagmar Havlová a Ivana Červenková (budoucí velvyslankyně České republiky v Rakousku). Následovala zádušní bohoslužba, která na zámku Konopiště uzavřela oslavy jubilea připomínající Marii Terezii.

Zvon váží 112 kg, jeho průměr je 55,5 cm a má tón g2. Tělo zvonu nese dva nápisy: „300 * Marie Terezie * 1717 – 2017“ a „K poctě sv. Jiří“. Odkazuje tím na dva významné příslušníky Habsburků. Na císařovnu Marii Terezii, která letos oslavila 300 let od svého narození a na arcivévodu Františka Ferdinanda d‘Este. Tento následník císařského byl nejznámějším vlastníkem zámku, ze kterého učinil své sídlo. Nápis na zvonu odkazuje na skutečnost, že arcivévoda k sv. Jiří cítil hlubokou úctu a o jeho odkaz pečoval. František Ferdinand d‘Este byl zavražděn v roce 1914 při sarajevském atentátu, který spustil první světovou válku.

Celou fotogalerii naleznete zde.

Zvon odlila renomovaná firma Grassmayr z tyrolského Innsbrucku, která se zvonařstvím zabývá již více než 400 let. Konopiště se tak po sedmdesáti letech dočkalo následníka původního zvonu, kterého v průběhu druhé světové války odvezli nacisté. Nový zvon nahradil zvon „dočasný“, který v polovině května letošního roku zapůjčila litoměřická diecéze.

Čtěte také: „Že Marie Terezie Čechy pohrdala? Bez ní nemáme ani Pražský hrad“

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.