VIDEO: Asijské státy přivítaly nový rok. Bouřlivě slavila i Severní Korea

VIDEO: Asijské státy přivítaly nový rok. Bouřlivě slavila i Severní Korea
Severní Korea přivítala rok 2019 už v 16:00 SEČ stejně jako Jižní Korea či Japonsko Foto:

REPROFOTO: Youtube / BBC

Panorama

Novoroční oslavy

vt

Asie už má za sebou úvodní oslavy nového roku. Do roku 2019 se překlopily země jako Japonsko, Čína, Singapur, Vietnam či Jižní Korea. Bouřlivě slavila i Severní Korea, od které svět napjatě očekává novoroční projev Kim Čong-una, uvádí BBC. Ten by měl mluvit o dalších krocích při vyjednávání s jižními protějšky a USA.

V japonských buddhistických chrámech se o místní půlnoci rozezněly zvony vždy 108 údery, které mají odehnat 108 nectností a zel. V následujících dnech nového roku budou Japonci tradičně navštěvovat s celými rodinami místní chrámy. Nastal rok divokého prasete, v němž Japonsku také nastane nová a nepředvídatelná éra: na konci dubna totiž abdikuje 85letý císař Akihito a na trůn nastoupí jeho nejstarší syn, 58letý Naruhito. 

Také v jihokorejské metropoli Soulu přivítali nový rok tradiční ceremonií: zvonění na bronzový zvon. Starosta města Pak Won-sun a vybraní obyvatelé na něj udeřili třiatřicetkrát. Jedním z vyvolených byl i chirurg, který úspěšně operoval severokorejského vojáka, jenž na jih utekl v roce 2017 přes hranici navzdory střelbě svých kolegů. Číslo 33 v Koreji symbolizuje štěstí.

Co se týče Severní Koreje, i Pchjongjang se dočkal rozzářené oblohy. Ohňostroj trval zhruba deset minut a doprovázely jej hlasitá hudba z pódia a světelné efekty. Podle tamějších médií se v centru hlavního města sešly tisíce lidí. Severokorejský vůdce Kim Čong-un by se měl ještě ukázat před veřejností s novoročním projevem, v němž zřejmě bude mluvit o dalším směřování země a jednáních s Jižní Koreou a USA. Vystoupení bude vysílat severokorejská státní televize. 

V 17:00 středoevropského času se do nového roku přehoupla pak Čína, tam se ale velké oficiální oslavy nekonaly. Podle tradičního čínského kalendáře nový rok začne až 5. února. Někteří Číňané nicméně vyšli ve velkých městech oslavovat do ulic. Například v Šanghaji na ně dohlížely posílené policejní hlídky, jejichž úkolem bylo zabránit opakování scénáře z roku 2014. Tehdy při novoroční tlačenici zahynulo 36 osob. Velké oficiální oslavy se konaly v Hongkongu, kde se na ohňostroj přišlo podívat 300 000 lidí.

Novoroční poselství národu pronesl prostřednictvím státních médií čínský prezident Si Ťin-pching. Občany ujistil, že reformní úsilí Číny nebude stagnovat a země se bude nadále otevírat světu.

Na Tchaj-wanu využili organizátoři oslav k odpálení velkolepého ohňostroje z 504 metrů vysokého mrakodrapu Taipei 101 v Tchaj-peji. Tradice trvající od roku 2004 láká do hlavního města ostrova každoročně mnoho turistů. Ve stejný čas přivítaly nový rok také Singapur, Vietnam, Laos, Kambodža a další asijské země. 

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Náhle se ochladilo o 30 stupňů. Mráz a sníh paralyzoval celou zemi

NEJ události 2018: Zeman vyhrál, Babiš opírá vládu o KSČM, zemřel Forman

Související články