Cigarety ve Francii v pátek podraží. Vláda se obává reakce žlutých vest

Zdražení cigaret

Cigarety ve Francii v pátek podraží. Vláda se obává reakce žlutých vestNOVÉ 1
Svět

Echo24

Ve Francii v pátek opět zdraží cigarety. Růst cen asi o půl eura (13 Kč) za krabičku vláda podle místního tisku do poslední chvíle tajila v obavách, že popudí členy protestního hnutí takzvaných žlutých vest, kteří kritizují údajné snižování kupní síly Francouzů. Vláda si už dříve dala za cíl dosáhnout postupným zdražováním do roku 2020 ceny deset eur (250 Kč) za krabičku.

Deník Le Figaro napsal, že příslušné opatření vyjde v úředním věstníku ve čtvrtek a platit začne v pátek. Výnos byl podle listu připraven už dva týdny. Podle zdrojů Le Figaro jej ale blokoval úřad premiéra Édouarda Philippa. 

„Premiérovo okolí se bálo dopadu oznámení o dalším zdražení tabáku. Žluté vesty totiž udělaly z kupní síly jedno z hlavních témat celonárodní debaty. Vláda tak začala pochybovat, zda má ve své (protikuřácké) politice pokračovat,“ napsal deník. Naposledy se cena cigaret zvýšila loni v březnu, a to o celé jedno euro v průměru na osm eur (205 Kč) za krabičku.

Podle odhadu dodavatelské společnosti Logista France se loni objem prodaných cigaret ve Francii snížil o 9,3 procenta. Obliba tabáku mezi Francouzi klesá už delší dobu. Jen mezi lety 2016 a 2017 se podíl kuřáků snížil z 29,4 procenta na 26,9 procenta, ubyl jich tedy zhruba milion. Poprvé od roku 2000 výrazně přestávaly kouřit osoby s nižším než maturitním vzděláním, lidé s nejnižšími příjmy a uchazeči o práci, tedy ta část obyvatelstva, která konzumuje nejvíce tabáku. Každý den si ale stále zapálí na 12 milionů Francouzů. 

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.